Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro rozpoczyna się 18. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
We wtorek, 7 września, w Koszalinie rozpocznie się 18. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”. W programie są m.in. spotkania z artystami, wystawy, koncerty i projekcje filmów poświęconych niepełnosprawności.

Zasięg imprezy sięga daleko poza Koszalin. Jednocześnie w 53 miastach w całej Polsce odbywać się będą Małe Festiwale oraz pokazy filmowe. W Koszalinie przez pięć dni widzowie będą mogli zobaczyć 33 filmy konkursowe, w tym 12 fabularnych, 14 dokumentalnych i 7 amatorskich, a także 8 projekcji pozakonkursowych. Filmy powalczą o Statuetki Motyla w poszczególnych kategoriach, swoje nagrody przyznają także widzowie, a jury młodzieżowe przyzna nagrodę Rektora Politechniki Koszalińskiej.

Inaugurację festiwalu zaplanowano na wtorek, 7 września, na godz. 17 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Towarzyszyć jej będzie instalacja teatralna „Poszukiwany – Poszukiwana” Teatru Recepta z Kowalek. Będzie można wysłuchać koncertu Darii Barszczyk, laureatki tegorocznej, 16. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, który organizowany jest przez fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Po koncercie widzowie zobaczą pierwszy film pozakonkursowy – „Sound of Metal”. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, lega w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą.

W środę, 8 września, pokazy filmów konkursowych w Alternatywie rozpoczną się w blokach o godz. 9.30 i 12. - Filmy przyjechały do nas między innymi z Indonezji, Libanu, Brazylii, Argentyny, Iranu, Niemiec, Izraela. Jest także duża reprezentacja obrazów z Polski – wylicza Dariusz Pawlikowski, dyrektor programowy festiwalu.

O godz. 18.30 i 20 będzie można zobaczyć projekcje pozakonkursowe – kolejno „Każdy ma swoje lato” i „Oto my”. Na godz. 17 zaplanowano spotkanie z jurorami - Adamem Woronowiczem i Marcinem Bortkiewiczem, a o godz. 18 rozpocznie się debata „Film sztuka otwarta”.

- Osiemnasta edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Kultura dostępna”. Będzie poświęcona dostępności sztuki i kultury dla osób z niepełnosprawnościami – wskazuje Barbara Jaroszyk, dyrektor festiwalu. – Tej tematyce poświęcona będzie konferencja naukowa, która rozpocznie się w środę, 8 września o godz. 9 w hotelu Gromada.
Podczas konferencji wrocławska Fundacja Katarynka, której głównym celem jest wspieranie osób z niepełnosprawnością w kinie, w teatrze i w muzeum przeprowadzi warsztaty, a teoretycy poszerzą wiedzę na temat dostępności kultury. Tematy wystąpień i warsztatów dotyczyć będą m.in.: edukacyjnej i terapeutycznej roli autobiografii, dostępność do wydarzeń kulturalnych oraz obsługi widza z niepelnosprawnością wzroku i słuchu.
Wstęp na festiwalowe wydarzenia będzie bezpłatny.

Fot. Radek Koleśnik
Integracji towarzyszyć będą dwie wystawy. Na pierwszą złożą się zdjęcia, które powstały podczas Fotokonfrontacji w Centrum Sportów Wodnych w Dźwirzynie. Druga ekspozycja, „Lolita”, to fotografie Sebastiana Pietrzaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera