Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasyka polskiej bajki dostępna jest za darmo i legalnie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Fot. Kadr „Nowych przygód Misia Uszatka” / Ninateka
Chcesz pokazać dzieciom bajki i filmy, które sam oglądałeś, gdy byłeś w ich wieku? Żaden problem! Wystarczy włączyć komputer.

Wśród zasobów platformy internetowej Ninateka znajdziesz m.in. klasyczne polskie animacje - dzieła Juliana Antonisza, czy Jana Lenicy. Klasyka polskiej animacji w reżyserii Witolda Giersza i Stefana Szwakopfa to m.in. „Podróże w czasie”. Serial realizowany był w połowie lat 60. ubiegłego wieku. Poszczególne odcinki przenoszą dzieci do rozmaitych światów; w uproszczony i nieco schematyczny sposób pokazują m.in.: miasto przyszłości, życie piratów, ludzi jaskiniowych oraz Centaurów.

Wśród bajkowych propozycji jest też kilka, których twórcy wykorzystali na planie lalki. Adaptacja znanego wiersza Jana Brzechwy o Szaławile, blagierze i chwalipięcie, który przestraszył się myszy pochodzi z... 1956 roku.

Są też odcinki serii „Nowe przygody Misia Uszatka”, która ma już 40 lat! Były one produkowane z przeznaczeniem do kin na seanse „porankowe” dla dzieci. W filmach tych Miś nie żegna dzieci w piżamce i nie ma końcowej, dobranockowej piosenki. Każdy z odcinków niesie inne, edukacyjne przesłanie, wszystkie jednak pozostają wierne „uszatkowej” tradycji: poważnego, partnerskiego traktowania problemów dzieci. Zmieniona nieco bajka o rybaku i złotej rybce jest o 20 lat młodsza.

Ciekawa propozycja to nagrania, które powstały w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Możecie na przykład posłuchać (i zobaczyć!), jak Jerzy Stuhr czyta bajkę „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”. Wśród czytających są m.in. Zbigniew Zamachowski, Andrzej Grabowski, Wojciech Malajkat, Katarzyna Pakosińska, Edyta Jungowska. Polecamy!

Wśród filmów znajdziesz jeden z najsłynniejszych polskich obrazów dla dzieci – to „Akademia Pana Kleksa”, a w niej Piotr Fronczewski jako Ambroży Kleks. Ninateka udostępnia też „Podróże Pana Kleksa” oraz „Pana Kleksa w kosmosie”.

Dużo nowszą, ale również ciekawą propozycją jest serial „Parauszek i przyjaciele”, wyprodukowany w 2013 roku przez wytwórnię filmową Se-ma-for w Łodzi. To przygody małego zajączka, który wraz ze swoimi przyjaciółmi mieszka w krainie zwanej Naszym Lasem. Losy Parauszka i przyjaciół obserwowane są przez wszechwiedzącą, mądrą sowę Uhu, komentującą wydarzenia z dorosłego punktu widzenia. Dzięki perypetiom zwierzątek dziecięcy widzowie uczą się dobrego wychowania, zasad, działania w grupie, odpowiedzialności i wiary we własne siły.

Fot. Kadr „Nowych przygód Misia Uszatka” / Ninateka
„Jestem sobie mały miś, śmieszny miś, znam się z dziećmi nie od dziś” – śpiewa Miś Uszatek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera