Klasyka polskiej bajki dostępna jest za darmo i legalnie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Fot. Kadr „Nowych przygód Misia Uszatka” / Ninateka
Chcesz pokazać dzieciom bajki i filmy, które sam oglądałeś, gdy byłeś w ich wieku? Żaden problem! Wystarczy włączyć komputer.

Wśród zasobów platformy internetowej Ninateka znajdziesz m.in. klasyczne polskie animacje - dzieła Juliana Antonisza, czy Jana Lenicy. Klasyka polskiej animacji w reżyserii Witolda Giersza i Stefana Szwakopfa to m.in. „Podróże w czasie”. Serial realizowany był w połowie lat 60. ubiegłego wieku. Poszczególne odcinki przenoszą dzieci do rozmaitych światów; w uproszczony i nieco schematyczny sposób pokazują m.in.: miasto przyszłości, życie piratów, ludzi jaskiniowych oraz Centaurów.

Wśród bajkowych propozycji jest też kilka, których twórcy wykorzystali na planie lalki. Adaptacja znanego wiersza Jana Brzechwy o Szaławile, blagierze i chwalipięcie, który przestraszył się myszy pochodzi z... 1956 roku.

Są też odcinki serii „Nowe przygody Misia Uszatka”, która ma już 40 lat! Były one produkowane z przeznaczeniem do kin na seanse „porankowe” dla dzieci. W filmach tych Miś nie żegna dzieci w piżamce i nie ma końcowej, dobranockowej piosenki. Każdy z odcinków niesie inne, edukacyjne przesłanie, wszystkie jednak pozostają wierne „uszatkowej” tradycji: poważnego, partnerskiego traktowania problemów dzieci. Zmieniona nieco bajka o rybaku i złotej rybce jest o 20 lat młodsza.

Ciekawa propozycja to nagrania, które powstały w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Możecie na przykład posłuchać (i zobaczyć!), jak Jerzy Stuhr czyta bajkę „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”. Wśród czytających są m.in. Zbigniew Zamachowski, Andrzej Grabowski, Wojciech Malajkat, Katarzyna Pakosińska, Edyta Jungowska. Polecamy!

Wśród filmów znajdziesz jeden z najsłynniejszych polskich obrazów dla dzieci – to „Akademia Pana Kleksa”, a w niej Piotr Fronczewski jako Ambroży Kleks. Ninateka udostępnia też „Podróże Pana Kleksa” oraz „Pana Kleksa w kosmosie”.

Dużo nowszą, ale również ciekawą propozycją jest serial „Parauszek i przyjaciele”, wyprodukowany w 2013 roku przez wytwórnię filmową Se-ma-for w Łodzi. To przygody małego zajączka, który wraz ze swoimi przyjaciółmi mieszka w krainie zwanej Naszym Lasem. Losy Parauszka i przyjaciół obserwowane są przez wszechwiedzącą, mądrą sowę Uhu, komentującą wydarzenia z dorosłego punktu widzenia. Dzięki perypetiom zwierzątek dziecięcy widzowie uczą się dobrego wychowania, zasad, działania w grupie, odpowiedzialności i wiary we własne siły.

Fot. Kadr „Nowych przygód Misia Uszatka” / Ninateka
„Jestem sobie mały miś, śmieszny miś, znam się z dziećmi nie od dziś” – śpiewa Miś Uszatek.

Z Gwiazdami - Magdalena Ogórek - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie