MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna waloryzacja emerytur. Tym razem dodatek 230 zł to świadczenia dla zasłużonych i to bez podatku!

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Dopłaty do emerytury będą dotyczyć osób, których działalność przysłużyły się innym. Świadczenie ratownicze wyniesie 230 zł.
Dopłaty do emerytury będą dotyczyć osób, których działalność przysłużyły się innym. Świadczenie ratownicze wyniesie 230 zł. 123rf.com/bialasiewicz
Dodatkowe 230 zł dożywotniego świadczenia otrzymają emeryci szczególnie zasłużeni. Rząd docenia ich zasługi waloryzacją emerytur i zwolnieniem dodatku z podatku dochodowego. Komu przysługiwać bezie dodatkowe świadczenie? Jak udowodnić swój staż pracy? Od teraz będzie prościej.

Spis treści

Waloryzacja dodatku do emerytury. Od teraz to 230 zł

Dodatkowe 230 zł do emerytury przysługiwać będzie emerytom, którzy będą w stanie wykazać doświadczenie w pracy jako strażacy ochotnicy. Rząd przyjął nowelizację ustawy o ochotniczych strażach pożarnych i zmienił kwotę oraz status tzw. świadczenia ratowniczego.

Poprawki Senatu do ustawy wprowadzają zwolnienie tego świadczenia z podatku dochodowego, a dzięki temu dodatek do emerytury wprowadzony w 2022 roku doczekał się pierwszej waloryzacji.

Dla kogo świadczenie ratownicze? Liczy się staż

Wspomniany dodatek do emerytury nie będzie przysługiwał wszystkim seniorom. Emeryturę wyższą o 230 zł otrzymają osoby, które będą w stanie potwierdzić odpowiedni staż pracy jako strażacy ochotnicy:

  • mężczyźni: 25 lat stażu i ukończony 65. rok życia,
  • kobiety: 20 lat stażu i ukończony 60. rok życia.

Zgodnie z przepisami dodatek będzie zatem przysługiwał zgodnie z podanymi przedziałami czasu, jednak ustawodawca mówi o przyznaniu świadczenia tylko osobom, które „brały udział w akcjach lub działaniach ratowniczych”. Dodatek przysługiwać będzie zatem także ratownikom górskim.

Potwierdzenie trudne do weryfikacji

Ustawodawca wymaga pisemnego potwierdzenia udziału w działaniach i akcjach ratowniczych prowadzonych przed końcem 2011 roku. Przepisy mówią o konieczności wykazania oświadczenia w tej sprawie od przynajmniej trzech osób.

Co najmniej jedna ze wspomnianych osób musi pełnić funkcje publiczne lub mieć doświadczenie pracy w organach administracji samorządowej w czasie, gdy wnioskodawca miał pełnić służbę. Nowelizacja przepisów znosi obowiązek pełnienia przez świadka wspomnianych funkcji publicznych bez cały okres służby seniora. To sprawia, że 230 zł dodatku do emerytury będzie mogło otrzymać więcej osób.

Oświadczenia świadków podlegają weryfikacji przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Chodzi głównie o sprawdzenie wiarygodności takich oświadczeń, do czego różni samorządowcy podchodzą w różny sposób. Zdarzają się zatem negatywne weryfikacje od nadgorliwych włodarzy miast i przyjęcie sfałszowanych oświadczeń przy niedopełnieniu obowiązków.

Potwierdzeniem bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych po 1 stycznia 2012 roku może być dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną, a dla działań od 1 stycznia 2022 roku wystarczy już tylko ona. Dla tych działań nie ma już konieczność gromadzenia pisemnych oświadczeń świadków. Wydaje się zatem, że z czasem problem weryfikacji autentyczności oświadczeń zostanie rozwiązany.

Praca w OSP także dla seniorów

W nowelizacji ustawy poza waloryzacją świadczenia ratowniczego zapisano także nowe uprawnienia dla seniorów. Od teraz będą oni mogli wziąć udział w akcji ratowniczej OSP niezależnie od wieku. Osoby po 65. roku życia będą mogły w tych akacjach pełnić funkcję kierowcy. Ci seniorzy będą jednak musieli posiadać aktualne badania lekarskie, które dopuszczą go do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.

Nowelizacja ustawy o ochotniczych strażach pożarnych ma wejść w życie 8 września 2023 roku. Warto pamiętać, że nowela wprowadziła także legitymację strażaka ochotnika, która umożliwia m.in. korzystanie ze zniżek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejna waloryzacja emerytur. Tym razem dodatek 230 zł to świadczenia dla zasłużonych i to bez podatku! - Strefa Biznesu

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński