Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy kręgosłup mówi nie!

opr. jsz
Długie godziny spędzone przy biurku lub przed komputerem, słaba kondycja fizyczna i nadwaga - to wszystko sprawia, że nasz kręgosłup może odmówić posłuszeństwa.

Kręgosłup stanowi niezbędny fundament, będący podporą całego ciała. Dzięki niemu utrzymujemy wyprostowaną postawę, poruszamy się, a nasze połączenia nerwowe zyskują ochronę. Żyjąc w ciągłym biegu i natłoku obowiązków zapominamy o jego prawidłowej pielęgnacji i lekceważymy pojawiające się, groźne symptomy choroby. Przeceniamy granice wytrzymałości tej misternej konstrukcji..

Problemy z kręgosłupem dotyczą coraz większej liczby ludzi, niezależnie od ich wieku. W ostatnich latach o schorzeniach kręgosłupa zaczęto mówić nawet w kontekście choroby cywilizacyjnej. Ogromny wpływ wywiera na to niezdrowy tryb życia, który prowadzi większość z nas. Powinniśmy już od dziecka uczyć prawidłowych zachowań i uczulać na potrzeby naszego kręgosłupa. Zaowocuje to bowiem dobrą kondycją i sprawnością fizyczną w dorosłym życiu.

Przyczyny bólów pleców mogą być różne, najczęściej jednak związane są z dysfunkcją kręgosłupa. Niewielkie dolegliwości z czasem przerodzić się mogą w dokuczliwy ból i poważne choroby, które wiążą się z ryzykiem operacji. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele sposobów, które przyniosą ulgę i pomogą uniknąć nieprzyjemnych zabiegów i długiego czasu rekonwalescencji.
Schorzenia kręgosłupa najczęściej dotyczą odcinka szyjnego i lędźwiowego, gdyż właśnie te części najbardziej narażone są na nadwyrężenia.

W leczeniu chorób kręgosłupa najbardziej skuteczne są trzy rodzaje terapii, a mianowicie fizykoterapia, terapia manualna i kinesioteaping.

Terapia manualna to nic innego jak nastawianie kręgosłupa w celu jego wyprostowania i zmniejszenia bólu. Przy takiej formie zabiegów wskazane jest również przeprowadzenie serii masaży w celu rozluźnienia mięśni przykręgosłupowych.

Z dziedziny fizykoterapii na uwagę zasługuje w szczególności krioterapia, czyli leczenie zimnem. Skurcz naczyń wywołany gwałtownym ochłodzeniem przyspiesza procesy lecznicze i regeneracyjne, a w konsekwencji działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Szybką ulgę w bólu przynosi również innowacyjna metoda kinesioteapingu, polegająca na przyklejeniu na chore miejsce plastra, który przejmując funkcje mięśni przykręgosłupowych stabilizuje kręgosłup i zabezpiecza go przed urazami. Plaster nosi się nieprzerwanie przez tydzień.

Liczne zabiegi mogą skutecznie zmniejszyć ból w chorej części kręgosłupa, jednak pamiętać należy, że najskuteczniejszą metodą walki jest profilaktyka. Wielu pacjentów po zakończeniu kuracji wraca do swoich dawnych nawyków i zapomina o tym, iż nadal trzeba dbać o kręgosłup.

Dobrym sposobem zapobiegawczym są również techniki wykorzystywane w kinezyterapii. Poprzez wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych i mięśni brzucha stworzymy naturalny gorset utrzymujący kręgosłup w prawidłowej pozycji i zabezpieczymy go przed urazami.

Również magnetoterapia (wykorzystująca pole magnetyczne) to dobra metoda przyspieszająca regenerację.

Najlepsze jednak efekty w leczeniu i skutecznej profilaktyce chorób kręgosłupa uzyskamy poprzez połączone działanie terapii manualnej, elementów fizykoterapii i masażu. Odpowiednie zabiegi i ćwiczenia pomogą nam uniknąć nieprzyjemnych operacji. Musimy jednak na czas zadbać o nasz kręgosłup.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!