Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpielisko Kołobrzeg 100 lat temu

Łukasz Gładysiak
Wiklinowe kosze, w których wypoczywać mogły jedna lub dwie osoby, pojawiły się w Kołobrzegu w latach osiemdziesiątych XIX w.
Wiklinowe kosze, w których wypoczywać mogły jedna lub dwie osoby, pojawiły się w Kołobrzegu w latach osiemdziesiątych XIX w. Archiwum MOP w Kołobrzegu
Przypominamy, co działo się na kołobrzeskich kąpieliskach przed stuleciem i jeszcze dawniej.

Ustalenie kiedy dokładnie kołobrzeżanie i goście miasta tłumnie zaczęli wypoczywać na plaży, wydaje się niemożliwe. Wiadomo natomiast, że już w latach dwudziestych XIX w. zażywanie kąpieli wodnych i słonecznych nad ujściem Parsęty musiało być powszechne. Świadczyć o tym może między innymi wydane 29 czerwca 1825 r. obwieszczenie policyjne, porządkujące zasady nadmorskiego wypoczynku. Czytamy w nim, że ze względu na konwenanse, niedopuszczalnym jest przede wszystkim wspólna kąpiel mężczyzn i kobiet. Ci pierwsi otrzymali do dyspozycji pas wybrzeża na wschód od portu, a płeć piękna - po jego zachodniej stronie. Mandatami karano podglądaczy. Nad ładem, przez kolejne 100 lat, czuwał też specjalnie do tej służby kierowany funkcjonariusz policji. Co ciekawe, w obu przypadkach dopuszczano kąpiele nago (zwyczaj ten zniknął wraz z ustanowieniem w Europie koedukacyjnych plaż na przełomie XIX i XX wieku.

W 1829 r. przy wejściu na plażę zainstalowano pierwsze kabiny do przebierania. Powstały też drewniane pomosty pozwalające czerpać z morskiej bryzy bez konieczności wchodzenia do wody. 16 lat później do masowego plażowania kołobrzeżan zachęcać zaczęli członkowie powołanego już na początku XIX w. Towarzystwa Kąpielowego. Warto zaznaczyć, że w tamtym okresie czyniono wszystko, by wypoczywając nad brzegiem Bałtyku nie narażać skóry na kojarzoną z niższymi warstwami społecznymi, przede wszystkim robotnikami rolnymi, opaleniznę.

Wraz z nadaniem w drugiej połowie tamtego stulecia Kołobrzegowi statusu kurortu oraz uruchomieniem regularnych połączeń kolejowych, miasto stało się celem odwiedzin coraz większej liczby urlopowiczów nie tylko z Niemiec. W 1876 r. kąpielisko męskie wzbogaciło się o 135 kabin, a damskie - 147. Ciekawostkę stanowi fakt, że pierwszy z obiektów wyposażono w wygrodzoną część kąpielową, a drugie - schody wiodące wprost do morza oraz budynek z zegarem. W latach osiemdziesiątych XIX w. pojawiły się pierwsze, wiklinowe kosze plażowe. Moda na nie przywędrowała nad Parsętę z Holandii. Kosze stały tylko w sezonie letnim, pozostałą część roku składowano je w specjalnym magazynie znajdującym się przy obecnej ul. Szkolnej.

Początek ubiegłego stulecia przyniósł liberalizację zwyczajów plażowych. W 1903 r. w rejonie ul. Ściegiennego powstał Rodzinny Zakład Kąpielowy - Familienba. 7 lat temu obiekt rozbudowano o pawilon restauracyjny. Do dyspozycji plażowiczów przygotowano tam 185 przebieralni.

W latach dwudziestych na kołobrzeskich plażach nie było już damsko-męskiego podziału. Zmieniły się też obyczaje i przede wszystkim stroje kąpielowe. Kobiety coraz chętniej odsłaniały ramiona i uda, kostiumy produkować zaczęto też z bardziej elastycznych tkanin. Za sprawą kreatorów mody z Paryża, między innymi Jeana Patou, Jeanna Lanvina czy Elsy Schiaparelli, damy pojawiać się zaczęły też w, jeszcze 2 dekady wcześniej uznawanymi za skandal, strojach dwuczęściowych. Stąd było już blisko do zaprezentowanego oficjalnie po raz pierwszy w 1946 r. w stolicy Francji, kostiumu bikini.

Sunrise Festival 2015 w Kołobrzegu. Zobacz zdjęcia

ZOBACZ TAKŻE: Piasek zasypuje promenadę w Kołobrzeg

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!