MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Poznaj zabieg, dzięki któremu otrzymasz pensję i całą emeryturę

Maciej Badowski
Opracowanie:
Stosunek pracy najlepiej rozwiązać jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca i do końca miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Wówczas dostaniemy za ten miesiąc pensję i emeryturę.
Stosunek pracy najlepiej rozwiązać jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca i do końca miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Wówczas dostaniemy za ten miesiąc pensję i emeryturę. 123RF
Waloryzacja roczna i kwartalna to dwa elementy, które wpływają na to, że „lipcowy” emeryt jest czasami o kilka setek bogatszy niż ten, który złoży wniosek w pierwszym półroczu. Lipiec jest najkorzystniejszym miesiącem na zakończenie aktywności zawodowej. Sprawdź także, kiedy najkorzystniej rozwiązać stosunek pracy i złożyć wniosek o emeryturę, aby otrzymać jednocześnie pensję i całą emeryturę.

Lipiec najkorzystniejszy dla emerytów

– Warto dobrze wybrać moment złożenia wniosku emertytalnego gdyż ma to wpływ na wysokość wypłacanej przez nas emerytury – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak wyjaśnia, najbardziej atrakcyjnym pod względem finansowym jest lipiec gdyż przy wyliczeniu kwoty wypłacanej seniorowi brana jest pod uwagę zarówno waloryzacja roczna, jak i kwartalna. – To sprawia, że wypłata może być nawet o kilkaset złotych wyższa niż wtedy, gdy np. ktoś złoży wniosek na początku roku – zauważa.

To wpływa na wysokość emerytury

– Gdy młody człowiek pyta mnie, jaką będzie miał w przyszłości emeryturę, wtedy odpowiadam mu, że taką, jaką sobie wypracuje – opowiada Iwona Kowalska-Matis. – Kiedy składamy wniosek o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego wtedy kwota, jaką zgromadziliśmy na indywidualnym koncie emerytalnym, jest dzielona przez ilość miesięcy naszego dalszego życia – wyjaśnia.

Rzeczniczka wyjaśnia, że bardzo niskie kwoty emerytur mają te osoby, które pracowały bardzo krótko lub pracowały „na czarno” i do ZUS nie wpływały żadne składki.

Zasada jest prosta – im dłużej pracujesz, tym wyższa będzie twoja emerytura. Dzięki dłuższej pracy gromadzimy więcej środków ze składek na naszym indywidualnym koncie emerytalnym i krótsza jest prognozowana średnia naszego życia, gdy już zdecydujemy się przejść na emeryturę.

Jak sprawdzić wysokość emerytury? Kiedy warto skorzystać z kalkulatora emerytalnego?

Przed ostatecznym podjęciem decyzji i złożeniem wniosku, warto skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który jest dostępny po zalogowaniu się na indywidualne konto na PUE ZUS.

– Część danych „zaciągnie” się automatycznie, część musimy wpisać sami. Prognoza jest naprawdę bliska ostatecznej kwoty, którą ZUS wyliczy przyszłemu emerytowi – zapewnia rzeczniczka.

Jak wyjaśniono, osobom, które w tym roku kończą powszechny wiek emerytalny, czyli w przypadku mężczyzn 65 lat, a kobiet 60 lat, kalkulator automatycznie podpowie:

  • jako miesiąc przejścia na emeryturę bieżący miesiąc,
  • jeśli w momencie obliczeń już skończyli 60 lub 65 lat lub miesiąc urodzin,
  • jeśli w momencie obliczeń jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Jeśli natomiast potencjalny emeryt wybierze, jako datę przejścia na emeryturę kolejny rok, np. 2024 lub lata następne, kalkulator automatycznie przekieruje go do kalkulatora prognozy emerytury w kolejnym roku lub w następnych latach.

– Kalkulator emerytalny przeznaczony jest wyłącznie dla osób, które nie mają jeszcze przyznanej emerytury – podkreślono.

Kiedy rozwiązać umowę o pracę i złożyć wniosek emerytalny w ZUS?

Jak podpowiada ZUS, stosunek pracy najlepiej rozwiązać jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca i do końca miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. – Wówczas dostaniemy za ten miesiąc pensję i całą emeryturę – wyjaśniono.

– Jeśli natomiast rozwiążemy umowę ostatniego dnia miesiąca i złożymy wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy nawet tego samego dnia, to emerytura będzie przyznana dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę – uzupełniono.

Data złożenia wniosku o emeryturę jest bardzo ważna dla osób, które osiągnęły już wiek emerytalny i składają wniosek o emeryturę w późniejszym czasie tj. po miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego. Najlepiej wniosek złożyć po dacie urodzenia, wówczas średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze, czyli korzystniejsze.

Nie dotyczy to osób, które prowadzą działalność gospodarczą – nie trzeba jej kończyć ani zawieszać w momencie przechodzenia na emeryturę. Nie trzeba także rozwiązywać umów zlecenia ani o dzieło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Poznaj zabieg, dzięki któremu otrzymasz pensję i całą emeryturę - Strefa Biznesu

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński