Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne orzeczenie w sporze i immisje. Będzie skarga Kronospanu do ETPC

Rajmund Wełnic
Proces od początku budził zainteresowanie mediów
Proces od początku budził zainteresowanie mediów Rajmund Wełnic
Ciągnący się od lat spór o zaprzestanie immisji odorów i pyłów z Kronospanu zdaje się nie mieć końca. Sąd nakazał tego zaprzestać i teraz nałożył na fabrykę grzywnę za niewykonanie wyroku. Firma zapewnia, że realizuje inwestycje chroniące środowisko, a kłody pod nogi rzucają im w tym działacze Terry.

To już kolejne orzeczenie sądowe w tej sprawie – w październiku Sąd Okręgowy w Koszalinie zmienił lutowe postanowienie szczecineckiego sądu, który ukarał Kronospan 10-tysięczną grzywną za niewykonywanie wyroku nakazującego zaprzestanie immisji odorów i pyłów z terenu fabryki płyt drewnopochodnych w Szczecinku (pozew złożyła grupa mieszkańców. Sąd – po odwołaniu Kronospanu i wierzycieli - grzywnę podniósł do 40 tys. zł. – Sąd uznał, że firma została potraktowana zbyt łagodnie – mówi reprezentujący powodów mecenas Filip Sztukiel. – Nasze stanowisko jest bowiem takie, że sytuacja wciąż się nie zmieniła, a inwestycje zrealizowane przez fabrykę w ostatnich latach służą głównie ograniczeniu kosztów produkcji, a nie ekologii.
- Ta sprawa dotyczy zaszłości – biuro prasowe Kronospanu informuje, że sąd nie rozpatrzył w ogóle zarzutów Kronospanu podnoszonych w zażaleniu. Firma zamierza złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. - Sąd wskazał, iż nie kwestionuje tego, że dłużnik podjął działania i przedsięwzięcia, ograniczające emisję pyłów i gazów do powietrza – czytamy. - Niestety, postępowanie ograniczone było jedynie do działań firmy do roku 2013.
Kronospan zapewnia, że podjął i nadal prowadzi intensywne działania i przedsięwzięcia, ograniczające emisję pyłów i gazów do powietrza. Skarży się przy tym, że działania stowarzyszenia Terra blokują np. montaż ekologicznej instalacji UTWS na linii płyt wiórowych. - Agresywna opozycja SIS Terra to, niestety, ewidentne działanie nie tylko na szkodę firmy, ale też i społeczeństwa ziemi szczecineckiej – pisze biuro. - Wniosek stowarzyszenia jest w naszej opinii ewidentną próbą realizacji własnych, niejasnych celów politycznych SIS Terra, tym bardziej, że inicjatywa działań Kronospan na rzecz ochrony środowiska spotkała się z wyraźnym poparciem posłów obecnie rządzącej opcji politycznej (…).
Kronospan zapewnia, że mimo wstrzymania decyzji o dofinansowaniu UTWS, powstanie ona jeszcze w roku 2017. - Kronospan będzie konsekwentnie realizować zarówno wszelkie swoje inwestycje, jak i działania, w poszanowaniu praw człowieka, w zgodzie ze środowiskiem, przy pełnej akceptacji i poparciu właściciela firmy oraz w zgodzie z polityką obecnego rządu – dodaje biuro. Z tego powodu trzeba było jednak zrezygnować z budowy centrum szkoleniowo-edukacyjnego nad jeziorem Trzesiecko.
Spór sądowy trwa już 7 lat, przypomnijmy więc kalendarium wydarzeń, bo można się w tym pogubić. Proces, jaki grupa – początkowo siedmiu – mieszkańców Szczecinka wytoczyła Kronospanowi trafił na wokandę jesienią 2010 roku. Powodowie chcieli, aby firma zaprzestała emisji odorowych i pyłków drzewnych. Powołali się przy tym na artykuł kodeksu cywilnego, który mówi, że właściciel nieruchomości powinien się powstrzymać od działań, które zakłócałyby korzystanie z sąsiednich nieruchomości ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Po kilkuletnim procesie wyrok nakazujący zaprzestania immisji zapadł w lecie 2013 roku, a wiosną roku następnego Sąd Okręgowy w Koszalinie utrzymał go w mocy. Następnie grupa mieszkańców skierowała wyrok do egzekucji, bo ich zdaniem fabryka płyt drewnopochodnych nie wywiązała się z jego postanowień. Sąd w Szczecinku w roku 2015 wydał wyrok nakazujący Kronospanowi zapłatę 10 tys. zł grzywny, na co obie strony złożyły apelację.
W lipcu zeszłego roku orzeczenie zostało uchylone z powodu zbyt lakonicznego uzasadnienia i sprawa wróciła do szczecineckiego sądu do ponownego rozpatrzenia. Ponowne postanowienie – zmienione właśnie przez koszaliński sąd – zapadło w lutym 2016 roku. I to chyba nie koniec. Kronospan – jak już pisaliśmy – chce złożyć skargę do ETPC, wierzyciele nie wykluczają kolejnych wniosków o egzekucję wyroku z 2013 roku.

ZOBACZ TEŻ FILM - jak się bawiono podczas Euro 2016 w Szczecinku

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!