Jura, De’Longhi czy Saeco: ceny, opinie, porównanie

  Jura, De’Longhi czy Saeco: ceny, opinie, porównanie

  Materiał informacyjny

  Głos Koszaliński

  Głos Koszaliński

  Jura, De’Longhi czy Saeco: ceny, opinie, porównanie
  Na jaki ekspres z wyższej półki cenowej się zdecydować: Jura, De’Longhi czy Saeco? Zobacz ceny, opinie i porównanie. Automatyczne ekspresy do kawy przestają być już tylko domeną kawiarni i tzw. coffee shopów. Coraz częściej goszczą w naszych domach, przygotowując dla nas codziennie wyśmienite kawowe (i nie tylko) napoje. Dla tych, którzy uwielbiają smak świeżo zaparzanej kawy i nie wyobrażają sobie bez niej poranka, ciśnieniowe ekspresy automatyczne stają się prawdziwymi bohaterami. Bo jak inaczej nazwać sprzęt, który właściwie bez naszego udziału serwuje nam przepyszny i aromatyczny czarny napar?
  Jura, De’Longhi czy Saeco: ceny, opinie, porównanie

  Jak wybrać dla siebie idealny ekspres do kawy?


  Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich. Dla jednego smakosza kawy zadowalający okaże się półautomatyczny ekspres kolbowy, a inny nie będzie wyobrażał sobie życia bez w pełni zautomatyzowanego kawowego urządzenia. Zanim udamy się do sklepu po naszego nowego „domownika”, zastanówmy się:

  - ile kaw wypijamy w ciągu dnia i jakiego rodzaju napoje pijamy najczęściej (kawę czarną czy mleczną);
  - jak dużo czasu spędzamy na przygotowaniu naszego kawowego napoju;
  - jakich funkcji w ekspresie poszukujemy;
  - jaki budżet możemy przeznaczyć na nowy sprzęt.

  Wybierając pomiędzy ekspresami ciśnieniowymi, możemy zdecydować się na bardzo wygodne w obsłudze, ale też dość drogie w codziennym użyciu ekspresy na kapsułki, wymagające większego nakładu czasu i umiejętności ekspresy kolbowe albo wydajne i super łatwe w obsłudze ekspresy automatyczne. Pozostańmy jednak tylko przy tych ostatnich, a wybór idealnego modelu i tak nie będzie oczywisty. Wśród „automatów” znajdziemy ekspresy i za 1500 zł, i za 2-3 tys., a nawet takie za 5-7 tys. zł, jak np. De'Longhi ECAM 650.85 PrimaDonna Elite Experience, JURA S8 Moonlight Silver czy Saeco Xelsis SM7685/00.

  Czym kierować się przy wyborze? Przede wszystkim wygodą i komfortem obsługi. Jeśli w naszej kuchni na blacie stoi już wiele różnych sprzętów, poszukajmy kompaktowego ekspresu z wyjmowanym od przodu zbiornikiem na wodę, wysuwaną szufladką z odpadami i z montowanym z przodu pojemnikiem na mleko. Jeśli do naszych ulubionych kawowych napojów należą wszystkie mleczne kawy, zdecydujmy się na profesjonalny automat z systemem spieniającym i możliwością przygotowania różnorodnych napojów. Nie bez znaczenia będzie również i wygląd naszego nowego sprzętu. Kupujemy go na lata, więc musi pasować do wystroju naszej kuchni. Ma stanowić też estetyczny element dekoracyjny.

  Ekspres z niższej półki cenowej kontra bardzo drogi – czym różnią się modele w różnych cenach?


  Ekspresy do 1500 zł spełnią oczekiwania większości użytkowników i okażą się wystarczające jako poranna kawowa pomoc. Tańsze urządzenie przygotuje dla nas podstawowe rodzaje napojów, najczęściej kawę czarną. Do przyrządzenia mlecznego wariantu będziemy musieli użyć dyszy wystającej z urządzenia i samodzielnie spienić mleko. Nawet w modelu do 1500 zł ekspres automatyczny będzie wyposażony w młynek żarnowy – stalowy lub ceramiczny. Profesjonaliści podkreślają, że do bardziej wytrzymałych należy ten pierwszy. Mieli też ziarna bez nadmiaru pyłu charakterystycznego dla młynka ceramicznego.
  Czego jeszcze możemy oczekiwać od ekspresów do 1500 zł? W takim modelu powinniśmy móc regulować stopień rozdrobnienia ziaren. To od miałkości proszku zależy, jak będzie smakowała nasza kawa. Mniejsze drobiny w większej ilości przedostają się do naparu, dlatego napój staje się bardziej esencjonalny. Jeśli nieodpowiednio zmielimy całe ziarna, nasza kawa będzie smakowała zbyt mocno i gorzko lub okaże się rozwodniona.

  Tańsze ekspresy do kawy charakteryzują się słabszym systemem zaparzającym niż w ekspresach klasy premium. Po zmieleniu ziarna przebywają dość długą drogę, żeby dotrzeć do systemu zaparzającego. Pewna ilość proszku zawsze się „zagubi” i będzie wietrzała, zalegając w systemie zaparzającym. Dopiero przy kolejnej filiżance kawy świeży proszek wymiesza się z resztkami z poprzedniego parzenia. W niektórych modelach do 1500 zł, jak np. w ekspresach De’Longhi znajdziemy bezprzewodowe systemy zaparzania, dzięki którym za każdym razem przygotujemy nasz napar w całości ze świeżo mielonych ziaren (za: Automatyczne ekspresy do 1500 zł, 3000 zł i powyżej - czym się różnią?).

  Ekspresy do 3 tys. zł, a luksusowe modele za 6 tys. – czym się różnią?


  Sprzęt za więcej niż 2 tys. zł zadowoli fanów mlecznych napojów nieprzepadających za ręcznym spienianiem mleka. W takim modelu nie zabraknie też 2 grzałek (termobloków) przeznaczonych do podgrzewania wody i mleka. Dzięki temu możemy w krótkim czasie przygotować mleczną kawę bez oczekiwania na ochłodzenie się ekspresu (temperatura mleka jest wyższa niż temperatura wody do zaparzania kawy). Jakich dodatkowych funkcji możemy oczekiwać w modelach do 3 tys. zł? Taki ekspres będzie umiał automatycznie spieniać mleko. Niektóre wersje sprzętów cechują się zaawansowanymi systemami spieniania i wyczarowują idealną kremową piankę do każdego rodzaju mlecznych napojów.


  fot. ekspres do kawy w cenie około 3000zł


  Urządzenia z najwyższej półki cenowej, czyli sprzęty kosztujące więcej niż 3 tys. zł to przede wszystkim eleganckie i dopracowane w każdym szczególe sprzęty kuchenne. Charakteryzują się nowoczesnym, a zarazem subtelnym wyglądem, dzięki czemu pasują i do klasycznej kuchni, i do tej urządzonej w stylu chłodnym i modernistycznym. W ekspresach za 5-6 tys. dostępny jest dotykowy wyświetlacz i intuicyjne menu, z którego z łatwością skorzystamy. Sprzęty klasy premium przygotują dla nas nie tylko kawę, ale również gorącą czekoladę, kakao, podgrzeją też wodę na herbatę i zrobią kawę mrożoną. W modelach za 6 tys. zł naszpikowanych technologią możemy personalizować nasze napoje, zapisywać wybierane przez siebie ustawienia, a potem przez wybranie jednego przycisku zaparzać swój ulubiony napój. Możemy to nawet zrobić, nie będąc w kuchni. Dzięki dedykowanej aplikacji na telefon przygotujemy swoją kawę zdalnie z dowolnego miejsca w domu.

  Ekspresy z wyższej półki cenowej – Jura, De’Longhi czy Saeco: ceny, opinie, porównanie


  Wybierając luksusowy ekspres do kawy, postawmy na znane i sprawdzone marki cieszące się uznaniem wśród tysięcy użytkowników. Wśród modeli z wyższej półki cenowej wymienić należy:

  - De'Longhi ECAM 650.85 PrimaDonna Elite Experience,
  - JURA S8 Moonlight Silver,
  - Saeco Xelsis SM7685/00.

  Pierwszy z wymienionych ekspresów to prawdziwa perełka wśród modeli klasy premium. Ten ekspres włoskiego producenta De’Longhi możemy obsługiwać przez telefon, korzystając z technologii Bluetooth. Dzięki dużemu i czytelnemu menu bez problemu wybierzemy swój ulubiony napój i spersonalizujemy swoje ustawienia. W ekspresie możemy zapisać aż 6 różnych profili, dzięki czemu każdy z domowników może mieć swoją własną paletę kaw.  Urządzenie wyposażono w wygodny wysuwany od przodu zbiornik na wodę, osobną karafkę na mleko (również montowaną od przodu i dającą się wstawić do lodówki) i solidny system spieniający, w którym ręcznie oczyszczamy tylko dyszę do spieniania. Wodę możemy dolewać bez wyjmowania całego zbiornika – pojemnik ma otwór w przedniej części, przez który uzupełnimy płyn.
  PrimaDonna Elite wyposażony w stalowy młynek żarnowy z 13-stopniową regulacją stopnia zmielenia przygotuje dla nas aż 12 rodzajów kaw oraz gorącą czekoladę i kawę mrożoną. Ekspres podgrzeje też wodę do odpowiedniej temperatury, żebyśmy mogli zaparzyć idealną herbatę (białą, zieloną, czarną i oolong). Ekspres prezentuje się bardzo elegancko, a wśród użytkowników cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Podobnie zresztą jak jego tańszy odpowiednik De’Longhi Dinamica Plus (kosztuje ok. 3 tys. zł, test i recenzja dostępna jest tutaj: Najlepszy ekspres do kawy latte z pojemnikiem i spieniaczem mleka?).
  Najniższa cena modelu De'Longhi ECAM 650.85 PrimaDonna Elite Experience z serwisu Ceneo to 6299 zł.  Ekspres Saeco Xelsis SM7685/00 za ok. 5,5 tys. zł cechuje się intuicyjnym w obsłudze menu i łatwością poruszania się po opcjach urządzenia. Zbiornik na wodę wysuwa się jak szufladka, dzięki czemu ekspres możemy umieścić nawet pod niskimi szafkami. Urządzenie wyposażono w system mleczny z wolnostojącym pojemnikiem na mleko. Wygląda to mniej elegancko niż w ekspresie De’Longhi, jednak nadal spełnia swoją funkcję. System spieniający trzeba myć w całości ręcznie, co zabiera sporo czasu i jest mało wygodne. Choć ekspres ma 12-stopniową regulację mielenia ziaren, producent umieścił w nim młynek ceramiczny (mniej wytrzymały niż stalowa wersja młynka żarnowego). Sprzęt przygotuje dla nas 13 rodzajów kaw, w tym 7 mlecznych. Dzięki systemowi LatteDuo zaparzymy 2 kawy mleczne jednocześnie, jednak nie zrobimy ani gorącej czekolady, ani kawy mrożonej.

  Ostatni z prezentowanych ekspresów, czyli Jura S8 Moonlight Silver to najdroższy model, bo kosztujący ponad 6300 zł. Urządzenie charakteryzuje się zgrabnym wyglądem, ale obudowę wykonano częściowo z plastiku, co może sprawiać wrażenie, że sprzęt jest mało solidny. Na srebrnych elementach ekspresu mocno odznaczają się odciski palców, choć pozostałe plastikowe części łatwo utrzymamy w czystości. Ekspres, jak na swoją cenę, przygotuje dla nas zaledwie 8 rodzajów kaw. Podgrzeje jednak wodę na zieloną herbatę i zaparzy jednocześnie 2 kawy czarne lub cappuccino. Sprzęt wyposażono w młynek stalowy z 6-stopniową regulacją mielenia oraz system mleczny. Podstawowy zestaw nie zawiera karafki na mleko. Musimy dokupić ją dodatkowo lub umieszczać system mleczny we własnym pojemniku na mleko lub, co gorsza, w kartonie z mlekiem. Użytkownicy zwracają uwagę na skomplikowanie systemu mlecznego i słabą jakość jego elementów. Sporym minusem jest również brak karafki oraz konieczność zmieniania dysz (ekspres
  sygnalizuje, kiedy trzeba to zrobić).


  fot. porównanie ekspresów https://polskatimes.pl/jaki-ekspres-do-kawy-z-gornej-polki-test-ekspresow-cisnieniowych-do-7000-zl/ar/13812886


  De’Longhi, Saeco czy Jura? Na który z ekspresów się zdecydować? Jeśli rozważamy zakup ekspresu klasy premium warto zastanowić się nad De’Longhi z zaawansowanym systemem mlecznym, 2 termoblokami i możliwością sterowania za pomocą smartfona. Za prawie 1 tys. zł mniej dostaniemy ekspres Saeco o podobnych parametrach, jednak z młynkiem ceramicznym zamiast stalowego oraz niezintegrowany systemem mleczny. Ekspres Jura, choć droższy od De’Longhi posiada tylko 15 bar (De’Longhi 19 bar, Saeco 15 bar) i podstawowy zestaw nie posiada karafki na mleko.

  Źródła:
  - https://polskatimes.pl/jaki-ekspres-do-kawy-z-gornej-polki-test-ekspresow-cisnieniowych-do-7000-zl/ar/13812886
  - https://gs24.pl/philips-5000-lattego-delonghi-czy-saeco-ceny-opinie/ar/13717274
  - https://www.thecoffeemate.co.uk/blog/how-to-choose-an-automatic-coffee-machine/
  -https://www.ceneo.pl/Ekspresy_do_kawy

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo