MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze 2020: wygłodniałe atakują. Ostrzeżenie GIS: – Dobrnęłam do życia! – relacja z koszmaru boreliozy 16.07.2020

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Kleszcze w Polsce. Gdzie występują? Jak się przed nimi chronić
Kleszcze w Polsce. Gdzie występują? Jak się przed nimi chronić pixabay
Kleszcze w 2020 to może być prawdziwa plaga. Jest ostrzeżenie GIS w tej sprawie. Zobaczcie jak groźna może być choroba po ugryzieniu przez kleszcza. Sprawdźcie najnowsze informacje na temat kleszczy i boreliozy.

Kleszcze 2020. Zobaczcie jak uchronić się przed ugryzieniem przesz kleszcza. Borelioza

Uaktywniają się już przy 5-7 stopniach C, a w temperaturze 10-15 stopni ogarnia je szał żerowania. Głodne, właśnie zaczynają się żywić krwią kręgowców, w tym ludzi. Zły scenariusz: borelioza. Sprawdź leczenie konwencjonalne i alternatywne.

Zima dopisała kleszczom. Wymarzło ich mniej niż zwykle, przez co można się spodziewać zwiększonej inwazji.

Żyją w lekko wilgotnych miejscach obfitujących w roślinność, zazwyczaj do 70 cm nad ziemią. „Zbieramy” je przechodząc przez trawy i krzaki, w lesie, na łące, nad brzegami rzek i jezior, w parkach i ogrodach. Wspinają się po nogach, aż dotrą do gołego ciała, najlepiej w najdelikatniejszym miejscu.

 • Długość: zwykle do 1,5 cm, maksymalnie 3 cm.
 • Wczepiwszy się, żerują najczęściej do 2 godzin, lecz mogą 15.
 • Na świecie jest 900 gatunków, z czego w Polsce 19.

„Kleszcze już aktywne!” – ostrzegł 6 maja 2020 r. Główny Inspektorat Sanitarny. „Najczęściej można je znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza: na rękach, nogach, głowie (na granicy włosów i za uszami), w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych” – czytamy w komunikacie GIS.

KLESZCZE: JAK SIĘ CHRONIĆ

 • Ponieważ najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem, na spacer wybieraj godziny południowe.
 • Chodź środkiem ścieżek, z dala od zarośli.
 • W zieleni zakładaj długie spodnie, bluzkę z rękawami i coś na głowę.

Uwaga! Na jasnym tle łatwiej kleszcza zauważyć.

 • Przed wyjściem użyj preparatu odstraszającego, działa kilka godzin.
 • Po powrocie do domu obejrzyj ciało i sierść psa.

Jeśli znajdziesz kleszcza, który zdążył się wkłuć, uchwyć go pęsetą tuż przy skórze i ruchem lekko obrotowym pociągnij do góry.

Borelioza: wredna, fałszywa choroba

Ukąszenie tego pajęczaka może powodować kleszczowe zapalenie mózgu, które bywa śmiertelne, ale przed którym można się chronić szczepionką, oraz kilkadziesiąt razy częstszą, wredną i podstępną boreliozę, chorobę zakaźną powodowaną przez bakterię Borrelia burgdorferi, atakującą skórę, układ nerwowy, stawy, serce i oczy.

Stwierdzone przypadki boreliozy w Polsce

 • 2015 – 13.625
 • 2016 – 21.220
 • 2017 – 21.514
 • 2018 – 20.139
 • 2019 – 20.614.

Boreliozę trudno rozpoznać. Po pierwsze, pacjent skarżąc się na różne objawy choroby, najczęściej w ogóle nie wspomina, że ukąsił go kleszcz, gdyż nie kojarzy tego z chorobą, zwłaszcza że czasem nawet nie wie, że kleszcz go

dopadł, bo to nie boli, w dodatku połowa użądleń nie powoduje rumienia – charakterystycznego tylko dla części ataków kleszczy.

Po drugie, objawy boreliozy przypominają inne choroby. Zawodzą testy laboratoryjne i powszechny schemat diagnostyczny. Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę podkreśla, że wielu chorych nie ma potwierdzenia schorzenia. Niezdiagnozowana i tym samym nieleczona borelioza koszmarnie wywraca życie chorego. Jest odsyłany od lekarza zakaźnego do neurologa i innych specjalistów, a wciąż nie wie, co mu jest.

Niewidoczne pasożyty czekają na żywicieli w trawie, zaroślach i krzewach. Najczęściej atakują na obrzeżach lasów i w parkach.Ochrona przed kleszczami jest niezbędna, ponieważ ich ukąszenie może skutkować poważnymi chorobami, takimi jak borelioza, babeszjoza czy kleszczowe zapalenie mózgu.Sprawdź, jakie są najlepsze sposoby na kleszcze!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Sezon na kleszcze już trwa! Sprawdź, jak skutecznie chronić ...

Najczęstsze stany w boreliozie:

 • przewlekłe zmęczenie,
 • kłopoty z pamięcią i koncentracją,
 • obniżenie nastroju,
 • bóle mięśniowo-stawowe.

Także wiele nerwic i depresji wynika z nierozpoznania boreliozy mającej mylące objawy, chorzy są posądzani o hipochondrię.

Nawet gdy chory wie o boreliozie, może się odbić od służby zdrowia. Ta choroba to złożony problem i rutynowe myślenie nie ułatwia jego rozwiązania.

Kleszcze, borelioza: wstrząsająca relacja

Chorzy z przewlekłą boreliozą, którym nie pomogła medycyna zwykła (np. antybiotyki) mają inną pomoc: Centra Terapii Boreliozy BioRife z oddziałami w 9 miastach. Wykorzystują elektromagnetyczne urządzenia Rife’a.

BioRife założyli inż. Tomasz Kawałkowski i lekarz Radosław Bałaj. Obaj mieli boreliozę!

Bibliotekarka Danuta z Kostrzynia nad Odrą po zwykłym leczeniu miała nawrót. Wtedy dotarła do BioRife. Opowiada: – To ulga nie do opisania. Nie mam bólu, lepiej widzę, mogę odwracać głowę, chodzę schodami, zniknęły zawroty (upadałam!), kołatanie serca, ciągłe zmęczenie i opuchlizna na kostkach. Czuję się zebrana w całości i znów chce mi się uśmiechać. Dobrnęłam do życia!

Zobacz także: Kleszcze są już aktywne! Jak się chronić przed boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu?

Kleszcze w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo