Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już rośnie las elektrowni wiatrowych w gminie Biały Bór. [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Prace na farmie wiatrowej rozpoczęto od budowy dróg dojazdowych do wiatraków
Prace na farmie wiatrowej rozpoczęto od budowy dróg dojazdowych do wiatraków UM Biały Bór
Ruszyła budowa gigantycznej farmy wiatrowej w gminie Biały Bór. 42 wiatraki zasilą prądem sieć energetyczną, a gotówką budżet gminy i okoliczne wsie.

To największa energetyczna inwestycja w regionie od lat. Elektrownie wiatrowe stawia spółka Farma Wiatrowa Biały Bór, należąca do hiszpańskiej firmy Iberolica. Na terenach gminy Biały Bór finalizuje właśnie swoje wieloletnie starania o budowę wielkiej farmy wiatrowej.

To aż 42 współczesne wiatraki w pasie przylegającym do miejscowości: Stępień, Świerszczewo, Drzonowo, Przybrda, Biała, Biskupice koło Białego Boru. Koszt? Bliźniacza inwestycja zakończona niedawno w gminie Barwice (14 siłowni) pochłonie 41,5 milionów złotych, tu więc mówimy o wydatku rzędu stu kilkudziesięciu milionów złotych.

CZYTAJ TEŻ:

Inwestor pozwolenie na budowę miał od dawna, ale sygnałem do rozpoczęcia budowy było wygranie pod koniec zeszłego roku aukcji na sprzedaż prądu do sieci energetycznej. Nie mając zapewnionego zbytu trudno było zdobyć finansowanie.

Urząd Regulacji Energetyki rozstrzygnął wtedy aukcję na sprzedaż prądu przez producentów energii ze źródeł odnawialnych. Wśród 101 zaakceptowanych projektów był także ten z gminy Biały Bór.

- To najważniejsza od 10 lat informacja dla gminy –

cieszy się burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski przypominając, że przygotowania do inwestycji trwały od kilkunastu lat. Burmistrz liczy także na wpływy do gminnej kasy. Mówi się o 2-3 milionach złotych z tytułu podatku od nieruchomości w ciągu roku.

Podobną kwotę inwestor przeznaczy na inwestycje służące mieszkańcom okolicznych wsi. Z inwestorem podpisano bowiem dodatkowe porozumienie na tzw. inwestycje kompensacyjne. Najważniejszy zapis mówi o tym, że inwestor sfinansuje prace o wartości 3 mln złotych na rzecz mieszkańców sześciu miejscowości sąsiadujących z wiatrakami. Z ankiety jaką przeprowadzono wynika, że najważniejsze dla nich jest ocieplenie budynków wielorodzinnych, remont dróg i chodników, place zabaw, boiska.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto