Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś kościół, dziś apartamenty. Zobacz najciekawsze przeróbki starych budowli z całego świata

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ten protestancki kościół o nazwie Cairms Memorial Presbyterian Church przez wiele lat służył wiernym w Melbourne w Australii. Pod koniec XX wieku piękną świątynię z piaskowca strawił jednak pożar. Budynek zyskał jednak nowe życie – wypaloną ruinę przekształcono w apartamentowiec, usuwając wcześniej wszystkie symbole religijne.
Ten protestancki kościół o nazwie Cairms Memorial Presbyterian Church przez wiele lat służył wiernym w Melbourne w Australii. Pod koniec XX wieku piękną świątynię z piaskowca strawił jednak pożar. Budynek zyskał jednak nowe życie – wypaloną ruinę przekształcono w apartamentowiec, usuwając wcześniej wszystkie symbole religijne. Wikimedia Commons/Donaldytong/domena publiczna (przycięte)
Gdy stary budynek przestaje być potrzebny, czasem udaje się znaleźć dla niego nową rolę. Efekty są niesamowite – te zdjęcia trzeba zobaczyć.

Gdy budynki tracą dotychczasową funkcję, a ich utrzymywanie przestaje się opłacać, ich los z reguły nie jest wesoły. W wielu przypadkach takie obiekty niszczeją latami lub są po prostu wyburzane, a ich miejsce zajmują nowe budowle. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Czasem pojawia się inwestor z zasobnym portfelem i pomysłem, jak tchnąć w stary obiekt nowe życie. Właśnie takie przypadki z całego świata prezentujemy w galerii.

Przeróbki budynków – sposób na ocalenie czy zniszczenie?

Przeróbki budowli, szczególnie historycznych, budzą wiele kontrowersji – jeśli zbyt mocno ingerują w wygląd oryginalnego obiektu, często pojawiają się zarzuty, że pod pozorem ratowania go budynek został po prostu zniszczony. Z taką krytyką często spotyka się np. nurt tak zwanego fasadyzmu. Chodzi o budynki, które niemal w całości rozebrano i zastąpiono nowymi, zachowując jedynie w charakterze dekoracji frontową ścianę czy zewnętrzną bryłę obiektu.

[QUIZ] Jesteś Polakiem? To pewnie wiesz wszystko o tradycyjnych polskich domach

Zwolennicy fasadyzmu pytają jednak, czy w obliczu braku funduszy na utrzymanie obiektu lepiej byłoby po prostu w całości go wyburzyć? Ich zdaniem pozostawienie fragmentu dawnej budowli pozwala połączyć historię ze współczesnością i dać obiektowi nowe życie, zachowując zarazem chociaż ślad jego pierwotnej funkcji.

Na pytanie, kto ma rację, trudno odpowiedzieć. Warto jednak zauważyć, że daleko idące przeróbki i modernizacje to często jedyny sposób, żeby po dawnym budynku cokolwiek pozostało. Widać to szczególnie w przypadku wielkoformatowych obiektów takich jak np. nieużywane centra handlowe, kościoły, więzienia czy browary, w przypadku których koszty utrzymania są zwykle ogromne. Aby taka budowla miała szansę przetrwać, musi zacząć na siebie zarabiać w inny sposób, np. jako hotel, apartamentowiec czy kawiarnia.

Zobacz też:

Architekt, konserwator zabytków, nadzór budowlany... Wydawałoby się, że skoro nad rewitalizacją historycznych budynków pracuje tylu fachowców, to efekt końcowy będzie zachwycał. Tymczasem na świecie można znaleźć mnóstwo bardzo kontrowersyjnych realizacji. Część z nich może się podobać, ale są i takie, przy których na usta ciśnie się pytanie: czy naprawdę nie dało się lepiej?Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE. Licencja

Odnowili czy oszpecili? Zobacz najdziwniejsze przeróbki hist...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedyś kościół, dziś apartamenty. Zobacz najciekawsze przeróbki starych budowli z całego świata - Portal i.pl