Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolano do remontu

opr. jsz
Pacjenci z uszkodzeniem łąkotki mogą zapobiec rozwojowi choroby zwyrodnieniowej, a nawet wymianie stawu kolanowego na endoprotezę. W Polsce przeprowadza się już zabiegi, które umożliwiają całkowity powrót do normalnej aktywności fizycznej, w tym uprawiania sportów.

Uszkodzenia łąkotki występują w dwóch trzecich przypadków urazów kolana i najczęściej prowadzą do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Każdego roku w Europie i Stanach Zjednoczonych do ortopedów zgłasza się ponad 1,5 miliona osób z takim uszkodzeniem.

Problem dotyczy zarówno ludzi młodych i aktywnych, jak i starszych. U tych pierwszych przyczyną problemów są zwykle urazy. U osób starszych do uszkodzenia może dojść nawet w czasie normalnej aktywności np. przysiadu. Pierwsze symptomy to ból, obrzęku stawu, a także moment zablokowania kolana, najczęściej - niemożność jego całkowitego wyprostowania.

Łąkotka amortyzuje drgania, przenosi obciążenia (nawet do 85 proc. w zgięciu) i stabilizuje kolana. Ze względu na jej kluczową rolę niezwykle ważne dla zdrowia i jakości życia jest zapewnienie jej pełnej funkcjonalności. W jednym z ośrodków w Warszawie, po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono niedawno zabieg wszczepienia specjalnego implantu zastępującego zniszczoną łąkotkę stawu kolanowego. Zbudowany z biomateriału implant łączy się z organizmem, służąc jako rusztowanie do odbudowy zniszczonej tkanki.

Komórki pacjenta wrastają w implant, regenerując brakującą lub uszkodzoną strukturę. Zabieg umożliwia całkowity powrót do normalnej aktywności fizycznej. Operację wszczepienia implantu prowadzi się endoskopowo, czyli w mało inwazyjny sposób. Implant stosowany jest u pacjentów z usuniętą wcześniej łąkotką lub osób po skomplikowanych urazach, bez możliwości zszycia rozerwanej struktury.

Do tej pory zabieg wykonywany był w krajach takich jak: Belgia, Francja, Niemcy i Hiszpania.W Polsce wszczepienie implantu łącznie z kosztami operacji wynosi ok. 20 tys. złotych. Zabieg tego typu można również wykonywać przy okazji rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, chrząstki stawowej lub osteotomii korekcyjnej stawu kolanowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!