Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne muzea w regionie otwierają drzwi dla zwiedzających

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Do Muzeum Zimnej Wojny można trafić, kierując się do miejscowości Podborsko w gm. Tychowo
Do Muzeum Zimnej Wojny można trafić, kierując się do miejscowości Podborsko w gm. Tychowo Radek Koleśnik
Można już odwiedzić Muzeum w Koszalinie oraz Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001 w Podborsku.

- Wraz ze znoszeniem obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 znów możemy spotkać się w Muzeum. Pałac Młynarza oraz wystawę Pradzieje Pomorza można zwiedzać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności – informuje Bogna Buziałkowska z Muzeum przy ul. Młyńskiej w Koszalinie.

I tak każdy zwiedzający będzie miał przed wejściem mierzoną temperaturę. Będzie musiał zdezynfekować ręce, nosić rękawiczki oraz maseczkę. Przy kasie może przebywać jedna osoba, a w sali wystawowej - jednocześnie do pięciu osób. Trzeba też zachować dwumetrowy dystans. Muzeum czynne jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10-16 z 15- minutową przerwą na dezynfekcję.

Czas przerwy będzie określany każdorazowo w zależności od frekwencji. Wciąż zawieszone są wizyty grup zorganizowanych (liczących powyżej pięciu osób) oraz zajęcia edukacyjne, koncerty, warsztaty, wykłady i inne formy działalności dedykowane liczniejszemu gronu odbiorców.

Od kilku dni działają puby, kluby i restauracje. Mieszkańcy Koszalina postanowili to wykorzystać i w weekend chętnie korzystali z "odmrożonej" gastronomii dzięki luzowaniu obostrzeń związanych z zagrożeniem koronawirusem.

Weekend w Koszalinie i w Mielnie. Gastronomia już działa [ZDJĘCIA]

Przypominamy, że od 13 maja zwiedzać można też Zagrodę Jamneńską - Dział Etnografii Muzeum w Koszalinie przy ul. Jamneńskiej 24.

W ubiegłą niedzielę otwarto również Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001 w Podborsku. „Pandemia nieco opóźniła start sezonu na naszej wystawie, nakładając też na obsługę dodatkowe obowiązki. Niemniej jednak jesteśmy gotowi, by znów zabierać Państwa na wyprawę do czasów obecności wojsk radzieckich na Ziemi Białogardzkiej” – zapraszają na facebook’owym profilu pracownicy Muzeum.

Udostępniony zwiedzającym we wrześniu 2016 r. schron nr 17 stanowił cześć tajnej bazy atomowej wojsk radzieckich. Obiekt zachował się w niemal nienaruszonym stanie. W jego wnętrzu obejrzeć można komplet instalacji zapewniających możliwości bezpiecznej służby załodze, pomieszczenia magazynowe, halę przeładunkową z nadal sprawnymi urządzeniami służącymi do przemieszczania wózków z głowicami.

Dziś schrony-magazyny w Podborsku to jedyne relikty po atomowym arsenale w Polsce, które przetrwały próbę czasu. Stanowią unikat na skalę ogólnopolską, a nawet europejską.

Do końca czerwca Obiekt 3001 czynny jest w każdą niedzielę. Wejścia z przewodnikiem zaplanowane zostały na godz. 11, 12 oraz 13. Jest również możliwość organizowania wycieczek dla grup, jednak w takim przypadku, w celu ustalenia terminu oraz zasad zwiedzania, z obsługą należy skontaktować się telefonicznie: 512 481 493. Ceny biletów: 20 zł - normalny, 15 zł - ulgowy.

Temperatura wewnątrz bunkra wynosi od 6 do 10 stopni Celsjusza. Zaleca się zabranie ciepłego okrycia. Zwiedzanie trwa około godziny wyłącznie z przewodnikiem.

Galerie handlowe w Koszalinie znów czynne [ZDJĘCIA]

Zobacz także Prezydent Koszalina Piotr Jedliński podczas spotkania z Rafałem Trzaskowskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo