Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna Bitwa o Krowę zostanie rozegrana w Świdwinie

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
W tym roku gospodarzami Bitwy o krowę między reprezentacjami Białogardu i Świdwina będą świdwinianie, którzy połączą ją z jarmarkiem rycerskim rozpoczynającym się w sobotę, 18 czerwca
W tym roku gospodarzami Bitwy o krowę między reprezentacjami Białogardu i Świdwina będą świdwinianie, którzy połączą ją z jarmarkiem rycerskim rozpoczynającym się w sobotę, 18 czerwca Radek Koleśnik / archiwum
53. już Bitwa o krowę w tym roku rozegrana zostanie w Świdwinie. Już w ten weekend (18-19 czerwca).

W tym roku gospodarzami Bitwy o krowę między reprezentacjami Białogardu i Świdwina będą świdwinianie, którzy połączą ją z jarmarkiem rycerskim rozpoczynającym się w sobotę, 18 czerwca. Świdwiński Ośrodek Kultury zaprasza wszystkich miłośników historii, rycerstwa i dobrej zabawy na podzamcze, nie tylko w dniu rozgrywki, czyli w niedzielę, ale również wcześniej. Przed rokiem – z uwagi na pandemię wyjątkowo we wrześniu - gospodarzem Bitwy był Białogard i to białogardzianie będą teraz bronić krowich rogów, które wówczas wygrali.

Jarmark rycerski odbędzie się w dniach 18-19 czerwca. Bitwa o krowę została zaplanowana na niedzielę, 19 czerwca – to wtedy drużyny z Białogardu i Świdwina powalczą o symboliczne krowie rogi.

Oto program imprezy:

sobota, 18 czerwca
godz. 10 Pochód ulicami miasta z orszakiem i muzyką
godz. 10:30 Przedstawienie grup rekonstrukcyjnych i uroczyste wystrzały z hakownic
godz. 11 Warsztaty na podzamczu
godz. 11:30 Warsztaty szermierki historycznej dusackiem
godz. 12 Pokaz sokolniczy
godz. 13 Pokaz artyleryjski
godz. 13:30 Otwarty turniej broni bezpiecznej dla amatorów
godz. 14:30 Turniej łuczniczy
godz. 15:30 Turniej miecza długiego. Pokaz walki w konwencji Dawnych Europejskich Sztuk Walki
godz. 17:00 Turniej tarczy i miecza
godz. 18:30 Pokaz wozów i taktyki husyckiej
godz. 19:30 Koncert zespołu Rustica
godz. 21:30 Spektakl teatralny „Fin amor” Teatr Ewolucji Cienia
godz. 22:30 Fireshow

niedziela, 19 czerwca
godz. 13 Pochód ulicami miasta – drużyny Białogardu i Świdwina
godz. 14 Inscenizacja Bitwy o krowę
godz. 15 Bitwa o krowę – rozgrywka między drużynami Białogardu i Świdwina

W tym roku Białogard był gospodarzem tradycyjnej już i legendarnej zarazem Bitwy o krowę. W szranki stanęły drużyny dwóch dawniej zwaśnionych miast.Dla tych, którzy nie wiedzą: w średniowieczu powodem krwawego sporu między mieszkańcami Białogardu i Świdwina była pewna krowa. Pół wieku temu miasta te postanowiły na pamiątkę tamtej historii stworzyć turniej - Bitwa o krowę. W niedzielę lepsza w 13 bezkrwawych  konkurencjach okazała się drużyna Białogardu, która zdobyła 19 punktów i otrzymała trofeum - krowie rogi. Reprezentacji Świdwina udało się zdobyć 16 punktów. Bitwa odbyła się na pl. Wolności w Białogardzie. Turniejowi, jak co roku, towarzyszył rodzinny piknik. Był pokaz walk rycerskich oraz koncert zespołu Żywiołak. Zobacz także Bitwa o krowę w Świdwinie (archiwum)

Bitwa o krowę za nami. Rogi dla Białogardu [ZDJĘCIA]

Bitwa o krowę naprawdę rozegrała się w 1469 roku między mieszczanami Świdwina i Białogardu. Regularna potyczka była efektem zatargu między chłopem z ówczesnego Remmin, który przekazał innemu chłopu krowę na pastwisko pod warunkiem, że mieszkaniec Białogardu przetrzyma tę krowę przez zimę u siebie. Właściciel krowy zażądał jej, ale spotkał się z odmową, więc chłopi z Remmin wspomagani przez świdwinian odbili zwierzę siłą.

Pobici poskarżyli się Karstenowi von Wapersnow, władcy zamku w Białogardzie, ale ten nie przejął się skargą. Na rozkaz wójta białogardzkiego bydło zostało zebrane i przypędzone do Świdwina. Karsten von Wapersnow postanowił odbić je siłą. 15 lipca 1469 mieszkańcy Białogardu pod przywództwem wójta Karstena z Oparzna ruszyli zbrojnie na Świdwin. Świdwinianami dowodził Krzysztof Poleński. Do potyczki doszło koło wsi Długie na granicy pomorsko-marchijskiej.

Miało zginąć 300 białogardzian, a 100 dalszych dostało się do niewoli. Mieszkańcy Świdwina zdobyli chorągiew Białogardu i 300 wozów z łupami. Od 1969 roku z inicjatywy Leona Zdanowicza ze Świdwina rokrocznie w czerwcu, na przemian w Białogardzie i Świdwinie na pamiątkę tego zdarzenia obaj burmistrzowie organizują zawody sprawnościowe pomiędzy mieszkańcami obu miast. Konkurencje nawiązują do czasów średniowiecznych – ścinanie toporem drewnianego niedźwiedzia, strzelanie z łuku, rzut toporem do celu i inne. Zwycięzca na okres roku wchodzi w posiadanie krowich rogów.

Inicjatorem imprezy był Leon Zdanowicz ze świdwińskiego Powiatowego Domu Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera