To jednak, że Wody Polskie nie będą naprawiać wrót to – zdaniem Krzysztofa Najdy, szefa Fundacji Ekologicznej Jantar – bardzo dobra informacja. - Bo wariant naprawczy byłby zupełnie niepotrzebnym wydatkiem, który nie wniósłby nic dobrego. Wręcz przeciwnie, spowodowałby nieodwracalne, fatalne dla regionu zmiany – uważa Najda. Protestował, dlatego zaskoczenia środowymi decyzjami, choć są przecież po jego myśli, nie kryje. A te decyzje są – na razie tylko ustne, choć wygłaszane przez najważniejszych urzędników Wód Polskich – zdecydowane i – trzeba powiedzieć – niemal spełniające wszystko to, o co walczyły grupy związane z Jamnem.
Spółka Wody Polskie odstępuje więc od realizacji wariantu naprawczego wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim i przystępuje od razu do realizacji głównych założeń Wariantu nr 1 przebudowy tych wrót. Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku poznaliśmy aż trzy warianty przebudowy wrót i kanału, Wariant 1 był najtańszy. I część z jego założeń ma być teraz zrealizowana. Wszystko ma kosztować około 4 mln zł, wrota mają być przebudowane w taki sposób, że z jednej strony powstanie szczelinowa przepławka dla ryb, a z drugiej śluza o wymiarach 4x25 metrów dla jednostek pływających. Prawdopodobnie całą inwestycją zajmie się spółka Energa Invest.
Dodajmy, że w środowym spotkaniu, do którego doszło w koszalińskim KOWR, wzięli udział także (niektórzy online) prezes Wód Polskich Przemysław Daca, wiceminister gospodarki morskiej Anna Moskwa, profesor Krystian Obolewski, profesor Roman Cieśliński.
Silny wiatr i sztorm nad Bałtykiem. Zobacz zdjęcia
Zobacz także: Mielno: Zlot Morsów 2020 w Mielnie
Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?