Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierownicy uczą się w Koszalinie

Jakub Roszkowski
Pułkownik Przemysław Schielke od 2003 roku jest komendantem koszalińskiego Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej. Ma 46 lat. Pochodzi z Poznania. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.
Pułkownik Przemysław Schielke od 2003 roku jest komendantem koszalińskiego Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej. Ma 46 lat. Pochodzi z Poznania. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Radosław brzostek
ROZMOWA z pułkownikiem Straży Granicznej Przemysławem Schielke

- Po co nam Straż Graniczna?
- To formacja, która odpowiada za bezpieczeństwo granic kraju i zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Kontroluje ruch graniczny, zabezpiecza też zieloną granicę. Jest ważna, bo dzięki nam do kraju i całej Unii nie wchodzą niepowołani ludzie.
- Kto może zostać strażnikiem?
- Każdy. Nie ma nawet limitu wiekowego. Teoretycznie zgłosić się więc może do nas nawet 40-, 50-latek. Choć droga do awansu nie jest łatwa. Konieczne jest dobre zdrowie, wykształcenie co najmniej średnie, zaliczona zasadnicza służba wojskowa. Zdać trzeba też sporo egzaminów teoretycznych. I najważniejsze, trzeba znać język obcy. W tej chwili najważniejsze dla nas to oczywiście angielski oraz niemiecki, francuski, rosyjski i ukraiński.
- Pensje są dobre?
- Referent, czyli praktycznie najniższy stopniem pracownik, zarabia około 1.400 złotych netto. Uprawnienia emerytalne uzyskuje się po 15 latach służby.
- W Koszalinie Straż Graniczna ma swój najważniejszy ośrodek szkolenia.
- Najważniejszy? Na pewno wynikałoby to z nazwy: Centralny Ośrodek Szkolenia. I chyba rzeczywiście, bo szkolimy tu przecież kadrę kierowniczą. Ponadto uczymy też specjalistów od wykrywania fałszerstw dokumentów, techników jazdy pojazdami specjalnymi, szkolimy z zakresu bezpiecznego przewozu materiałów niebezpiecznych.
- Ośrodek powstał dokładnie 15 lat temu. Teraz otrzyma imię marszałka Józefa Piłsudskiego.
- Taki patron to wielki zaszczyt. Nadanie szkole imienia marszałka Piłsudskiego było inicjatywą całej kadry naukowej. To przecież twórca naszej niepodległości, człowiek wybitny, patriota.
- Wielka gala zaplanowana jest na poniedziałek.
- Przyjedzie komendant główny Straży Granicznej, szefowie szkół z Czech, Niemiec, z którymi mamy bardzo dobry kontakt. Wszystko zacznie się o godzinie 9.30 mszą celebrowaną przez arcybiskupa Kazimierza Nycza.
- Plany na przyszłość?
- Oczywiście, że istnieją. Na razie jesteśmy jednak pochłonięci modernizacją naszych obiektów. Pieniądze na to pochodzą z budżetu państwa, a także z Unii. Budujemy całą bazę teletechniczną. Mamy najnowocześniejszą strzelnicę. Dzieje się naprawdę sporo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!