Karlino: Śmieci, również te problemowe, oddasz w PSZOK-u za darmo. Tylko je posortuj!

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W otwarciu PSZOK-u wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Karlinie. Dostali ważne zadanie – poinformować rodziców, że punkt już działa i można do niego przywieźć odpady.
W otwarciu PSZOK-u wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Karlinie. Dostali ważne zadanie – poinformować rodziców, że punkt już działa i można do niego przywieźć odpady. Radek Koleśnik
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Tu za 0 zł wypożyczysz przyczepką, którą przetransportujesz odpady. W punkcie wymiany możesz zostawić, ale i wziąć z niego meble, sprzęt lub odzież, które zasługują na drugie życie. Co jednak najważniejsze, mieszkańcy gminy Karlino w PSZOK-u mogą bezpłatnie oddać posegregowane odpady.
W otwarciu PSZOK-u wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Karlinie. Dostali ważne zadanie – poinformować rodziców, że punkt już działa i można do niego przywieźć odpady.

Karlino: Śmieci, również te problemowe, oddasz w PSZOK-u za ...

W poniedziałek, 20 września, przy ul. Kołobrzeskiej w Karlinie zaczął działać Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To nowoczesny obiekt gospodarki odpadami, który pozwoli na gromadzenie surowców wtórnych. Mieszkańcy gminy mogą tu także oddać inne frakcje odpadów problemowych, które nie powinny znaleźć się w pojemnikach na odpady.

- To część przedsięwzięcia, realizowanego w partnerstwie ze Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Dzięki dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na terenie Związku powstanie czternaście punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Na otwarcie czekają jeszcze cztery – wskazał Waldemar Miśko, burmistrz Karlina.
Wartość całego projektu przekracza 35 mln zł. Budowa punktu w Karlinie kosztował ok. 2 mln zł, z czego 85 proc. to unijne dofinansowanie.

Zobacz także: Rozmowa z Tomaszem Ucińskim, prezesem PGK Koszalin

PSZOK czynny będzie w poniedziałki w godz. 10-14, środy w godz. 12-18 i soboty w godz. 10-14. – Każdy mieszkaniec miasta i gminy może bezpłatnie zostawić tu posegregowane odpady. Jeśli będzie miał problem z transportem, może za darmo wypożyczyć od nas przyczepkę – poinformowała Anna Paduch, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Karlinie. – W punkcie działa też miejsce wymiany rzeczy, które mogą jeszcze służyć innym. Można w nim zostawić meble bądź sprzęt, który osoby potrzebujące mogą zabrać.

W PSZOK-u odpady komunalne zbierane są selektywnie. Podzielone są na wiele frakcji. – to m.in. zużyte opony, opakowania z papieru i tektury, tworzywa sztuczne, gruz zmieszany i czysty, stolarka okienna i drzwiowa, odpady zielone, urządzenia sanitarne, odzież, lampy żarowe, baterie i akumulatory, świetlówki, aerozole, przeterminowane leki, gabaryty – osobno meble, osobno wykładziny i dywany i wiele innych.

Zadania punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych to m.in.: spełnienie standardów, norm oraz przepisów prawa krajowego i Unii Europejskiej, zwiększenie recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych, stworzenie możliwości nieodpłatnego pozbywania się nietypowych i problemowych odpadów, poprawa czystości na obszarze gminy przez eliminację „dzikich wysypisk” i nielegalnego spalania odpadów w gospodarstwach domowych.

- Co ważne, obiekt wyposażony jest w ogniwa fotowoltaiczne, na które zdobyliśmy dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – zaakcentował burmistrz Miśko. - Ceny energii są i będą coraz wyższe, dlatego korzystamy z jej odnawialnych źródeł. Od lat wszystkie nowe obiekty publiczne wyposażamy podczas budowy w panele fotowoltaiczne.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Brawo!

A kiedy coś takiego w Koszalinie?!
Dodaj ogłoszenie