Karate kyokushin. Podbili Holandię

Ekipa Mieleńskiego Klubu Sztuk i Sportów Walki w Papendal
Ekipa Mieleńskiego Klubu Sztuk i Sportów Walki w Papendal Archiwum
43 medale wywalczyli reprezentanci Polski na 30. Mistrzostwach Europy w Holandii. Z tego aż dziesięć padło łupem karateków z regionu.

Gospodarzem ME był Narodowy Ośrodek Olimpijski Papendal. Wśród 423 uczestników z 26 krajów byli nie tylko Europejczycy, ale także zaproszone z okazji jubileuszu reprezentacje Australii, Japonii oraz USA. Polska wysłała 28-osobową kadrę. Biało-czerwoni wywalczyli 43 medale (8 złotych, 11 srebrnych i 24 brązowe), zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji punktowej.

- Poziom ME był bardzo wysoki. Szczególnie byłem zaskoczony ekipą Rosji, którzy przywiozła bardzo mocnych zawodników. Podnieśli poprzeczkę wszystkim, łącznie z Japończykami - powiedział Cezary Bana-siak, szkoleniowiec Mieleńskie-go Klubu Sztuk i Sportów Walk.

Jego podopieczni stawali na podium cztery razy. W kumite (walki) kadetów (12-13 lat), mistrzem Europy w wadze powyżej 60 kg został Jakub Mierzejewski. - W finale spotkał się z Japończykiem. Walka była zawzięta - relacjonuje C. Banasiak. Warto dodać, że rywale miał 1 Dan (stopień mistrzowski), a Mierzejewski 4 Kyu (stopień uczniowski).

W tej samej grupie wiekowej do 40 kg brąz zdobył Wojciech Formela. W gronie juniorów (16-17 lat) wicemistrzem kontynentu w kumite do 70 kg został Mateusz Szcześniak.

- Mateusz wygrał trzy pojedynki poprzez technikę obrotową, nokautując rywali. W finale z powodu kontuzji walczył jedną ręką i uległ po dogrywce - wyjaśnia szkoleniowiec z Mielna. Wśród juniorek powyżej 60 kg brąz dla Mielna zdobyła Aleksandra Oryszewska.

O jeden medal mniej przywieźli z Holandii zawodnicy MUKS Oyama Drawsko Pom. Podwójną medalistką ME została juniorka, Eliza Wiska. Zawodniczka ta sięgnęła po złoto w kata (formy) i brąz w kumite do 50 kg. Jej młodsza koleżanka klubowa Wiktoria Skórka, została brązową medalistką w kumite kadetek do 45 kg.

Udanie w Papendal zaprezentowała się utytułowana Aleksandra Karpuk z sekcji w Postomi-nie. W rywalizacji seniorek się-gnęła po dwa złote krążki w kumite powyżej 65 kg oraz w kata kobiet. Medalowy dorobek naszej ekipy uzupełnił złoty medal Kordiana Porębskiego z Koszalińskiego Klubu Karate Kyokushin w kata kadetów.