Kodeks pracy 2019: Zmiany w urlopach, wypłatach za godziny nadliczbowe składowych płacy minimalne 24.10.2019 [ZMIANY, PRZEPISY]

borZaktualizowano 
ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2019 JAKIE ZMIANY CO Z URLOPEM - WSZYSTKIE ZMIANY W KODEKSIE PRACY
NOWY KODEKS PRACY 2019. Jakie zmiany w kodeksie pracy od nowego roku? Czy nie wykorzystany urlop przepadnie? Sprawdzamy co, się zmieni w kodeksie pracy od 2019 roku. Jakie zmiany szykuje rząd w kodeksie pracy. Czy niewykorzystany urlop przepadnie? Takie zaskakujące zapisy znalazły się w nowym kodeksie pracy 2019. Związkowcy biją na alarm i uważają, że nowe przepisy uderzą w pracowników. Co tak naprawdę zmieni się w nowym kodeksie pracy? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu. Co się zmieni w Kodeksie Pracy - SPRAWDŹ Aktualizacja ZMIAN W KODEKSIE PRACY 2019. Nowy projekt do kosza? AKTUALIZACJA 24.10.2019 NOWE PRZEPISY Jest Stanowisko w sprawie nowego kodeksu pracy. CO SIĘ ZMIENI 24.10.2019

Nowy kodeks pracy 2019 - Jakie zmiany od nowego roku w kodeksie pracy 2019? Zmiana przepisów w kodeksie pracy

Zmiany w kodeksie pracy 2019 są nieuniknione. Nowe przepisy budzą jednak kontrowersje oraz sprzeciwy wielu grup, które nie zgadają się na zmianę przepisów w kodeksie pracy w takiej formie. Co się zmieni w nowym kodeksie pracy, czy proponowane zmiany przez Elżbietę Rafalską, są aż tak złe? Sprawdzamy jakie dokładnie zmiany w Kodeksie Pracy proponuje rząd. Czy nowy kodeks pracy zlikwiduje możliwość "chomikowania" urlopu a niewykorzystane dni wolne przepadną. Sprawdź w dalszej części artykułu jak będzie wyglądać Nowy kodeks pracy po zmianach?

LISTA ZMIAN NOWY KODEKS PRACY 2019 Aktualizacja 22.02.2019

Zmiany w kodeksie pracy – które zmiany WEJDĄ w życie?

Ważne zmiany w kodeksie pracy, które wejdą w życie, obejmą osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony. Z dniem 22 lutego 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. (Dz. U. poz. 1220). Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca może zawrzeć z pracownikiem nie więcej niż 3 umowy na czas określony, przy czym łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów nie może przekroczyć 33 miesięcy.

W listopadzie 2018 r. upłyną dwa ważne terminy – limit zatrudnienia na czas określony oraz pracy tymczasowej. Pracownicy zatrudnieni na umowach czasowych co najmniej od 22 lutego 2016 r. dostaną umowy stałe (z mocy prawa).

Z końcem listopada upłynie też 18-miesięczny limit skierowania pracownika tymczasowego do jednego pracodawcy-użytkownika (co najmniej od początku czerwca 2017 r.). Po upływie czasu skierowania, konkretny pracownik nie może być wysyłany do firmy przez co najmniej 1,5 roku.

Aktualizacja 22.02.2019

Na temat zmian w Kodeksie Pracy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wypowiedział się wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jego zdaniem nowy Kodeks Pracy jest potrzebny, ale nie ma szans, aby w tej kadencji rozpocząć pracę nad przepisami.

Aktualizacja 22.02.2019:

Nowy kodeks pracy 2019: zmiany będą, ale nie w tej kadencji. Nadgodziny, urlopy zostają bez zmian. "To jest przed nami, w tej kadencji parlamentu już to się nie uda, ale myślę, że następna kadencja do tego wróci" - powiedział wiceminister Szwed na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

AAktualizacja 22.02.2019:

Na temat zmian w Kodeksie Pracy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wypowiedział się wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jego zdaniem nowy Kodeks Pracy jest potrzebny, ale nie ma szans, aby w tej kadencji rozpocząć pracę nad przepisami.

AAktualizacja 22.02.2019:

Do kwestii zmian w Kodeksie Pracy na Twitterze odniosło się Ministerstwo Rodziny. Zaprzeczyło, że trwają pracę nad takimi rozwiązaniami. Zatem nie wejdą one w życie.

Ponadto w kwestii urlopów:

Wcześniej, 16 sierpnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat następującej treści: "W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych".

ZMIANY W KODEKSIE PRACY - CO SIĘ ZMIENI W URLOPACH

Zmiany w kodeksie pracy przewidują miedzy innymi ujednolicenie czasu urlopu. Po zmianach pracownikom ma przysługiwać 26 dni wolnych od pracy. Takie zmiany jednak będą miały swoją konsekwencję. Według nowych przepisów w kodeksie pracy, po zmianach będzie przedawnienie urlopu. Według nowego kodeksu pracy, jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok, w tym samym roku, ma czas na odrobienie zaległości w odpoczywaniu tylko do końca I kwartału roku następnego. Gdy tego nie zrobi, urlop przepadnie.

Nowy Kodeks Pracy 2019: Koniec urlopu na żądanie? Co z L4? R...

To może być bardzo niekorzystna zmiana w kodeksie pracy, do tej pory wiele osób decydowało się zbierać dni wolne, po to, żeby raz do roku odebrać dłuższy urlop. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, takie działanie nie będzie możliwe.

Kodeks Pracy 2019: Pieniądze za nadgodziny i urlop. Zmiany w nowym kodeksie pracy. Sprawdź co się zmieni!

NOWY KODEKS PRACY - ZMIANY W URLOPIE - CO SIĘ ZMIENI

Nowy kodeks ma ograniczać umowy cywilnoprawne na korzyść umów o pracę, ale ich wachlarz ma być szerszy. Chodzi o większą elastyczność umów o pracę. Nowelizacja ustawy (KODEKSU PRACY) ma być gotowa na koniec roku. Wiadomo jednak również, że część propozycji Komisji Kodyfikacyjnej zostanie wykorzystana, jednak obecnie ministerstwo nie chce spekulować, aby nie straszyć ludzi.

- Chcę uspokoić i stworzyć pole do spokojnej decyzji. Jak będziemy mieli ten pierwszy szlif uzgodniony ze stroną społeczną to powiemy, to jest to. Nie chcemy żadnej awantury - powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska.

NOWY KODEKS PRACY - CZY ZMIANY WEJDĄ W ŻYCIE?

Oczywiście, to wciąż projekty, muszą one trafić do Sejmu i być uchwalone jako nowelizacja ustawy Kodeks pracy, następnie podpisane przez prezydenta i opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra pracy pierwsze zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Sejm ma więc jeszcze dużo czasu, by projektom nadać ostateczny kształt i zamienić w obowiązujące prawo.

Nowy Kodeks Pracy 2019 zakłada, że pieniądze za nadgodziny nie trafią bezpośrednio do pracownika, tylko na specjalny rachunek, którym zarządzać będzie pracodawca. Pieniądze za nadgodziny pracodawca będzie mógł wypłacić w kilku przypadkach, regulowanych przez nowy kodeks pracy.

ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2019 JAKIE ZMIANY CO Z URLOPEM - WSZYSTKIE ZMIANY W KODEKSIE PRACY
ZMIANY W KODEKSIE PRACY 2019 JAKIE ZMIANY CO Z URLOPEM - WSZYSTKIE ZMIANY W KODEKSIE PRACY

Nowy Kodeks Pracy 2019: Kiedy dostaniemy pieniądze za wypracowane nadgodziny?

Fundusze zgromadzone na specjalnym koncie, według zmian w Kodeksie Pracy 2019 mogą zostać rozdysponowane w następujący sposób:

  • Pracodawca może wysłać swojego pracownika na bezpłatny urlop
  • Obniżyć wymiar czasu pracy i różnice wypłacać z środków zgromadzonych za nadgodziny
  • Pracownik będzie mógł wystąpić o bezpłatny urlop, ale zgodę na to będzie musiał wyrazić pracodawca

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 374

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
7 października, 07:47, Piter:

Trole Pisowskie zepsuły wszystko nawet nasze warunki pracy. Rodacy najwyższy czas brać [wulgaryzm] w troki i wyjeżdżamy za granicę. Bo Banda pisowska rozkradła wszystko... 👿

Dokładnie.I znowu kanalie wygrały.Niewiarygodne.Wiem że nie o tym mowa.Ale aż strach pomyśleć co zrobią w tej kadencji.

G
Gość
24 września, 22:13, Dar:

To teraz za nadgodziny nam nie zapłacą i nie będą chcieli dawać urlopów bo jak pracownik nie wykorzysta urlopu to przepadnie i pracodawca nie zapłaci i zaoszczędzi. To wszystko jest chore i niszczy pracownika.

W końcu mądra wypowiedź. Szokujące jest dla mnie, że na pracodawców nie ma żadnego bata regulującego obowiązek dawania urlopu. Widać nikt z rządzących od prawa do lewa nigdy normalnie nie pracował.

P
Polak

Im się chyba w globusach popi....... Ci... Poj.....

P
Piter

Trole Pisowskie zepsuły wszystko nawet nasze warunki pracy. Rodacy najwyższy czas brać [wulgaryzm] w troki i wyjeżdżamy za granicę. Bo Banda pisowska rozkradła wszystko... 👿

G
Gość

Dodatek stazowy dla pracowników poza sfery budżetowej powinien też się należeć pozdrawiam

G
Gość

Jak z dodatkiem stazowym dla pracowników poza sfery budżetowej dostana napewno

T
Tomasz

W temacie wody do pracy polecam dystrybutor filtrujący Waterpoint System, podpinany bezpośrednio do sieci wodociągowej w budynku. Filtry wymieniane co pół roku, woda pyszna i bez ograniczeń (co ważne przy większej ilości pracowników), a przede wszystkim wygoda i duże oszczędności!

g
gosc

Po pierwsze stary kodeks pracy jest b. dobrze skonstruowany i tu jedynie zmiany powinny dot. umów smieciowych. Na korzysc pracownika winien byc placony ZUS!! a kobiety w ciazy objete ochrona. Zmian wymaga 500 , nie moze byc tak ze dziecko przebywa za granica a polski rzad wyplaca na nie pieniadze. Sa to miliony ktore tracimy. Tylko dzieci, ktore sa na terenie kraju powinny otrzymywac taki dodatek. Dzieci przebywajace za granica otrzymuja tam granty i benefity. Rzad niech uszczelni wyplywajace rzeką z kraju miliony.

A
Aaa111222
22 września, 9:24, Gość:

Jak mam pracować w ten sposób na nadgodziny to wolę iść z dziećmi na spacer..

22 września, 12:15, Gość:

Prawidłowo nikt nie będzie chciał pracowac to będzie strzal w kolano dla pracodawców albo znowu zaczniemy emigrować gdzie są normalne warunki pracy

Zgadzam się

A
Aaaa111222

Robię nadgodziny nie po to żeby mój pracodawca trzymał moje pieniądze a po to by w danym miesiącu zarobić więcej...żenada to są moje pieniądze wypracowane i to ja z mogę ewentualnie sobie je na koncie trzymać inaczej nie będę robic nadgodzin proste

D
Dar

To teraz za nadgodziny nam nie zapłacą i nie będą chcieli dawać urlopów bo jak pracownik nie wykorzysta urlopu to przepadnie i pracodawca nie zapłaci i zaoszczędzi. To wszystko jest chore i niszczy pracownika.

a
aaaa

Czego jeszcze te pisiory nie zepsują?!? Własnie zlikwidowali nam ruchome godziny pracy!!!

G
Gość

Pieniedzmi za nadgodziny ma zarządzac pracodawca !! Żenada co jeszcze wymyśla !!

J
Jerzy Grajewski

Dupa boli? Bo teraz będą walić ale w majestacie prawa.

Nie wiem, skąd biorą te pomysły, ale za ten sam czas pracy Ukrainiec w Polsce pobiera prawie podwójne wynagrodzenie i część przepisów go nie dotyczy. Czyli rząd okrada obywateli i zmusza ich do wyjazdu za chlebem....

Konkluzja jest prosta: za jakiś czas obudzimy się a w szkołach będzie idish obowiązywał, zaś na ulicy popularnym językiem ukrainski...

Kolejnym pomysłem chorych ludzi jest ograbienie z zapłaty za nadgodziny? A czy nie po to właśnie niektórzy harują, aby mieć trochę więcej? - Z takim rządowym rozumowaniem, to Kowalski oleje te nadgodziny i pójdzie do domu ucałować żonę i dzieci, bo pracodawcy będą go mogli tylko cmoknąć....

Rząd robi wszystko, aby przyzwyczajać nas do nowej rzeczywistości.

Tylko przypomnę fakty:

Podpisany układ z marakeshu otworzył drzwi taniej sile roboczej z krajów indii i nie tylko.

Polska woda już nie należy do Polaków.

Praca w kraju zaczyna się nie opłacać obywatelom.

Zydlem dostają hurtem polskie paszporty, choć nie znają języka, i nawet nie mieli rodziny w tym kraju.

Ukraińców nie obowiązuje gro z przepisów o pracę, za którą dostają prawie podwójne wynagrodzenie.

Sprawdźcie sami!

G
Gość
7 sierpnia, 9:05, Gość:

Ci co chcą wyjechać do widzenia granice otwarte tylko nie wracajcie bo Wasze miejsce będzie już zajęte

7 września, 16:16, Gość:

Ty [wulgaryzm]

A kto zajmie moje miejsce Ukrainiec? Nie rozsmieszaj mnie 90% to lenie smierdzace

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3