Nasza Loteria

Kanał Jamneński: padł kolejny pomysł na wrota sztormowe

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Spółka Wody Polskie odstępuje więc od realizacji wariantu naprawczego wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim i przystępuje od razu do realizacji głównych założeń Wariantu nr 1 przebudowy tych wrót.
Spółka Wody Polskie odstępuje więc od realizacji wariantu naprawczego wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim i przystępuje od razu do realizacji głównych założeń Wariantu nr 1 przebudowy tych wrót. Jakub Roszkowski
Zaskakujące decyzje podczas środowego spotkania przedstawicieli Wód Polskich, ekologów i polityków, na czele z posłem Czesławem Hocem. Spółka Wody Polskie odstępuje od wariantu naprawczego wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim.

To jednak, że Wody Polskie nie będą naprawiać wrót to – zdaniem Krzysztofa Najdy, szefa Fundacji Ekologicznej Jantar – bardzo dobra informacja. - Bo wariant naprawczy byłby zupełnie niepotrzebnym wydatkiem, który nie wniósłby nic dobrego. Wręcz przeciwnie, spowodowałby nieodwracalne, fatalne dla regionu zmiany – uważa Najda. Protestował, dlatego zaskoczenia środowymi decyzjami, choć są przecież po jego myśli, nie kryje. A te decyzje są – na razie tylko ustne, choć wygłaszane przez najważniejszych urzędników Wód Polskich – zdecydowane i – trzeba powiedzieć – niemal spełniające wszystko to, o co walczyły grupy związane z Jamnem.

Spółka Wody Polskie odstępuje więc od realizacji wariantu naprawczego wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim i przystępuje od razu do realizacji głównych założeń Wariantu nr 1 przebudowy tych wrót. Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku poznaliśmy aż trzy warianty przebudowy wrót i kanału, Wariant 1 był najtańszy. I część z jego założeń ma być teraz zrealizowana. Wszystko ma kosztować około 4 mln zł, wrota mają być przebudowane w taki sposób, że z jednej strony powstanie szczelinowa przepławka dla ryb, a z drugiej śluza o wymiarach 4x25 metrów dla jednostek pływających. Prawdopodobnie całą inwestycją zajmie się spółka Energa Invest.

Dodajmy, że w środowym spotkaniu, do którego doszło w koszalińskim KOWR, wzięli udział także (niektórzy online) prezes Wód Polskich Przemysław Daca, wiceminister gospodarki morskiej Anna Moskwa, profesor Krystian Obolewski, profesor Roman Cieśliński.

Osiągający prędkość do nawet 50 km/h północno-zachodni wiatr znowu dał się we znaki. Po wschodniej stronie Kanału Jamneńskiego, w kierunku Łaz, została przerwana wydma. Powstała widowiskowa "brama". Wprawdzie wiatr już cichnie, kolejne sztormy mogą w tym miejscu doprowadzić nawet do przerwania mierzei. Zobacz także: Sztorm na Bałtyku. Sytuacja w Darłowie

Silny wiatr i sztorm nad Bałtykiem. Zobacz zdjęcia

Zobacz także: Mielno: Zlot Morsów 2020 w Mielnie

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysztof Najda

Wrota sztormowe na Kanale Jamneńskim 1 lipca 2020 r.

Wody Polskie odstąpiły od realizacji wariantu naprawczego,

i od razu przystąpiły do realizacji wariantu docelowego.

W dniu dzisiejszym z inicjatywy posła Czesława Hoca w siedzibie KOWR odbyła się debata poświęcona jezioru Jamno.

W debacie uczestniczyli ze strony rządowej;

Anna Moskwa- wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Przemysław Daca – prezes Wód Polskich

Krzysztof Woś – zastępca prezesa Wód Polskich

Wojciech Skowyrski – dyrektor KZGW

Marek Duklanowski – dyrektor RZGW Szczecin

ze strony społecznej:

Czesław Hoc – poseł na Sejm RP

Krzysztof Nieckarz – radny Sejmiku WZP

Krystian Obolewski – profesor, hydrobiolog

Roman Cieśliński – profesor, hydrolog

Krzysztof Najda – FUNDACJA JANTAR

Debatę prowadziła Pani wiceminister.

Dyrektor RZGW Pan marek Duklanowski opisał aktualną sytuację i przedstawił przebieg prac nad programem przebudowy wrót sztormowych.

Potem Pani minister udzieliła głosu profesorom. Bardzo skrótowo ale rzeczowo przedstawili aktualną sytuację ekologiczną jeziora. To nie jest stan przed katastrofą ekologiczną, to jest KATASTROFA EKOLOGICZNA. DRAMAT.

Zażądał przyśpieszenia działań w tym względzie.

Następnie głos zabrał wiceprezes WÓD POLSKICH Krzysztof Woś, który złożył deklarację,że WODY POLSKIE odstępują od realizacji wariantu naprawczego i od razu przystępują do realizacji elementu wariantu docelowego. Już podpisali umowę na sporządzenie operatu wodnoprawnego. Ponad to złożyli wniosek w Gminie Mielno o wydanie decyzji środowiskowej.

Deklaracja wiceprezesa zaskoczyła uczestników debaty.

Przyjęto do realizacji element śluzy z wariantu pierwszego.

Będzie szczelinowa przepławka dla ryb i śluza o wymiarach 4m x 25 metrów. Super.

Na tym debata zakończyła się. Na koniec lipca RZGW Szczecin ma złożyć sprawozdanie ze stopnia realizacji zamierzenia, oraz harmonogram prac.

Pani minister mimo,że jest drobnej postury i wydawało się bardzo delikatną osobą, okazała się bardzo zasadnicza i stanowcza.