reklama

Kogo nie można zwolnić z pracy: 12.12.2019 r. Nie tylko kobiety w ciąży są chronione przed wypowiedzeniem

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Dużą grupą chronionych przed zwolnieniem pracowników są osoby, które zbliżają się do wieku emerytalnego.
Dużą grupą chronionych przed zwolnieniem pracowników są osoby, które zbliżają się do wieku emerytalnego. 123RF
Niektórych pracowników nie można zwolnić z pracy albo zwolnienie ich jest bardzo trudne i możliwe tylko w szczególnych okolicznościach. Oznacza to z jednej strony spory komfort dla chronionego pracownika, a z drugiej strony problem, kiedy pracodawca chce zwolnić taką osobę.

Kogo chroni prawo pracy? Wbrew pozorom grupa pracowników, której nie można zwolnić z pracy, jest bardzo szeroka. Czy należysz do jednej z nich?

Choroba chroni przed zwolnieniem z pracy

Szef nie może zwolnić z pracy osoby, która przebywa na zwolnieniu lekarskim. Dopóki pracownik nie wróci do zdrowia, nie będzie mu można wręczyć wypowiedzenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim dłużej niż trzy miesiące, a u pracodawcy zatrudniony jest krócej niż pół roku. L-4 chroni więc przed zwolnieniem, ale do czasu.

Ochrona przed zwolnieniem z pracy w czasie urlopu

Jeśli jesteśmy na urlopie wypoczynkowym, w trakcie jego trwania pracodawca również nie może wręczyć nam wypowiedzenia i zwolnić z pracy. Szef może to jednak zrobić zaraz po powrocie z urlopu, a także przed jego rozpoczęciem.

Warto przeczytać

Zwolnienie z pracy – kobiety pod szczególną ochroną

Szczególną ochroną na rynku pracy mogą cieszyć się zatrudnione kobiety, które planują urodzenie i wychowywanie dziecka. Kiedy nie można rozwiązać z nimi umowy o pracę?

Gdy kobieta jest w ciąży, jest szczególnie chroniona na rynku pracy i nie można jej zwolnić z pracy. Ten medal ma jednak dwie strony. Z jednej zapewnia kobietom spokojne macierzyństwo i regularną pensję co miesiąc. Z drugiej dla wielu małych firm, które zatrudniają zaledwie kilka osób, strata jednego pracownika może być bardzo kłopotliwa i prowadząca do problemów finansowych. Stąd pewna niechęć do zatrudniania młodych kobiet wśród niektórych pracodawców. Nie można również zwolnić z pracy kobiety przebywającej na urlopie macierzyńskim lub urlopie wychowawczym. W niektórych przypadkach to ojciec dziecka przejmuje część urlopu wychowawczego – wtedy również i on podlega ochronie przed zwolnieniem z pracy.

Ochrona przed zwolnieniem z pracy osób w wieku przedemerytalnym

Duża grupa osób, których nie można zwolnić, to pracownicy, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego. Oni również są pod ochroną – wystarczy, że do osiągnięcia wieku emerytalnego (przypomnijmy obecnie do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet) brakuje im nie więcej niż cztery lata. Jeszcze niedawno część pracodawców – bojąc się, że będą związani koniecznością zatrudniania takiego pracownika przez kolejne lata – na wszelki wypadek rozwiązywała z nimi umowę o pracę tuż przed ich wejściem w wiek ochronny.

Biura, w których aż chce się pracować. Zobacz najlepsze miej...

Dziś do tego typu sytuacji dochodzi niezwykle rzadko. Pracownicy w dojrzałym wieku są poszukiwaniu na rynku pracy, docenia się ich zaangażowanie, lojalność, doświadczenie i nabyte umiejętności. Wraz z nadejściem rynku pracownika, to pracodawcy starają się zatrzymać dojrzałych fachowców w firmach, często oferując im współpracę nawet po wejściu ich w wiek emerytalny.

Co ze zmianą czasu? Przestawiamy znów zegarki z czasu letniego na zimowy - kiedy? Czy to już ostatnia taka zmiana i w końcu przez cały rok będzie ten sam czas? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Pracowników zaliczających do ochrony przedemerytalnej można zwolnić tylko w szczególnych, określonych wypadkach. Może nastąpić to, gdy sama firma została postawiona w stan upadłości bądź likwidacji, a także gdy zatrudniony naruszył przepisy na tyle, by uzasadniało to rozwiązanie umowy o pracę z winy samego pracownika.

Black Friday 2019 - czy to najlepszy dzień do kupowania najlepszych prezentów na gwiazdkę i pod choinkę. Co trzeba wiedzieć, by nie wpaść w pułapkę szaleństwa zakupowego. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Zwolnienie z pracy a przynależność do organizacji związkowej

Wbrew powszechnej opinii sama przynależność do zakładowej organizacji związkowej nie zapewnia ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę. Zawsze jednak pracodawca będzie musiał zapytać organizację związkową, czy ta reprezentuje interesy pracownika (ten nie musi być de facto nawet członkiem związku – związek zawodowy bowiem reprezentuje interesy wszystkich zatrudnionych w firmie). Tak zwana ochrona związkowa dotyczy głównie aktywistów związkowych. Intencją ustawodawcy było zapewnienie im takiej ochrony, by bez obaw o zatrudnienie bądź przesunięcie na niższe, gorzej płatne stanowiska mogli walczyć o interesy pracowników.

Warto przeczytać:

Warto jednak wiedzieć, że bez zgody związku zawodowego działającego na terenie firmy pracodawca nie ma możliwości:

Osobną sprawą jest ochrona działaczy związkowych, którzy są wpisani na specjalną listę (ta może być uaktualniania i zmieniana, jednak o zmianach trzeba informować pracodawcę). To zwykle działacze funkcyjni w związku zawodowym, a zwłaszcza przewodniczący związku lub jego komitetu założycielskiego. Zasadą jest, że im związek liczniejszy, tym lista pracowników objętych szczególną ochroną może być dłuższa.

Najpopularniejsze kierunki emigracji. Do tych krajów najwięc...

Zwolnienie z pracy – ochrona radnych

Radni wszystkich szczebli samorządu to potężna grupa społeczna, która liczy około 50 tysięcy osób. W jej skład wchodzą radni gmin, miast, powiatów i sejmików. Najczęściej wykonują już pracę zawodową, którą chcą łączyć z wykonywaniem mandatu radnego. Nie wszystkim pracodawcom się to podoba. Niektórzy są ustawowo zmuszeni do wysłania takich radnych na urlop bezpłatny (wraz z obowiązkiem przyjęcia ich do pracy z powrotem po wygaśnięciu mandatu), inni mogliby chcieć rozwiązać z nimi umowę o pracę.

Dlaczego? Bo praca radnego jest bardzo angażująca – to nie tylko posiedzenia rad gmin, ale również praca w komisjach, spotkania z mieszkańcami i wiele innych. Na każde takie spotkanie pracodawca ma obowiązek zwolnić radnego z zajęć zawodowych. Co więcej, szef nie może zwolnić z pracy takiej osoby bez zgody rady gminy. Zazwyczaj radni stoją jednak murem za swoim kolegą, bez względu na partyjne pochodzenie i na zwolnienie z pracy się nie godzą.

Terytorialsi chronieni przed zwolnieniem z pracy

Terytorialsi, czyli członkowie ochotniczej formacji – Wojsk Obrony Terytorialnej, również są chronieni przed utratą pracy. Formacja ta liczy kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym wiele kobiet. Regularnie ćwiczą, przechodzą kursy i szkolenia. Choć szefowie formacji starają się, by odbywały się one w weekendy i nie kolidowały z obowiązkami pracowniczymi, to konfliktu interesów często nie daje się uniknąć. Pracodawcy z tytułu szkolenia pracownika w WOT przysługuje rekompensata, ale jej uzyskanie nie jest łatwe. Dlatego żołnierzom zapewniono ochronę przed zwolnieniem z pracy zawodowej.

„W okresie od dnia doręczenia pracownikowi karty powołania do terytorialnej służby wojskowej, a przed jej zakończeniem – pracodawca nie może zwolnić ani rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę. Ochrona ta nie przysługuje jednak pracownikowi, jeżeli pracodawca ma podstawy, by rozwiązać umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy – informuje w swoim poradniku dla pracodawców Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gdańsku.”

Rząd uznał, że pieniądze na emerytury powinny pochodzić nie tylko z ZUS, ale z wielu źródeł i dokończył reformę emerytalną. Teraz emerytura będzie pochodzić z czterech filarów. Sprawdź czy obejmą Cię wszystkie - wystarczy, że klikniesz w ten tekst.

Pracodawcy nie będą tworzyć nowych miejsc pracy

Wideo

Materiał oryginalny: Kogo nie można zwolnić z pracy: 12.12.2019 r. Nie tylko kobiety w ciąży są chronione przed wypowiedzeniem - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 53

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
28 października, 9:30, Gość:

"Pracownicy w dojrzałym wieku są poszukiwani na rynku pracy, docenia się ich zaangażowanie, lojalność, doświadczenie i nabyte umiejętności" - serio? Ja tego nie potwierdzam, zostałam zwolniona w ramach reorganizacji właśnie tuż przed osiągnięciem wieku chronionego i teraz od kilku miesięcy nie mogę znaleźć pracy, wszędzie przegrywam z młodymi ludźmi.

30 października, 19:03, Pracownik dps:

Dotyczy to tylko pracowników urzędów publicznych,tak zwanych państwowej.

Pracodawcy niebeda tworzyc nowych miejsc pracy z braku rak do pracy

N
Neo
15 października, 19:11, Leon:

Też prawda,często przełożeni dzielą ludzi na gorszych i swoich przydupasów, a to ma zły wpływ na produkcję ,przydupasy się obijają ,a reszta robi na nich

27 października, 15:23, Gość:

Byłbyś lepszy? odpowiedz sobie sam

TO PRAWDA. PRZUDUPASY POICOTKI I INNE SUR.... MAJA DOBRZE. SZCZEGÓLNIE W MAŁYCH PRYWATNYCH FIRMACH. TO JEST ZARAZA. CI BANDYCI SA Z REGUŁY GORSI OD NORMALNYCH PRACOWNIKOW. ALE PLECY, DONOSIELSTWO ROBI SWOJE. TAKIE [wulgaryzm].....Y. CHYBA SA WSZĘDZIE. CIEKAWE JAK TAKI ŚMIEĆ SIE CZYJE PATRZĄC CODZIENNIE RANO NA SWÓJ RYJ.

J
Jak
27 października, 17:41, bodzanek:

Nadzwyczajną pozycję mają tu górnicy ! Nie do ruszenia ich nie dotyczy kodeks pracy !

2 listopada, 5:45, Gość:

I tu się mylisz starczy na kacu i dziekujemy

I mnie w ochronie gosc w pracy miał ostatnio 3promile i co? I nic. Poszedł na inny obiekt. Nikt nikogo nie zwalnia.

K
Kk

WYPAD,! Zgłoszone do moderacji.

j
joalra
4 listopada, 20:00, Gość:

G.ó.w.n.o prawda . Orange wyrzuca z pracy doświadczonych pracowników i przyjmuje z ulicy ludzi zupełnie przypadkowych. Oczywiście przez agencję pracy kierowaną przez byłego prezesa Orange.

Dlatego odeszłam wraz z całą rodziną z Orange, ze względu na fatalną jakość obsługi w BOKach

Ś
Świerku

A co z osobami z stopniem niepełnosprawności??

G
Gość
8 listopada, 11:37, Gość:

Witam, jestem Anna Weichhaus, prawowity i niezawodny pożyczkodawca. Czy masz długi? Czy masz zły kredyt? Czy zostałeś odrzucony przez bank, jeśli potrzebujesz pożyczki na rozpoczęcie własnej inwestycji biznesowej? Udzielam pożyczki na jasnych i łatwych do zrozumienia warunkach z oprocentowaniem 2%. Udzielam pożyczek biznesowych, osobistych, studenckich, samochodowych i pożyczek na spłatę rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną teraz: annaweichhaus11@gmail.com lub Dodaj mnie na Whatsapp: 15174314376

E! Biznesłomen! Maila sobie porządnego załóż jak chcesz frajerów golić.

G
Gość
14 listopada, 8:08, loans:

pożyczka dla zadłużonego

potrzebujesz szybkiej, bezpośredniej i łatwej pożyczki? oto szansa na uzyskanie pożyczki o oprocentowaniu 3%. oferujemy pożyczki biznesowe, indywidualne i inne. skontaktuj się z nami teraz przez e-mail: dm8780115@gmail.com

Post nie na temat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

l
loans

pożyczka dla zadłużonego

potrzebujesz szybkiej, bezpośredniej i łatwej pożyczki? oto szansa na uzyskanie pożyczki o oprocentowaniu 3%. oferujemy pożyczki biznesowe, indywidualne i inne. skontaktuj się z nami teraz przez e-mail: dm8780115@gmail.com

G
Gość

Witam, jestem Anna Weichhaus, prawowity i niezawodny pożyczkodawca. Czy masz długi? Czy masz zły kredyt? Czy zostałeś odrzucony przez bank, jeśli potrzebujesz pożyczki na rozpoczęcie własnej inwestycji biznesowej? Udzielam pożyczki na jasnych i łatwych do zrozumienia warunkach z oprocentowaniem 2%. Udzielam pożyczek biznesowych, osobistych, studenckich, samochodowych i pożyczek na spłatę rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną teraz: annaweichhaus11@gmail.com lub Dodaj mnie na Whatsapp: 15174314376

G
Gość

Dodatek stazowy dla pracowników poza sfery budżetowej też się należy

G
Gość

G.ó.w.n.o prawda . Orange wyrzuca z pracy doświadczonych pracowników i przyjmuje z ulicy ludzi zupełnie przypadkowych. Oczywiście przez agencję pracy kierowaną przez byłego prezesa Orange.

w
wwwooo

Zawdzięczamy to kacapskim solidarnościuchom, którym III RP pomyliła się z przywilejami klasy robotniczej w PRLu.

G
Gość
27 października, 17:41, bodzanek:

Nadzwyczajną pozycję mają tu górnicy ! Nie do ruszenia ich nie dotyczy kodeks pracy !

I tu się mylisz starczy na kacu i dziekujemy

A
Alojz

Wystarczy zmienić swoje głupkowate nazwisko na np.: Banaś i jesteś nie do ruszenia .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3