Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierunek Portugalia

(ing)
Dwa lata od wejścia Polski do Unii Europejskiej musi minąć, by Portugalia zrezygnowała wobec polskich obywateli z systemu, który regulował dostęp pracowników z państw trzecich do rynku pracy tego kraju. Na razie więc obowiązują limity liczbowe dotyczące zatrudnienia w określonych zawodach.

Osoba poszukująca pracy musi znaleźć w Portugalii pracodawcę, który zaproponuje stanowisko pracy odpowiadające dostępnym limitom. Potrzebne jest pozwolenie na pracę, które wydaje konsulat Portugalii w kraju pochodzenia potencjalnego pracownika. Wystąpić o nie musi pracodawca, który ubiegając się o zatrudnienie cudzoziemca musi przedstawić określoną ofertę pracy (umowę o pracę) w Inspeccao General do Trabalho (Główny Inspektorat Pracy), uzyskać zgodę IEFP Instituto do Emprego e Formacao Professional (Instytut Zatrudnienia i Szkolenia Zawodowego) oraz zezwolenie Servicos de Estrangeiros e Fronteiras (Wydział do spraw Cudzoziemców i Granic) na wjazd pracownika na teren Portugalii.
Dokumenty te są przesyłane do pracownika. To on składa do ambasady Portugalii wniosek o wydanie wizy z pozwoleniem na pracę przekładając owe dokumenty, a także dołączając: paszport, zdjęcie paszportowe, zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie lekarskie, deklarację wykupienia ubezpieczenia na życie w ciągu 90 dni od przekroczenia granicy. Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język portugalski i opatrzone pieczątką Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Za złożenie wniosku trzeba zapłacić i w przypadku negatywnej decyzji nie ma szans na odzyskanie pieniędzy.
Po wejściu Polski do UE zniesiony został obowiązek posiadania wizy przy wjeździe do krajów unijnych. Pobyt do 3 miesięcy nie wymaga załatwiania żadnych dodatkowych formalności. Przy dłuższych pobytach należy zgłosić się do lokalnego oddziału Urzędu do spraw Cudzoziemców i Granic (Servico de Estrangeiros e Fronteiras) z wnioskiem o wydanie karty pobytu (dotyczy tylko osób nieaktywnych zawodowo: studentów, emerytów czy pracujących na własny rachunek). Wymagane dokumenty to: wypełniony formularz, dwie kolorowe fotografie, dokument tożsamości, potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego i środków finansowych wystarczających na utrzymanie, przedsiębiorcy muszą jeszcze wykazać prowadzenie działalności gospodarczej. Otrzymanie zezwolenia na zamieszkanie w Portugalii uzależnione jest od uzyskania tzw. wizy rezydencyjnej w Ambasadzie Portugalii w Warszawie ( nie dotyczy m.in. małżonków obywateli portugalskich).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!