Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Bartłomiej BitnerZaktualizowano 
Masz pomysł na biznes i chcesz z nim wystartować? Swoje przedsiębiorcze pomysły możesz zrealizować w Kielcach, bo jest to miasto przyjazne dla inwestorów, pełne gospodarczych walorów.

Takim zresztą było od dawna. Mówimy tu nawet o czasach, kiedy o biznesmenach nikt jeszcze nie słyszał, a w Kielcach i najbliższej okolicy rodziła się przedsiębiorczość oparta na górnictwie i hutnictwie. Górnictwo kruszcowe rozwijało się tutaj już w średniowieczu. Wydobywano galenę i wapień dewoński w obrębie leżących obecnie na terenie miasta gór - Karczówki i Grabiny, a w późniejszych czasach, również skały wapienne na Kadzielni, która dziś jest niezwykle cennym i znanym rezerwatem przyrody. Mało tego, na początku XIX wieku w Białogonie, wówczas pod Kielcami, powstała huta „Aleksandra” – odlewano w niej miedź, bito srebrne monety i produkowano wyroby ogólnego użytku. Założył ją Stanisław Staszic, który był także twórcą powstałej w tym samym czasie – właśnie w Kielcach – Szkoły Akademiczno-Górniczej, uchodzącej za pierwszą polską wyższą uczelnię techniczną, do tradycji której odwołuje się współczesna Politechnika Świętokrzyska.

Doskonała lokalizacja i rozwinięta infrastruktura
Ale tyle o historii. W gospodarce liczy się przecież dziś i jutro. Żeby jednak zacząć realizować swój biznesplan, należy mieć do tego odpowiednie warunki. Chodzi tu między innymi o dobrą lokalizację, oznaczającą łatwą dostępność dla potencjalnych partnerów biznesowych czy infrastrukturę pozwalającą im na szybki dojazd do naszej firmy.

Kielce jak najbardziej spełniają te warunki. Lokalizacyjnie miasto znajduje się w dobrym położeniu, między Krakowem a Warszawą, z dogodnym połączeniem z Łodzią, Tarnowem i Katowicami. Dzięki dobrej lokalizacji i systemowi komunikacji Kielce stają się wschodzącym ośrodkiem dla centrów logistyczno-magazynowych. Mowa tu zwłaszcza o trasie S7, która w 90 procentach jest już dwujezdniowa na trasie Kielce-Warszawa i która w tym celu jest rozbudowywana w kierunku Krakowa. Ta modernizacja jest już na finiszu – planowane otwarcie drogi przewidziane jest na przyszły rok. Kielce są bardzo dobrze skomunikowane. Nie tylko bliskość „siódemki” jest tutaj atutem, choć niewątpliwie to największy plus. Również krzyżujące się w mieście drogi krajowe 73 i 74 oraz modernizowana kolej na trasie do Warszawy stanowią punkt kontaktowy w rozmowie z inwestorem.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

A co z infrastrukturą w samym mieście? Główne arterie w stolicy województwa świętokrzyskiego, zmodernizowane lub wybudowane od podstaw dzięki skutecznemu pozyskiwaniu przez miasto funduszy unijnych, są jednymi z najnowocześniejszych w kraju. Co więcej, budowa węzłów Żytnia i Żelazna, czy ulicy Pileckiego (ta ostatnia planowana jest na 2018 rok) znacznie usprawniła lub usprawni w przyszłości komunikacyjnie Kielce. Rozwiązania transportowe w mieście pozwalają na płynny przejazd nawet w godzinach szczytu.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Śródmieście Kielc w ciągu ostatniej dekady również przeszło całkowitą przemianę. Rewitalizacja miejsc reprezentacyjnych, do których wkrótce dołączy ulica Bodzentyńska sprawiła, że mające dawno za sobą czasy świetności okolice Rynku zyskały nowy blask i przyciągają spacerowiczów. Ulica Sienkiewicza jest jednym z najładniejszych deptaków w Polsce, a urokliwe miejsca na mapie miasta znów zapełniły się ludźmi.

Mocną stroną Kielc jest też infrastruktura biznesowa. W perspektywie najbliższych lat planowana jest realizacja inwestycji w zakresie budowy obiektów biurowych o najwyższej klasie. Dziś łączna dostępna powierzchnia biurowa budynków wynosi 74 tysiące metrów kwadratowych. Duży wpływ na rozwój infrastruktury biznesowej w mieście ma Kielecki Park Technologiczny oferujący powierzchnie biurowe, laboratoryjne i produkcyjne, znajdujące się w nowoczesnych inkubatorach technologicznych Orange oraz Skye, a które już stanowią zagłębie nowej przedsiębiorczości w Kielcach.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Prężny ośrodek akademicki

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Dobrze prosperujące przedsiębiorstwo to odpowiednie kadry. Zakładając firmę w stolicy województwa świętokrzyskiego nie trzeba się o to obawiać. Powody są dwa: pierwszy to Politechnika Świętokrzyska, a drugi – Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Obie uczelnie co roku dostarczają na rynek pracy wykwalifikowanych absolwentów o dużym potencjale, z którego warto skorzystać. W ubiegłym roku akademickim PŚk ukończyło 2,5 tysiąca studentów, natomiast UJK – 3,6 tysięcy. Dołączając do tego absolwentów wyższych szkół prywatnych, otrzymujemy grono około 7 tysięcy gotowych do wejścia na rynek pracy specjalistów.
Wśród zapytań inwestorskich, obsługiwanych przez działające w Urzędzie Miasta Centrum Obsługi Inwestora, widoczny jest trend popularności pożądanych kierunków studiów. Są to przede wszystkim finanse i rachunkowość, księgowość, informatyka, filologie obce oraz te ściśle techniczne, takie jak inżynieria produkcji i automatyka. Inwestorzy poszukują także osób z zawodowym przygotowaniem do pracy. Miasto stara się wyjść temu naprzeciw i wspiera tworzenie tzw. klas patronackich w szkołach zawodowych, dzięki czemu przyszli pracodawcy szkolą najlepszych uczniów według własnych potrzeb. Powstające u zbiegu ulic Łódzkiej i Olszewskiego Centrum Kształcenia Praktycznego także odpowiada na ten trend. W niedalekiej przyszłości ta placówka będzie kształcić w wysoko opłacanych i potrzebnych na lokalnym rynku pracy zawodach technicznych.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Innowacyjny i kreatywny biznes
Należy zaznaczyć, że potencjalnym inwestorom Kielce oferują znacznie więcej niż dobrze wyszkolone kadry. Poza nimi miasto umożliwia rozpoczęcie biznesowej działalności w zupełnie nowych obszarach, w branżach, które mimo, iż dopiero rozwijają się, to szturmem zdobywają rynek i klientów. Należy do nich na pewno branża kreatywna (polecamy zapoznać się ze startupami platformy Technopark BiznesHub działającej w Kieleckim Parku Technologicznym jako inkubator dla rodzących się firm z potencjałem), branża nowoczesnych usług dla biznesu (tutaj należy wspomnieć o innowacyjnym outsourcingu oferowanym np. przez startup CABIOMEDE), branża nowoczesnych technologii (w tym dla zdrowia, reprezentowana przez m.in. rodzime jednostki badawczo rozwojowe – Inwex oraz Invex Remedies, PODOPHARM, startup COSSI) oraz dla usług i handlu (innowacyjne systemy sprzedaży oferuje np. startup Pub4Social).

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Młody biznes kreatywny w Kielcach to nie tylko Platforma Startowa Technopark BiznesHub, choć jest ona niewątpliwie płaszczyzną dla rodzących się w mieście nieprzeciętnych pomysłów. Innowacyjne Kielce to również inicjatywy podpatrywane na świecie. Sponsorowany przez Google Startup Weekend Kielce cieszy się w naszym mieście dużą popularnością. 8 grudnia odbędzie się jego trzecia edycja. Tym razem organizatorzy (między innymi fundacja Startup Poland i Miasto Kielce) postawili na temat smart city.

Sukcesy kieleckich gigantów
Przykłady sukcesów gospodarczych miasta to firmy o ugruntowanej pozycji, liderzy w swoich branżach. Echo Investment jest światowym deweloperem, realizującym projekty w sektorach biurowym, handlowym i mieszkaniowym. Kolporter – największy dystrybutor prasy w Polsce i jeden z czołowych pracodawców na rynku kieleckim, VIVE Group – rozwijająca działalność w obszarach takich, jak transport i logistyka, optymalizacja kosztów, innowacyjne metody recyklingu. Wydawnictwo Jedność i MAC Edukacja należą do czołówki wydawców w Polsce. Wystarczy spojrzeć na swoją domową, firmową i szkolną bibliotekę – z pewnością znajdziecie się tam album, książka czy podręcznik wydane w Kielcach. W każdym dobrym kiosku można kupić ogólnopolski magazyn „Charaktery” poświęcony psychologii, a wydawany przez spółkę Charaktery. Producent najpopularniejszego majonezu w Polsce – WSP Społem Kielce, to marka sama w sobie. Doceniany i eksportowany na całym świecie Majonez Kielecki jest identyfikowany z naszym miastem. Producent dbając o najwyższą jakość swojego sztandarowego wyrobu buduje i ugruntowuje nie tylko swoją markę – Kielce zyskują na tym pozytywnym odbiorze bardzo dużo.

Dominujące sektory. Obszary rozwoju miasta i regionu
Wspominany sektor usług outsourcingowych – nowoczesnych usług dla biznesu – skupiający firmy wyspecjalizowane w konkretnej funkcji, realizujące zadania i projekty na zlecenie innej, zewnętrznej korporacji, rozwija się w Kieleckim Centrum Biznesu oraz Kieleckim Parku Technologicznym. Miasto oferuje atrakcyjne powierzchnie biurowe (ale także tereny inwestycyjne, hale oraz oferty lokali handlowo-usługowych w Śródmieściu), wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestora branży outsourcingowej. Baza Ofert Inwestycyjnych Miasta Kielce, dostępna pod adresem www.mapa.invest.kielce.pl, skupia propozycje dla przedsiębiorcy zainteresowanego ulokowaniem biznesu w niemal każdej branży. Sektor usług dla biznesu jest jednym z priorytetowych obszarów dla rozwoju miasta. To dobra zachęta do zakładania firm specjalizujących się w danych, wąskich dziedzinach.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Kolejnym sektorem jest kongresowo-wystawienniczy. To w Kielcach ma swoją siedzibę najdynamiczniej rozwijający się ośrodek targowo-wystawienniczy w Polsce i drugi w Europie Środkowo-Wschodniej – Targi Kielce SA. Wicelider rynku targowego w Polsce oferuje możliwość zaprezentowania i wypromowania wyrobów, usług czy technologii na najwyższym, światowym poziomie. Targi Kielce organizują rocznie ponad 70 wystaw i imprez targowych, przyciągających ponad 248 tysięcy zwiedzających. Tak szerokie spektrum wydarzeń i grono odbiorców gwarantuje powodzenie w odbiorze, promocję wśród wyselekcjonowanych odbiorców, prestiż i wizerunek.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Sektor budowlany ma w Kielcach i regionie ogromne tradycje i nie sposób go pominąć. Bogate złoża zasobów naturalnych miasta i okolic spowodowały, że to właśnie tutaj zlokalizowały swoją siedzibę firmy działające w obszarze przemysłu budowlanego i produkcji materiałów budowlanych. Z tym sektorem powiązany jest następny sektor, czyli metalowo-maszynowy, metalurgiczny i precyzyjny. Region świętokrzyski pielęgnuje tradycje związane z działalnością Staropolskiego Okręgu Przemysłowego na tych terenach, dlatego Kielce wciąż są miastem przychylnym dla wspomnianych branż. Dzięki temu w Kielcach prężnie rozwijają się takie firmy jak: NSK Bearings, Gervasi, Stokota, AEBI Schmidt, Moto-Truck, KH-Kipper, Kielecka Fabryka Pomp Białogon, SHL Production, DELFO, które reinwestując i rozszerzając działalność zarówno lokalną, jak i eksportową, wpływają na budowanie pozytywnego ekosystemu gospodarczego w mieście. A w regionie? W województwie świętokrzyskim aż 33% osób czynnych zawodowo znajduje zatrudnienie w tym właśnie sektorze. Liczby nie kłamią – przemysł metalowo-maszynowy, metalurgiczny i precyzyjny to wizytówka miasta i regionu.

Miasto wspiera
Często słyszy się, że nic nie decyduje o gospodarce bardziej jak sprzyjający klimat. I słusznie, bo gdy jest zły, to nie zachęca do inwestowania. Ale co to za klimat? Na pewno nie ten związany z pogodą. Chodzi tu o przyjazność i wsparcie lokalnych władz dla tych, którzy chcą realizować swój biznes w danym mieście.

Centrum Obsługi Inwestora działające w Urzędzie Miasta Kielce od lat buduje pozytywny wizerunek Kielc jako miasta otwartego na świat, inwestującego w sektory o największym potencjale, oferującego wsparcie w procesie inwestycyjnym. Kielecki Portal Gospodarczy www.invest.kielce.pl, redagowany przez zespół COI, to pierwsze źródło informacji o aktualnej ofercie inwestycyjnej, realizowanych zadaniach z zakresu promocji gospodarczej, aktualnościach gospodarczych, wspieraniu przedsiębiorczości, wydarzeniach i spotkaniach biznesowych.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

Oprócz wspierania przedsiębiorczości i budowania klimatu dla biznesu, włodarze Kielc szczególną troską otaczają działania podejmowane w obszarze work-life balance, czyli tego, czym mieszkańcy miasta żyją po pracy: sport, kultura, rozrywka, edukacja. Wspierane są wyjątkowe miejsca i jednostki – Centrum Geoedukacji, Kielecki Teatr Tańca, Energetyczne Centrum Nauki. Poza tym, Kielce to prawdziwe miasto sportu – nie bez przyczyny Kielcom przyznano tytuł Europejskiego Miasta Sportu 2018. To właśnie wysokiej klasy obiektami sportowymi i ekstraklasowymi drużynami miasto przyciąga do siebie rzesze kibiców, turystów, pasjonatów emocji, czy miłośników rozrywki.

Kielce są gospodarzem wielu unikatowych imprez, z których najbardziej rozpoznawalną wśród odbiorców branży kreatywnej jest Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody „Off Fashion”. To świetna informacja dla tych, którzy chcą realizować się w teoretycznie niszowej, a jednak dostrzeganej przez włodarzy branży modowej. Jak widać, także i w tym sektorze można rozpocząć działalność biznesową w Kielcach.

Nowoczesna dzielnica biznesowa
Ale wróćmy do Kieleckiego Parku Technologicznego. Jak można wyczytać na oficjalnej stronie internetowej, jest to miejsce nastawione na innowacyjność oraz kreatywność, otwarte na współpracę z przedsiębiorcami z całej Polski oraz zagranicy. Mówiąc językiem nieco mniej biznesowym, Kielecki Park Technologiczny zachęca do ulokowania tu działalności gospodarczej tych, którzy nie boją się tworzyć biznesu nowoczesnego.

Park oferuje bowiem nowoczesną i profesjonalnie przygotowaną infrastrukturę oraz uzbrojone tereny inwestycyjne, objęte działaniem Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Są tu więc idealne warunki, które sprawią, że nie trzeba się będzie obawiać o powodzenie w żadnej z branż.

Wiodący ośrodek targowy w Europie
O tym, że przedsiębiorczość w mieście nad Silnicą może się powieść, świadczą Targi Kielce. Ten drugi co do wielkości ośrodek targowy w Polsce, który pełni coraz większą rolę w Europie, właśnie obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Gdy w 1993 roku rozpoczynała się pierwsza impreza wystawiennicza w ówczesnym Centrum Targowym Kielce, mało kto wierzył w powodzenie całego przedsięwzięcia. Ale udało się i dziś Targi Kielce to uznana marka tej branży w całej Europie Środkowo-Wschodniej. To również dowód wzorowej współpracy na linii biznes-samorząd oraz przykład sukcesu gospodarczego naszego miasta.

Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu

polecane: FLESZ: Smartfony zamiast kas fiskalnych.

Wideo

Materiał oryginalny: Kielce – miasto z otwartym podejściem do biznesu - Plus Echo Dnia Świętokrzyskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3