Katastrofa samolotu rządowego minuta po minucie (rekonstrukcja wideo)

Źródło: Gazeta Współczesna
7.23 - Prezydencki samolot TU-154 wystartował z lotniska w Warszawie.

8.56 - Przy czwartej próbie podejścia do lądowania prezydencki samolot rozbija się. Staje w płomieniach, ale akcja ratunkowa nadchodzi niezwykle szybko. Niestety, wstępne informacje nie są optymistyczne - wszyscy na pokładzie zginęli. Na liście pasażerów był Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ministrowie Kancelarii Prezydenta, całe dowódctwo polskiego wojska, prezes NBP, rzecznik praw obywatelskich, prezes IPN, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński... Na lotnisku na głowę państwa czeka Ambasadror RP w Moskwie. Od razu po katastrofie telefonicznie informuje ministra spraw zagranicznych Radoslawa Sikorskiego, ten zaś premiera RP Donalda Tuska i marszałka RP Bronislawa Komorowskiego, który zgodnie z Konstytucją RP z chwilą śmierci glowy państwa automatycznie przejmuje obowiązki głowy państwa.

9.23 - Agencja Reutera informuje: Rozbił się samolot z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim.

9.25 - PAP potwierdza informację o katastrofie prezydenckiego samolotu, powołując się ma MSZ

9.36 - Ekipy ratownicze ugasiły płonącego prezydenckiego Tupolewa, próbują wydobywać pasażerów.

9.41 - 87 osób zginęło w katastrofie prezydenckiego Tupolewa - podało rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych (później podawane są dane dotyczące 132 zabitych, w końcu rosyjski minister podaje ostateczną liczbę ofiar - 97 razem z członkami załogi).

9.49 - Premier jest w drodze z Gdańska do Warszawy, poinformował szef Centrum Informacyjnego Rządu.

9.55 - Nikt nie przeżył katastrofy prezydenckiego samolotu - poinformował gubernator obwodu smoleńskiego.

10.03 - Rosyjska prokuratura podaje, że polski prezydencki samolot T-154 rozbił się w gęstej mgle.

10.08 - Najprawdopodobniej nikt nie przeżył katastrofy prezydenckiego samolotu - poinformował rzecznik polskiego MSZ. w Katyniu w miejscu, gdzie miał przybyć prezydent RP trwa msza żałobna w intencji ofiar katastrofy

10.09 - Donald Tusk, Premier RP, w trybie natychmiastowym na godzinę 13 zwołuje nadzwyczajen posiedzenie Sejmu. Premier rządowym śmigłowcem wraca z Trójmiasta do Warszawy, podobnie i wszyscy urzędujący członkowie rady Ministrów.

10.15 - Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powołał specjalną komisję do zbadania przyczyn katastrofy polskiego samolotu. Będzie jej przewodniczył premier Rosji Władimir Putin.

10.25 - Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wraca Trójmiasta do Warszawy - poinformowała kancelaria marszałka.

10.32 - Służby ratownicze pracują na lotnisku w Smoleńsku. Przed lotniskiem obecni są polscy dziennikarze. Nie zostali dopuszczeni do miejsca katastrofy.

10.32 - Wszystko wskazuje na to, że prezydencka para nie żyje - informuje Piotr Paszkowski, rzecznik MSZ

10.40 - Według władz Smoleńska na razie nie odnaleziono "czarnych skrzynek" prezydenckiego Tupolewa.

10.41 - Na pokładzie TU-154 były 132 osoby, poinformował Komitet Śledczy przy Prokuraturze Generalnej Federacji Rosyjskiej.

10.55 - MSZ Rosji potwierdza: nikt nie przeżył katastrofy. Kilka minut później potwierdził też to i polski rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. W resorcie organizuje się sztab kryzysowy.

11.20 - Wszystkie osoby zginęły w tej niewyobrażalnej tragedii - powiedział rzecznik MSZ Piotr Paszkowski na brifingu przed MSZ. Według informacji MSZ na pokładzie miało być 89 osób. Zginęło 88 osób. Jedna osoba się nie stawiła na lotnisku przed wylotem. Była to Zofia Kruszyńska. Rzecznik przyznał też, że sprawdzane są niepotwierdzone informacje, że 3 osoby przeżyły katastrofę

11.26 - To "tragiczne godziny" dla sąsiedniego narodu - oświadczył minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle.

11.40 - Napływają kondolencje z całego świata.

11.57 - Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że jest "do głębi wstrząśnięta" katastrofą polskiego samolotu specjalnego oraz śmiercią prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

12.00 - Rozdzwonił się Dzwon Zygmunta.

12.03 - Na cmentarzu wojskowym w Katyniu zakończyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

12.18 - Prokurator generalny Rosji Jurij Czajka będzie osobiście nadzorował śledztwo w sprawie katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem

12.22 - Na miejsce katastrofy leci naczelny prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski z grupą prokuratorów wojskowych.

12.36 - Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i premier Władimir Putin przesłali kondolencje w związku z katastrofą lotniczą

12.46 - Załoga samolotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego była informowana przez białoruskich kontrolerów lotu o niesprzyjających warunkach pogodowych i otrzymała propozycję, by wylądować w Moskwie albo w Mińsku - poinformowała agencja ITAR-TASS.

12.53 - Mieszkańcy stolicy Rosji składają kwiaty pod Ambasadą RP w Moskwie

12.57 - W związku ze śmiercią szefa Sztabu Generalnego WP i dowódców rodzajów sił zbrojnych dowództwo nad armią przejmują ich pierwsi zastępcy.

13.03 - Premier Donald Tusk odbył rozmowy z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem i premierem Władimirem Putinem.

13.15 - Znaleziono czarną skrzynkę prezydenckiego samolotu - poinformowała AFP.

13.19 - Miedwiediew zapowiedział ścisłą współpracę z Polską w śledztwie.

13.32 - W całym kraju trwają w sobotę msze żałobne w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, który rozbił się w sobotę rano pod Smoleńskiem.

13.40 - Marszałek Sejmu Bronislaw Komorowski ogłosił tygodniową żałobę narodową.

14.01 - Prymas Polski: Katastrofa w Smoleńsku jest dopełnieniem strasznych ofiar wojny.

14.07 - W związku z katastrofą lotniczą polskiego samolotu prezydenckiego odwołano turniej finałowy Ligi Mistrzów siatkarzy w Łodzi. Nie ustalono jeszcze nowej daty rozegrania Final Four - poinformowali organizatorzy.

14.20 - Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso złożył kondolencje Polsce z powodu tragicznej śmierci prezydenta RP.

14.20 - Premier: Takiego dramatu współczesny świat nie widział, państwo polskie musi funkcjonować i będzie funkcjonować.

14.29 - Oświadczenie marszałka Sejmu wz. z katastrofą pod Smoleńskiem. "Pragnę poinformować wszystkich obywateli, że ciągłość funkcjonowania Państwa Polskiego jest zapewniona.

14.35 - Władimir Putin wylatuje do Smoleńska, gdzie spotka się z Donaldem Tuskiem - podało radio Echo Moskwy.

14.46 - Papież wyraził głęboki ból po śmierci prezydenta Kaczyńskiego.

14.49 - Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew złożył przez telefon marszałkowi Sejmu RP Bronisławowi Komorowskiemu kondolencje w związku z katastrofą samolotu, w której zginął prezydent Lech Kaczyński.

14.50 - Adam Bielan, rzecznik Jarosława Kaczyńskiego na twitterze: "Nie mogę się pozbierać. JK się trzyma, to pomaga. Lecimy do Smoleńska"

14.57 - W serwisie Facebook utworzono specjalną grupę "W Pamięci ofiar katastrofy lotniczej 10.04.10 pod Smoleńskiem".

15.00 - Na teren lotniska w Smoleńsku w sobotę przed godz. 15 czasu polskiego przywiezione zostały pierwsze dwie trumny. Rosjanie w rejon katastrofy ściągnęli też żołnierzy, agregaty prądotwórcze i inny sprzęt.

15.00 - W Białymstoku w Pałacyku Gościnnym przy ulicy Kilińskiego została wystawiona księga kondolencyjna. Wszyscy białostoczanie mogą się wpisywać.

15.06 - Barrack Obama złożył kondolencje na ręce premiera Tuska

15.42 - Bliscy ofiar katastrofy pod Smoleńskiem oraz dziennikarze będą otrzymywać wizy rosyjskie od ręki i bez opłat - konsul Federacji Rosyjskiej w Warszawie Dmitrij Niestierow.

15.48 - Prezydent Miedwiediew ogłosił żałobę narodową w Rosji 12 kwietnia

15.50 - Rozpoczęło się wydobywanie ciał z wraku samolotu

15.54 - Ciało prezydenta RP zostało znalezione na miejscu katastrofyy - podała fransucka agencja

15.59 - Znaleziono drugą czarną skrzynkę Tupolewa. Minsiter ds.nadzwyczajnych Rosji poinformował że ofiar jest 97.Ciała będą przewożone do Moskwy, a od jutra zacznie się identyfikcja zwłok.

Minuta po minucie
s 16.10 - RIA-Nowosti: Znaleziono ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To ciagle informacje nieoficjalne
s 16:18 Powstanie rządowy zespół, który zajmie się uruchamianiem pomocy dla rodzin ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu
s 16.33 - Prezydent Rosji wygłasza odezwę do narodu polskiego. "Obiecuję, że wszystkie okoliczności tej tragedii będą wyjaśnione w ścisłej współpracy ze stroną polską" powiedział miedzy innymi
s 16.40 - o 20.30 nadzwyczajne orędzie ma wygłosić w telewizji marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, od dzisiaj pełniący głowy państwa Rzeczpospolitej Polski
s 16.41 - Kondolencje z powodu śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego złożył Komitet Żydów Amerykańskich (AJC), jedna z najważniejszych organizacji żydowskich w USA. Podkreśliła ona m.in. jego zasługi dla pojednania polsko-żydowskiego i przyjaźni Polski z Izraelem
s 16.47 - Prezes PiS Jarosław Kaczyński udał się samolotem do Smoleńska na miejsce katastrofy, w której zginął m.in. jego brat, prezydent Lech Kaczyński - poinformował rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak.
s 17.09 - Identyfikacja ciał ofiar sobotniej katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku może potrwać nawet 4, 6 tygodni - ocenił ekspert z zakresu medycy sądowej prof. Bronisław Młodziejowski.
s 17.16 - Ze względu na katastrofę lotniczą w niedzielę centra handlowe i hipermarkety w całej Polsce będą zamknięte
s 17.17 - Załoga samolotu, którym podróżowała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, kilkakrotnie nie wykonała poleceń kontrolera lotów na lotnisku w Smoleńsku. Taką informację przekazał zastępca szefa sztabu rosyjskich sił powietrznych generał Aleksandr Aloszyn
s 17.20 - Brytyjska królowa Elżbieta II wyraziła głęboki smutek po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie samolotu, do której doszło pod Smoleńskiem. Kondolencje złożył też książę Karol, brytyjski premier i władze Irlandii
s 17.31 - Flagi Unii Europejskiej przed Komisją Europejską opuszczone do połowy masztu
s 17.45 - Premier Donald Tusk udał się około godz. 17.30 do Smoleńska w związku z katastrofą samolotu prezydenckiego Tu-154 - podało CIR. Przed wylotem premier nie wykluczył, że jeszcze w sobotę - kiedy wróci ze Smoleńska - zbierze się ponownie Rada Ministrów.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polikon

Po pierwsze to jakaś parodia z tym filmikiem przedstawiającym katastrofę. Przecież ten samolot nie spalił się

S
Sylwia

Ogromna tragedia dla całego narodu Żal wszystkich poległych ludzi - Pary Prezydenckiej, ciepłego i sympatycznego Pana Szmajdzińskiego (mojego kandydata w wyborach prezydenckich), posła Gosiewskiego, Jarugi-Nowackiej... Tragiczna historia niestety zatoczyła koło ...

~gosc~

..

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3