Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks cywilny: Prawa i obowiązki przy wynajmie

(bor)
Warto znać prawa i obowiązki przy wynajmie mieszkań.
Warto znać prawa i obowiązki przy wynajmie mieszkań. Fot. sxc.hu
Wynajmujesz mieszkanie albo jesteś najemcą? Warto znać swoje prawa i obowiązki, by nie mieć później problemów.

Kodeks cywilny mówi wyraźnie, że podstawowym obowiązkiem najmującego jest opłacanie ustalonego pomiędzy dwoma stronami czynszu. W zamian wynajmujący jest zobowiązany udostępnić najemcy lokal, a także zapewnić sprawne działanie istniejących instalacji i urządzeń.

Obowiązkiem właściciela jest utrzymanie ich w dobrym stanie, porządku i czystości. To wszystko jest jednak jasne i oczywiste. Co jednak, jeśli zaczynają się kłopoty - czynsz nie jest opłacany albo lokal został zdewastowany?

Zgodnie z przepisami prawa najemca zobowiązuje się do użytkowania wynajętego lokalu w sposób opisany w umowie. A taką umowę trzeba sporządzić koniecznie. I to najlepiej z dobrym prawnikiem. Lokator powinien utrzymywać lokal w należytym stanie technicznym i sanitarnym, a nawet ponosić drobne wydatki związane z używaniem lokalu, np. naprawą podłóg, drzwi, okien, malowaniem ścian.

W przypadku awarii, np. pękniętej rury, mieszkaniec powinien niezwłocznie udostępnić lokal, w celu dokonania niezbędnych napraw. Po zakończeniu umowy najemca powinien zwrócić lokal w stanie nie pogorszonym, pomijając rzeczy, które uległy normalnemu zużyciu.

Obowiązki najmującego i wynajmującego można jednak zmienić w umowie najmu lokalu. W takim przypadku należy stosować się do zapisów w umowie.

Podstawowym prawem wynajmującego jest żądanie kaucji od najemcy. Kaucja nie może jednak przekraczać dwu krotności czynszu za dany lokalu. Wynajmujący może także podwyższać czynsz, powiadamiając najemcę na piśmie, z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

W przypadku niepłacenia czynszu lub użytkowaniem lokalu w sposób niewłaściwy, właściciel ma prawo do wypowiedzenia umowy, a także przysługuje mu ustawowe prawo zastawu rzeczy ruchomych najemcy, jeżeli ten zalega z czynszem dłużej niż rok.

Najemcy także mają swoje prawa. Kodeks cywilny, mówi o tym, że najemcy mogą miedzy innymi wypowiedzieć umowę jeżeli stan techniczny budynku lub mieszkania zagraża życiu lub zdrowiu, żądać obniżenia czynszu, jeżeli najęta nieruchomość ma wady, które ograniczają jej przydatność.

Najemca ma także prawo oddać mieszkanie do bezpłatnego użytkowania osobie trzeciej lub w podnajem, jeżeli umowa tego nie zabrania. Prawem lokatora jest założenie w lokalu oświetlenia elektrycznego, gazu, telefonu, radia i tym podobnych urządzeń.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!