Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy koniec obostrzeń w Polsce? Minister zapowiada wejście w normalny tryb funkcjonowania

red
Wszystko wskazuje na to, że z każdym dniem przybliżamy się do zniesienia obowiązujących obostrzeń covidowych. Ma to związek z ustępującą falą zachorowań. Na razie coraz więcej państw, w tym Polska, luzuje obostrzenia i zaczyna traktować COVID-19 podobnie jak inne choroby układu oddechowego. Niektórzy eksperci uważają, że to działania przedwczesne. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wszystko wskazuje na to, że z każdym dniem przybliżamy się do zniesienia obowiązujących obostrzeń covidowych. Ma to związek z ustępującą falą zachorowań. Na razie coraz więcej państw, w tym Polska, luzuje obostrzenia i zaczyna traktować COVID-19 podobnie jak inne choroby układu oddechowego. Niektórzy eksperci uważają, że to działania przedwczesne. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wszystko wskazuje na to, że z każdym dniem przybliżamy się do zniesienia obowiązujących obostrzeń covidowych. Ma to związek z ustępującą falą zachorowań. Na razie coraz więcej państw, w tym Polska, luzuje obostrzenia i zaczyna traktować COVID-19 podobnie jak inne choroby układu oddechowego. Niektórzy eksperci uważają, że to działania przedwczesne.

Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

od 16 lat

Początek końca pandemii?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 22 267 przypadkach infekcji i o śmierci 378 pacjentów z COVID-19. Tydzień temu, 9 lutego, MZ informowało o 46 872 przypadkach zakażenia i śmierci 310 pacjentów z COVID-19. Tydzień do tygodnia odnotowujemy wyraźne spadki zachorowań.

Mimo coraz częstszych głosów o początku końca pandemii COVID-19 Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega jednak przed zbyt szybkim znoszeniem restrykcji czytamy na stronie biznes.interia.pl. WHO wskazała, że patogen wciąż mutuje i nadal może okazać się groźny, a w wielu krajach fala zakażeń wywołanych Omikronem nie osiągnęła jeszcze szczytu. Mimo to w Europie coraz więcej państw decyduje się na luzowanie obostrzeń i traktowanie COVID-19 podobnie jak innych chorób układu oddechowego. Polska też do nich należy.

Polecamy

Według Ministerstwa Zdrowia w Polsce szczyt piątej fali pandemii COVID-19 zmierza ku końcowi. Adam Niedzielski podczas konferencji 9 lutego twierdził, że potwierdzają to zarówno spadek liczby zakażeń, jak i liczba badań i zleceń na testy. Zgodnie z decyzją resortu zmieniły się więc zasady izolacji i kwarantanny. Od 15 lutego izolacja trwa siedem dni, podobnie jak kwarantanna dla domowników osoby izolowanej. Od 11 lutego zlikwidowano także kwarantannę z powodu kontaktu z osobą zakażoną. Minister zapowiedział, że prawdopodobnie już w marcu będzie możliwe zniesienie części obostrzeń, aby w czas wiosenny wejść w normalnym trybie funkcjonowania.

- Mamy za sobą już dwa lata pandemii i bardzo wiele osób, które są zaszczepione albo miały już kontakt z tym wirusem, wykształciło odporność. W zależności od tego, kto i jak liczy, to jest od sześćdziesięciu kilku do osiemdziesięciu procent, a są kraje, gdzie ten wskaźnik jest wyższy. Mamy do dyspozycji dwie dodatkowe dawki szczepionki, mamy leki, więc jeśli chodzi o scenariusze rozwoju pandemii, wszystko wskazuje na to, że jesteśmy bliżej końca. Trudno sobie wyobrazić, abyśmy jeszcze przez kolejne dwa lata żyli z tą pandemią tak jak do tej pory, mając już istotne wskaźniki wyszczepienia i skuteczne leki - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii

Polecamy

Luzowanie obostrzeń i promocja szczepień

Według danych Ministerstwa Zdrowia od początku pandemii w Polsce odnotowano w sumie ponad 5,4 mln zakażeń SARS-CoV-2, a zmarło 108 137 osób chorych na COVID-19.

  • Do tej pory w pełni zaszczepionych jednodawkowym preparatem koncernu Johnson & Johnson lub dwiema dawkami szczepionek AstraZeneca, Moderna i Pfizer/BioNTech zostało ponad 21,9 mln Polaków
  • dawkę przypominającą przyjęło ponad 10,7 mln osób.

Światowa Organizacja Zdrowia na początku lutego przestrzegła jednak przed zbyt szybkim i przedwczesnym znoszeniem restrykcji. Jak wskazała, patogen wciąż mutuje i nadal może okazać się groźny.

- Działania różnych rządów są ze sobą słabo skoordynowane. Niektórzy, zwłaszcza tam, gdzie wskaźnik wyszczepień jest jednym z najwyższych, otwierają wszystkie możliwe biznesy i znoszą restrykcje. Niektórzy twierdzą, że społeczeństwo jest zmęczone, zwracają uwagę na aspekty psychologiczne, chociażby w zakresie otwierania szkół. To jest dosyć skomplikowana sytuacja. Niewątpliwie musimy myśleć o tym, aby osoby w pełni zaszczepione były w pewien sposób chronione przez nadmiernymi restrykcjami - ocenia prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Jak podkreśla, możemy sobie pozwolić na pewne luzowanie obostrzeń, ale przy jednoczesnym monitorowaniu na bieżąco sytuacji w szpitalach i rozprzestrzenianiu się omikronu. W dalszym ciągu potrzebna jest intensywna promocja szczepień.

Ekspert ocenia, że jest wiele prognoz i scenariuszy rozwoju obecnej pandemii, ale obecnie wszystko wskazuje, że COVID-19 będzie traktowany podobnie jak np. sezonowa grypa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kiedy koniec obostrzeń w Polsce? Minister zapowiada wejście w normalny tryb funkcjonowania - Nowości Dziennik Toruński