MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne zmiany w związku z koronawirusem. Niedziela Palmowa bez wiernych

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Jeszcze nie ma ostatecznej decyzji, czy w naszej diecezji dojdzie w kościołach do święcenia pokarmów w związku ze Świętem Wielkiej Nocy
Jeszcze nie ma ostatecznej decyzji, czy w naszej diecezji dojdzie w kościołach do święcenia pokarmów w związku ze Świętem Wielkiej Nocy Radek Koleśnik
Każdy dzień, odkąd rośnie zagrożenie epidemiczne w związku z koronawirusem, niesie dla ludzi kolejne zmiany i ograniczenia. Także w Kościele.

Biskup koszalińsko-kołobrzeski wydał zarządzenie w związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa przez władze państwowe. Przede wszystkim dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. zostaje przedłużona do odwołania. - Z dniem 29 marca dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św. została prolongowana i rozszerzono jej zakres na wszystkich wiernych diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz inne osoby przebywające na terenie diecezji i obowiązuje aż do odwołania. Serdecznie zachęcam wiernych do duchowej łączności z odprawianymi w kościołach mszami św., nabożeństwami i rekolekcjami, transmitowanymi za pośrednictwem telewizji, radia i internetu - biskup Edward Dajczak zwraca się do wiernych.

Msze oraz liturgie Triduum Paschalnego sprawowane będą bez udziału wiernych.Poza wyjątkowymi sytuacjami nie będzie możliwa indywidualna spowiedź. - Od 26 marca do 11 kwietnia, celebrowanie wszystkich mszy i Triduum Paschalnego będzie się odbywało bez obecności wiernych świeckich przy zamkniętych drzwiach kościołów - podkreśla biskup.

Poza czasem celebracji kościoły pozostają otwarte jako miejsca na indywidualną modlitwę, z zachowaniem wymogu, by nigdy nie przebywało w nich więcej niż 5 osób równocześnie.

- Niech w tej nadzwyczajnej sytuacji rodziny stają się coraz bardziej domowymi Kościołami, tworzącymi rodzinę Kościoła naszej diecezji. Proszę Was, bądźmy razem. Wezwaniem do tej modlitewnej jedności niech będzie głos dzwonów wszystkich kościołów naszej diecezji, które niech rozbrzmiewają codziennie o godz. 20.30 - mówi też biskup. Komunia święta: - Ze względu na zaistniałą sytuację usilnie zachęcam wiernych do korzystania z komunii duchowej, po wzbudzeniu skruchy i żalu doskonałego. Dzieci uczestniczące we mszach św. w pierwsze piątki, także proszę o przyjmowanie komunii św. duchowej. Rodziców, katechetów i duszpasterzy, którzy prowadzą lekcję katechezy poprzez internet, proszę o zachęcenie dzieci do modlitwy w te dni.

W związku z zagrożeniem epidemicznym ceremonie pogrzebowe zostają ograniczone tylko do stacji przy grobie z udziałem najbliższej rodziny, w gronie do 5 osób. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona po ustaniu epidemii. Decyzje o organizacji uroczystości I Komunii św. zostają odłożone do Wielkanocy. Szczegółowe zasady dotyczące celebracji Wielkiego Tygodnia i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego zostaną podane przez biskupa w osobnym dokumencie. Na dziś wiadomo, że Niedziela Palmowa odbędzie się bez udziału wiernych. Nie ma jeszcze decyzji co do święcenia pokarmów.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Koszalin w trudnym czasie zagrożenia koronawirusem [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński