Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kładziemy płytki z naturalnego kamienia - na co zwrócić uwagę

Artur Kostecki
Plam na okładzinie możemy łatwo uniknąć.
Plam na okładzinie możemy łatwo uniknąć. Fot. Atlas
Okładzina z płytek z naturalnego kamienia - marmuru, granitu, bazaltu czy wapienia - nadaje wnętrzu elegancję, ale wymaga szczególnej staranności przy układaniu.

Konieczna jest też zaprawa wysokoplastyczna, o dużej sile wiązania i co najważniejsze - produkowanej na bazie białego cementu. Jeśli użyjemy innej, nasze szykowne płytki mogą zostać zrobione na szaro.

Kamień, z uwagi na skład mineralny, jest - w większej lub mniejszej mierze - podatny na działanie wilgoci, zawartej na przykład w zaprawie, jak również na wpływ kwasów i zasad.

Ważna jest nasiąkliwość
Istotną cechą jest tu jego porowatość. Im większa, tym bardziej jest nasiąkliwy i zachłanniej absorbuje wodę, a z nią, zabrudzenia. Dlatego przy wyborze płytek warto brać pod uwagę parametr, zwany nasiąkliwością wodną. Powie on nam wszystko o porowatości kamienia, a tym samym o możliwości wchłaniania przezeń wody. Podawany jest w procentach - im niższa nasiąkliwość, tym mniej porowaty jest materiał, z którego wykonano płytki. Grupa I to płytki o niskiej nasiąkliwości (do 3%). Grupa II to płytki o nasiąkliwości średniej (3-10%) - obejmuje ona dwie podgrupy: II a (3-6%) i II b (6-10%). Grupa III to płytki o wysokiej nasiąkliwości (powyżej 10%).
Bez fatalnych śladów
Niekoniecznie jednak jest tak, że niska nasiąkliwość idzie w parze z urodą kamienia. Często więc wybieramy materiały okładzinowe porowate, ryzykując, że po jakimś czasie zobaczymy na ich powierzchni nieregularne, szare plamy.

Plamy powstają najczęściej wtedy, gdy do mocowania płytek użyjemy kleju opartego na typowym, szarym cemencie. Dlatego do przyklejania okładzin z marmurów naturalnych i syntetycznych, kamienia naturalnego oraz płytek z materiałów nasiąkliwych należy stosować zaprawy, produkowane z użyciem szlachetnego białego cementu. Gwarantują one brak takich fatalnych śladów.

Wysoka elastyczność
Zaprawy do kamienia naturalnego powinny mieć także dużą siłę wiązania, a zarazem wysoką elastyczność. Nadają się one do stosowania i wewnątrz budynków, i na zewnątrz, w warstwie o grubości 2-5 mm.

W przypadku przyklejania cienkich płytek marmurowych mogą wprawdzie wystąpić tymczasowe przebarwienia, spowodowane dużą nasiąkliwością materiału. Płytki jednak odzyskają właściwy kolor po całkowitym wyschnięciu zaprawy - mniej więcej po tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!