Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasa na urlopie

Anna Niedzielska/www.echodnia.eu
sxc.hu
Zanim wyjedziemy na urlop, sprawdźmy jakie pieniądze należą nam się w czasie wolnego.

Każdy pracownik, który ma stałą pensję, podczas wykorzystywania urlopu wypoczynkowego może liczyć na normalne wynagrodzenie - urlop wypoczynkowy jest pełnopłatny. Z kolei pracownicy, którzy nie mają stałej wysokości pensji - z powodu nadgodzin, premii czy dyżurów - powinni mieć wyliczone wynagrodzenie ze średniej z ostatnich kilku miesięcy. Brane pod uwagę są zarobki z ostatnich co najmniej trzech miesięcy, ale okresu nie dłuższego niż rok. Dokładne wyliczenia zależą od wewnętrznych regulaminów firmy.

W firmach, w których naliczany jest fundusz socjalny, pracownicy mogą liczyć na dofinansowanie nazywane potocznie "wczasami pod gruszą". Oznacza to, że dostaną pieniądze jeśli ich urlop trwa co najmniej dwa tygodnie i napiszą odpowiedni wniosek.

Kwoty, sposób i procedury wypłacania dofinansowania są zatwierdzone w regulaminie funduszu socjalnego, a każda firma ma swój indywidualny regulamin. Zgodnie z przepisami fundusz powinien być naliczany w każdej firmie, która na dzień 1 stycznia danego roku zatrudnia pracowników na co najmniej 20 pełnych etatach. W mniejszych firmach nie musi go być.

Przepisy określają także, że o wypłacie z funduszu socjalnego decyduje sytuacja materialna, życiowa i rodzinna pracownika. Większe dofinansowania dostaną więc osoby samotnie wychowujące dziecko czy mające bardzo niskie dochody. Komisja socjalna może także podjąć decyzję, że z funduszu socjalnego nie są wypłacane "wczasy pod gruszą" jeśli wszystkie składki są przeznaczane na przykład na talony świąteczne czy zapomogi dla pracowników.

W firmach gdzie nie ma funduszu socjalnego - zatrudniających mniej niż 20 osób - pracownicy mogą liczyć na świadczenie urlopowe. Prawodawstwo dopuszcza jednak, że pracodawca w styczniu informuje o nie wypłacaniu świadczenia urlopowego i wówczas jest zwolniony z tego obowiązku.

Pracownik zatrudniony jednocześnie u dwóch lub więcej pracodawców - może otrzymać takie świadczenie od każdego z nich. Dwa świadczenia w ciągu roku może zainkasować osoba, która zmieniła pracodawcę. Świadczenie należy się z mocy prawa, nie wolno uzależniać jego wypłaty od stażu pracy, okresu zatrudnienia u danego pracodawcy czy pełnionej funkcji.

Świadczenie to nie zależy też od socjalnej sytuacji pracownika. W tym roku wynosi ono odpowiednio: dla pełnego etatu - 1000,04 zł, a dla połowy etatu - 750,03 zł. Pracownik powinien otrzymać świadczenie nie później niż w dniu poprzedzającym rozpoczęcie dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego.

Źródło:
Skąd dodatkowa kasa na urlop? - www.echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!