Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zmiana czasu? Zmiana czasu marzec 2020. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki na czas letni [ZMIANA CZASU - DATA] 30.03.2020

Fitz
Zmiana czasu 2020. Kiedy zmiana czasu w 2020 roku w marcu?
Zmiana czasu 2020. Kiedy zmiana czasu w 2020 roku w marcu? archiwum
Zmiana czasu w marcu 2020. Sprawdź kiedy nastąpi zmiana czasu. Podajemy datę oraz termin zmiany czasu. Kiedy należy przestawić zegarki nie przegap daty zmiany czasu. Zmiana czasu 2020. Kiedy przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu czy do przodu? Koniecznie sprawdź termin, kiedy przestawiamy zegarki oraz o której nastąpi zmiana czasu.

Koniec zmian czasu – Europa mówi dość! Kiedy ostatni raz? Przesunięcie czasu 2020 już w marcu

O godz. 2 w nocy z 28 na 29 marca 2020 r. (z soboty na niedzielę) przesuniemy zegary na godz. 3 i krócej pośpimy. Po raz przedostatni przejdziemy na czas letni – tak chce większość Europejczyków, w tym Polaków.

Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem przestawiania czasu i przewidział ostatnią zmianę na rok 2021, zostawiając krajom członkowskim wybór, który czas wolą – letni czy zimowy.

Rezygnacja ze zmiany czasu i wybór na stałe letniego da następujący skutek świetlny: zimą rano będzie dłużej ciemno, a po południu dłużej jasno.

Według badań większość, w tym Polacy, woli właśnie czas letni, zatem najbliższa marcowa zmiana w 2020 r. na czas letni będzie przedostatnią. W październiku przestawimy się na czas zimowy, a w marcu 2021 r. już ostatni raz na letni, który zostanie na stałe. Jeśli jakiś kraj wybierze na stałe czas zimowy, przestawi zegary ostatni raz jeszcze w październiku 2021.

Wcześniej zaniechano zmian czasu w Rosji, Białorusi, Islandii, większości Australii, Ameryki Południowej i Azji, w połowie Afryki oraz niektórych stanach USA i Kanady. Nigdy nie zmieniano czasu w drugiej połowie Afryki, części Azji i Ameryki Południowej.

ZMIANA CZASU Z ZIMOWEGO NA LETNI: Dlaczego wolimy czas stały

Ankiety pokazują, że za zniesieniem zmian czasu jest 84 proc. Europejczyków. Z dwóch rodzajów powodów: zdrowotnych i wobec pozorności oszczędności energii.

Dzięki jesiennemu cofnięciu zegarów rano szybciej robi się jasno, co pozwala prędzej wyłączać oświetlenie firm i oszczędzać prąd – tak tłumaczono wprowadzenie zróżnicowania czasowego (w Polsce w 1977, nie licząc okresu przedwojennego). Ale zmieniły się warunki technologiczne. W halach przemysłowych dla precyzji i tak musi być silne oświetlenie sztuczne, światło wchodzące przez świetliki to anachronizm. Z kolei o zużyciu prądu w milionach biur bardziej niż światło decydują wielkość sieci komputerowych i klimatyzacja; im jaśniej, czyli im więcej grzejącego światła słonecznego, tym większe zużycie prądu na klimę. Do tego problemy ze zmianami czasu na kolei, w bankach aktualizujących systemy i straty na giełdach tuż po zmianie czasu.

Większość Europejczyków, w tym Polaków, uważa, że zmiany czasu to niedobry dla samopoczucia anachronizm ekonomiczny.

Przestawimy liczniki rowerowe, tradycyjne zegarki naręczne, budziki, stare zegary wiszące, stojące i wieżowe. Komputery i smartfony dostosują się same. Również nasze organizmy muszą same się przestawić.

Czas letni 2020 – jak odcierpimy zmianę

  • Osoby wrażliwe wskutek zachwiania rytmu dobowego mogą mieć wieczorami problemy z zasypianiem, a w dzień popaść w apatię.
  • Możliwe są bóle głowy, m.in. w związku w wahaniami ciśnienia krwi.
  • Zyska nocna zmiana: popracuje krócej i nie będzie musiała odrabiać większej utraty energii oraz motywacji do działania jak w przypadku październikowego wydłużenia nocki. Natomiast idący do pracy rano nie wyśpią się.

Czas letni 2020 – jak pokonać zmianę

  • Kładź się spać zgodnie z rytmem wewnętrznym, nie trzymaj się na siłę zegara.
  • Przed snem wypij ciepłe mleko, weź kąpiel, posłuchaj spokojnej muzyki.
  • Jeśli możesz, budzik przestawiaj stopniowo.
  • Najtrudniejsze sprawy przełóż do czasu, aż przyzwyczaisz organizm.

Zobacz także: Pracodawcy nie będą tworzyć nowych miejsc pracy i będą redukować zatrudnienie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo