Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks pracy 2019: Zmiany w urlopach, wypłatach za godziny nadliczbowe składowych płacy minimalne [ZMIANY, PRZEPISY] 5.01.2020

bor
ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2019 JAKIE ZMIANY CO Z URLOPEM - WSZYSTKIE ZMIANY W KODEKSIE PRACY
ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2019 JAKIE ZMIANY CO Z URLOPEM - WSZYSTKIE ZMIANY W KODEKSIE PRACY
NOWY KODEKS PRACY 2019. Jakie zmiany w kodeksie pracy od nowego roku? Czy nie wykorzystany urlop przepadnie? Sprawdzamy co, się zmieni w kodeksie pracy od 2019 roku. Jakie zmiany szykuje rząd w kodeksie pracy. Czy niewykorzystany urlop przepadnie? Takie zaskakujące zapisy znalazły się w nowym kodeksie pracy 2019. Związkowcy biją na alarm i uważają, że nowe przepisy uderzą w pracowników. Co tak naprawdę zmieni się w nowym kodeksie pracy? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu. Co się zmieni w Kodeksie Pracy - SPRAWDŹ Aktualizacja ZMIAN W KODEKSIE PRACY 2019. Nowy projekt do kosza? AKTUALIZACJA 5.01.2020 NOWE PRZEPISY Jest Stanowisko w sprawie nowego kodeksu pracy. CO SIĘ ZMIENI 5.01.2020

Nowy kodeks pracy 2019 - Jakie zmiany od nowego roku w kodeksie pracy 2019? Zmiana przepisów w kodeksie pracy

Zmiany w kodeksie pracy 2019 są nieuniknione. Nowe przepisy budzą jednak kontrowersje oraz sprzeciwy wielu grup, które nie zgadają się na zmianę przepisów w kodeksie pracy w takiej formie. Co się zmieni w nowym kodeksie pracy, czy proponowane zmiany przez Elżbietę Rafalską, są aż tak złe? Sprawdzamy jakie dokładnie zmiany w Kodeksie Pracy proponuje rząd. Czy nowy kodeks pracy zlikwiduje możliwość "chomikowania" urlopu a niewykorzystane dni wolne przepadną. Sprawdź w dalszej części artykułu jak będzie wyglądać Nowy kodeks pracy po zmianach?

LISTA ZMIAN NOWY KODEKS PRACY 2019 Aktualizacja 22.02.2019

Zmiany w kodeksie pracy – które zmiany WEJDĄ w życie?

Ważne zmiany w kodeksie pracy, które wejdą w życie, obejmą osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony. Z dniem 22 lutego 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. (Dz. U. poz. 1220). Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca może zawrzeć z pracownikiem nie więcej niż 3 umowy na czas określony, przy czym łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów nie może przekroczyć 33 miesięcy.

W listopadzie 2018 r. upłyną dwa ważne terminy – limit zatrudnienia na czas określony oraz pracy tymczasowej. Pracownicy zatrudnieni na umowach czasowych co najmniej od 22 lutego 2016 r. dostaną umowy stałe (z mocy prawa).

Z końcem listopada upłynie też 18-miesięczny limit skierowania pracownika tymczasowego do jednego pracodawcy-użytkownika (co najmniej od początku czerwca 2017 r.). Po upływie czasu skierowania, konkretny pracownik nie może być wysyłany do firmy przez co najmniej 1,5 roku.

Aktualizacja 22.02.2019

Na temat zmian w Kodeksie Pracy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wypowiedział się wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jego zdaniem nowy Kodeks Pracy jest potrzebny, ale nie ma szans, aby w tej kadencji rozpocząć pracę nad przepisami.

Aktualizacja 22.02.2019:

Nowy kodeks pracy 2019: zmiany będą, ale nie w tej kadencji. Nadgodziny, urlopy zostają bez zmian. "To jest przed nami, w tej kadencji parlamentu już to się nie uda, ale myślę, że następna kadencja do tego wróci" - powiedział wiceminister Szwed na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

AAktualizacja 22.02.2019:

Na temat zmian w Kodeksie Pracy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wypowiedział się wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jego zdaniem nowy Kodeks Pracy jest potrzebny, ale nie ma szans, aby w tej kadencji rozpocząć pracę nad przepisami.

AAktualizacja 22.02.2019:

Do kwestii zmian w Kodeksie Pracy na Twitterze odniosło się Ministerstwo Rodziny. Zaprzeczyło, że trwają pracę nad takimi rozwiązaniami. Zatem nie wejdą one w życie.

Ponadto w kwestii urlopów:

Wcześniej, 16 sierpnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat następującej treści: "W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych".

ZMIANY W KODEKSIE PRACY - CO SIĘ ZMIENI W URLOPACH

Zmiany w kodeksie pracy przewidują miedzy innymi ujednolicenie czasu urlopu. Po zmianach pracownikom ma przysługiwać 26 dni wolnych od pracy. Takie zmiany jednak będą miały swoją konsekwencję. Według nowych przepisów w kodeksie pracy, po zmianach będzie przedawnienie urlopu. Według nowego kodeksu pracy, jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok, w tym samym roku, ma czas na odrobienie zaległości w odpoczywaniu tylko do końca I kwartału roku następnego. Gdy tego nie zrobi, urlop przepadnie.

Nowy Kodeks Pracy 2019: Koniec urlopu na żądanie? Co z L4? R...

To może być bardzo niekorzystna zmiana w kodeksie pracy, do tej pory wiele osób decydowało się zbierać dni wolne, po to, żeby raz do roku odebrać dłuższy urlop. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, takie działanie nie będzie możliwe.

Kodeks Pracy 2019: Pieniądze za nadgodziny i urlop. Zmiany w nowym kodeksie pracy. Sprawdź co się zmieni!

NOWY KODEKS PRACY - ZMIANY W URLOPIE - CO SIĘ ZMIENI

Nowy kodeks ma ograniczać umowy cywilnoprawne na korzyść umów o pracę, ale ich wachlarz ma być szerszy. Chodzi o większą elastyczność umów o pracę. Nowelizacja ustawy (KODEKSU PRACY) ma być gotowa na koniec roku. Wiadomo jednak również, że część propozycji Komisji Kodyfikacyjnej zostanie wykorzystana, jednak obecnie ministerstwo nie chce spekulować, aby nie straszyć ludzi.

- Chcę uspokoić i stworzyć pole do spokojnej decyzji. Jak będziemy mieli ten pierwszy szlif uzgodniony ze stroną społeczną to powiemy, to jest to. Nie chcemy żadnej awantury - powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska.

NOWY KODEKS PRACY - CZY ZMIANY WEJDĄ W ŻYCIE?

Oczywiście, to wciąż projekty, muszą one trafić do Sejmu i być uchwalone jako nowelizacja ustawy Kodeks pracy, następnie podpisane przez prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra pracy pierwsze zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Sejm ma więc jeszcze dużo czasu, by projektom nadać ostateczny kształt i zamienić w obowiązujące prawo.

Nowy Kodeks Pracy 2019 zakłada, że pieniądze za nadgodziny nie trafią bezpośrednio do pracownika, tylko na specjalny rachunek, którym zarządzać będzie pracodawca. Pieniądze za nadgodziny pracodawca będzie mógł wypłacić w kilku przypadkach, regulowanych przez nowy kodeks pracy.

ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2019 JAKIE ZMIANY CO Z URLOPEM - WSZYSTKIE ZMIANY W KODEKSIE PRACY
ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2019 JAKIE ZMIANY CO Z URLOPEM - WSZYSTKIE ZMIANY W KODEKSIE PRACY

Nowy Kodeks Pracy 2019: Kiedy dostaniemy pieniądze za wypracowane nadgodziny?

Fundusze zgromadzone na specjalnym koncie, według zmian w Kodeksie Pracy 2019 mogą zostać rozdysponowane w następujący sposób:

  • Pracodawca może wysłać swojego pracownika na bezpłatny urlop
  • Obniżyć wymiar czasu pracy i różnice wypłacać z środków zgromadzonych za nadgodziny
  • Pracownik będzie mógł wystąpić o bezpłatny urlop, ale zgodę na to będzie musiał wyrazić pracodawca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo