Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karlino: Eko-inwestycja w śmieci

Joanna Krężelewska [email protected]
Mieszkańcy Lubiechowa i 21 innych wsi w gminie Karlino już od zeszłego roku segregują odpady do pojemników na szkło, makulaturę i plastik. Teraz czeka to mieszkańców Karlina
Mieszkańcy Lubiechowa i 21 innych wsi w gminie Karlino już od zeszłego roku segregują odpady do pojemników na szkło, makulaturę i plastik. Teraz czeka to mieszkańców Karlina Radek Koleśnik
123 pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów staną w 41 punktach miasta. Dla mieszkańców oznacza to oszczędności na wywozie śmieci.

- Rok temu gmina Karlino kupiła 22 komplety kontenerów do zbiórki makulatury, szkła i opakowań z tworzyw sztucznych - mówi Emilia Filipowicz z biura promocji Urzędu Miejskiego w Karlinie. - Zainstalowane zostały one we wsiach w gminie Karlino.

Podobne kontenery staną już wkrótce w samym Karlinie. W ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego wybudowano już nowe place z kostki betonowej wraz z ogrodzeniem, na których pojawią się kolorowe kontenery.
- Na 6 grudnia zaplanowaliśmy marsz edukacyjny i chcemy, by do tego dnia pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów już stanęły na placach - informuje Emilia Filipowicz.

Dzięki segregacji odpadów mieszkańcy Karlina mogą zaoszczędzić pieniądze w domowym budżecie. Jak? Wywóz śmieci posegregowanych na makulaturę, plastik i szkło, które wrzucone zostaną do odpowiednich kontenerów, jest bezpłatny. Dzięki segregacji domowych śmieci zmaleje ilość tych, za których odbiór trzeba zapłacić.

Pieniądze to nie jedyny powód, dla którego warto segregować odpady. Przeciętny Polak wyrzuca około 250 kg śmieci rocznie. Gromadzone są na wysypisku. Niektóre z nich, na przykład plastikowe butelki, nie ulegają rozkładowi. Dlatego ze względu na ochronę środowiska powinniśmy dzielić śmieci.

Projekt dofinansowany z RPO zakłada nie tylko instalację pojemników, ale też kampanię edukacyjno-informacyjną, wycelowaną w ochronę środowiska. Będą to m.in. zajęcia w szkołach, na których dzieci dowiedzą się, wszystkiego o selekcji odpadów.
Otrzymane dofinansowanie wynosi ponad 512 tys. złotych. Całkowity koszt inwestycji i kampanii to ponad 680 tys. złotych.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!