Katarzyna Rogowska bohaterką mistrzostw Polski juniorek w pływaniu

Kasia Rogowska jako jedyna uczestniczka Zimowych MP juniorów wypełniła minimum na Igrzyska Europejskie w Baku. Archiwum
Rewelacyjnie spisała się zawodniczka MKS Znicz Koszalin, Katarzyna Rogowska, podczas Zimowych Mistrzostw Polski juniorów (15 lat) w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na pływalni Rawszczyzna podopieczna trenera Michała Dereweckiego zdobyła 4 medale - 3 złote i 1 srebrny.

Swój występ okrasiła znakomitymi wynikami, wypełniając dwukrotnie minimum na pierwsze w historii Igrzyska Europejskie, które odbędą się w Azerbejdżanie.
K. Rogowska już w pierwszym dniu ZMP wygrała na dystansie 50 m stylem dowolnym z czasem 25,80 s, którym wypełniła minimum na wyjazd do Baku. Warto podkreślić, że w tym wieku w historii polskiego pływania szybsze były tylko Agata Korc i Joanna Wojtyczka. Rogowska w ciągu roku poprawiła rekord życiowy o 0,67 s!

W drugim dniu zmagań koszalinianka znów stanęła na najwyższym podium na 200 m st. zmiennym. Jako jedyna finalistka złamała barierę 2 minut i 20 sekund, wypełniając czasem 2.18,53 po raz kolejny minimum na Igrzyska Europejskie (popłynęła aż o 0,81 s lepiej od wyznaczonego wskaźnika).
Trzecie złoto Rogowska zdobyła na 100 m st. zmiennym z wynikiem 1.03,84, lepszym o 1,69 s od drugiej zawodniczki. Dorobek medalowy koszalinianki uzupełniło srebro na 100 m st. dow. (57,40 s).

Bardzo dobrze spisała się również Marta Aściukiewicz z MKP Kołobrzeg. Podopieczna Łukasza Gąsiora była najlepszą żabkarką mistrzostw. Kołobrzeżanka sięgnęła po złote medale na dystansach 50 i 200 m st. klasycznym (32,65 s i 2.32,93), a na 100 m żabką wywalczyła srebrny krążek (1.12,10).

Dwa finały A zaliczyła w Ostrowcu Patrycja Szemro (Znicz). Na 200 m st. grzbietowym była szósta (2.23,50), a na dystansie o połowę krótszym dziesiąta (1.07,17). Piąte miejsce zajęła sztafeta dziewcząt 4x100 dow. ze Znicza (Rogowska, Szemro, Julia Markowska, Wiktoria Biernacka) - 4.07,74.

Koszalińscy pływacy startowali także w ZMP juniorów młodszych (14 lat) w Olsztynie. Było sporo finałów A, ale bez medali. Trzy razy w finałach pływała Wiktoria Kikel (5. na 50 m klas. - 34,53 s, 6. na 100 m klas. - 1.16,10, 10. na 200 m klas. - 2.45,55). Artur Grzybowski był czwarty na 100 i 200 m st. motylkowym (1.01,66 i 2.13,37). Piąte miejsce zajęła sztafeta 4x100 m zmien. Damian Kamiński, Grzybowski, Kacper Socha, Krystian Czeszewski) z wynikiem 4.18,18. Inne wyniki: 50 mot. - 10. Grzybowski; 200 zmien. - 10. Grzybowski; 50 klas - 8. Socha; 100 klas. - 7. Socha; 200 klas. - 7. Socha, 9. Sebastian Lebedyński, 10. Bartosz Szewczyk; 100 zmien. - 8. Kamiński, 10. Grzybowski.