Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety, badajcie się!

ILONA STEC
W krajach zachodnich udało się pokonać raka szyjki macicy, dzięki zakrojonym na szeroką skalę profilaktycznym badaniom cytologicznym. Jeśli nawet kobieta zachoruje, to choroba wykrywana jest w takim stadium, że można ją wyleczyć. Śmiertelnych przypadków z tego powodu prawie się nie notuje. W Polsce rak szyjki macicy wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Tragediom ma zapobiec ogólnopolski program profilaktyczny, ułatwiający kobietom dostęp do badań. Dlaczego powinny skorzystać z okazji i przebadać się, wyjaśnia doktor Bogdan Siwek, ginekolog położnik z Białogardu.

Tutaj można się zbadać

Tutaj można się zbadać

Oto poradnie "K", gdzie można zgłosić się na cytologię.
Białogard:
ul. 1 Maja 24 (tel. 094 312 30 99)
ul. Wojska Polskiego 53
(tel. 094 312 22 92)
Świdwin
ul. Drawska 38 (tel. 094 365 67 89)
Kołobrzeg
ul. Wschodnia 3 (tel. 0698 129 457)

Przypominamy, że badania cytologiczne w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy wykonywane są także w wielu innych poradniach ginekologiczno- położniczych w byłym woj. koszalińskim, m.in. w kilku poradniach w Koszalinie.

- Siedem przypadków raka - w tym dwa w stadium zaawansowanym - i aż 47 stanów przedrakowych wykryliśmy podczas akcji badań profilaktycznych przeprowadzonej przed trzema laty w powiecie białogardzkim Przebadaliśmy wówczas 65 procent kobiet w wieku od 30 do 59 lat, czyli z grupy objętej programem profilaktyki raka szyjki macicy - wspomina doktor Bogdan Siwek, prowadzący poradnie ginekologiczno-położnicze w Białogardzie, Świdwinie i Kołobrzegu. Każda z tych poradni uczestniczy też w tegorocznym programie przesiewowych badań cytologicznych obejmującym - tym razem - panie w wieku 25 - 59 lat.
- Różnymi sposobami zachęcamy kobiety, by się przebadały. Informujemy o tym w przychodniach, każdej z pań, która zgłosi się do nas na cytologię, wręczamy ankiety mające zachęcić do badań inne kobiety. Niestety, skorzystało z nich do tej pory kilkaset kobiet, podczas gdy moglibyśmy przebadać kilka tysięcy. Najbardziej zależałoby nam na tym, by dotrzeć do tych pacjentek, które nie były u ginekologa od wielu lat. W tej populacji pań, które unikają badań, które zgłaszają się do specjalisty po kilkunastu, a nawet po ponad 20 latach, wykrywamy najwięcej nowotworów i stanów przedrakowych. Czy trzeba czekać, aż ten stan przedrakowy rozwinie się w raka? Dzięki badaniu cytologicznemu możemy wykryć nowotwór w stadium, w którym jest on w całkowicie wyleczalny, byleby tylko kobiety się zgłaszały - namawia do badań doktor B. Siwek. - My, lekarze robimy wszystko, co możemy zrobić. Kolejny ruch należy do kobiet, próbujemy odwoływać się do ich świadomości, do poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie. To czy będą zdrowe, zależy nie tylko od nas. Przy okazji chciałbym zaapelować do panów, wspomóżcie nas, namawiajcie swoje partnerki, by się zbadały, by zgłosiły się do specjalisty i zrobiły sobie cytologię. To badanie może uratować im życie - przekonuje doktor Bogdan Siwek.
Rak szyjki macicy nazywany jest cichym zabójcą, rozwija się powoli, nie dając żadnych objawów. Gdy pojawiają się objawy, nowotwór jest już w fazie zaawansowanej, jego leczenie jest wówczas bardzo trudne. W krajach zachodnich kobiety nie umierają już na raka szyjki macicy. Dzięki upowszechnieniu profilaktycznych badań cytologicznych tragediom udało się zapobiec. W Polsce choroba nadal zabija co roku kilka tysięcy kobiet.
- Na sympozjach i zjazdach lekarskich jest nam po prostu wstyd, gdy przytaczane są te statystyki. Na Zachodzie młodsi lekarze nawet nie wiedzą, jak wygląda rak szyjki macicy w zaawansowanym stadium - mówi doktor B. Siwek.
Badanie cytologiczne jest bezbolesne. Nie potrzeba na nie skierowania. Zgłosić się może każda kobieta z grupy wiekowej objętej programem profilaktycznym. Wystarczy się zarejestrować. Każda pacjentka ujęta jest w specjalnej ewidencji. Jeśli kobieta jest zdrowa, powinna poddać się badaniu raz na trzy lata. Jeśli ma nadżerkę lub istnieją inne wskazania do częstszych badań - badana jest częściej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!