Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karliński Dzień Rolnika – tradycje dożynkowe i zabawa w nowoczesnej formule [zdjęcia]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W sobotę, 5 października, producenci rolni z terenu gminy oraz z miast partnerskich Karlina z Niemiec wspólnie świętowali zakończenie żniw.

W nowej formule uroczystość zorganizowana została po raz drugi. - Zamiast tradycyjnej imprezy dożynkowej zaprosiliśmy na spotkanie do Homanit Areny wszystkich rolników, którzy prowadzą gospodarstwa powyżej 2 ha – powiedział burmistrz Karlina Waldemar Miśko. – Był to pomysł samych zainteresowanych, a skoro to ich dzień, spotkanie dożynkowe będziemy organizować w taki sposób, by byli zadowoleni. Okazji do integracji, rozmów, poznawania się, nawiązywania nowych kontaktów, również z rolnikami z naszych gmin partnerskich w Niemczech, nigdy dość - zaznaczył.

Nie zabrakło tradycji dożynkowych. Chór Passionato „ośpiewał” bochny chleba ze zboża z tegorocznych plonów. Poświęcił je proboszcz karlińskiej parafii ksiądz Andrzej Korpusik. Rolnicy z gminy Karlino wręczyli chleb burmistrzowi i szefowej Rady Miejskiej, a włodarze gminy podzielili się nimi z gośćmi uroczystości. Wybrzmiało powtarzane od lat życzenie, by chleba nigdy nie zabrakło.

Część artystyczną Karlińskiego Dnia Rolnika rozpoczął występ Koła Gospodyń Wiejskich Sikoreczki z Kowańcza. Panie pokazały siłę swych głosów, śpiewając a capella. Występ ten był wstępem do finału konkursu dla świetlic wiejskich pn. „Moja wieś w rytmie rap”. Zadaniem było napisanie i wykonanie rapowej piosenki o swojej miejscowości. W finale zmierzyły się trzy zespoły. Za najlepszą uznano ekipę z Malonowa, drugie miejsce zajęły dzieciaki z Karścina, a trzecie z Karwina.

Podczas spotkania wręczono także nagrody w konkursie ,,Najładniejsza Wieś Gminy Karlino 2019”. Konkurs przeprowadziła Komisja Mieszkaniowa, Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Karlinie. W kategorii miejscowości do 100 mieszkańców zwyciężyły Ubysławice (nagroda w wysokości 1 200 zł) drugie miejsce zajęło Zwartowo (nagroda 1000 zł), a trzecie Poczernino (otrzyma 800 zł). W kategorii powyżej 100 mieszkańców zwyciężyło Lubiechowo (1200 zł) przed Domacynem (1000 zł) i Kozią Górą (800 zł).

Polsko-Niemieckie Spotkanie Rolników było okazją do integracji nie tylko wśród lokalnych producentów, ale i wymiany doświadczeń czy snucia planów z rolnikami z Niemiec. Wieczorną zabawę poprzedziły warsztaty kulinarne w świetlicach wiejskich. Uczestnicy warsztatów tanecznych poznali polskie tańce ludowe. Efekt można było podziwiać na parkiecie Homanit Areny – goście z Karlina oraz z gmin partnerskich Wolgast i Dargun zatańczyli poloneza.

Karliński Dzień Rolnika wzbogaciła prezentacja produktów regionalnych. Spotkanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem ON OFF.

* * *
Projekt „Polsko-niemieckie spotkania rolników - Karlino 2019” był dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania)” .

Zobacz także: Koszalin: 5. PKO Bieg Charytatywny na stadionie Bałtyku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo