Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księgowa, kilkudziesięciu wspólników i 133 przestępstwa. Kolejny cios w przestępczość w regionie

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Ponad 40 osób stanie przed sądem oskarżonych o wyłudzenie kilkunastu milionów złotych z podatków. Grozi im nawet 25 lat więzienia.

Śledztwo zakończył Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Do sądu skierował dwa akty oskarżenia dotyczące łącznie 41 osób działających w zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Według śledczych popełnili aż 133 przestępstwa.

- Zarzuty dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, "prania pieniędzy” oraz tzw. zbrodni VAT-owskiej - wylicza prokurator Małgorzata Zapolnik, naczelnik wydziału.

Wśród oskarżonych jest trzech liderów grupy, którzy nią kierowali, księgowa, osoby rozprowadzające „puste” faktury VAT”, tzw. słupy oraz ostateczni odbiorcy faktur kosztowych. Metoda działania oskarżonych była podobna jak w przypadku innych grup przestępczych wyłudzających podatki.

- Z ustaleń dokonanych przez prokuratora w toku śledztwa wynika, że oskarżeni wprowadzili do obrotu gospodarczego faktury VAT na kwotę blisko 60 milionów złotych, zaś straty Skarbu Państwa wyniosły prawie 14 milionów złotych - dodaje prokurator.

Zorganizowana grupa przestępcza działała prawie pięć lat, w okresie od listopada 2016 r. do marca 2021 r., kiedy to pierwsi jej członkowie, w tym kierujący grupą, zostali zatrzymani. Na wniosek prokuratora podejrzani zostali tymczasowo aresztowani, a sąd uznał, że pozostając na wolności mogliby mataczyć w śledztwie, a nawet uciec.

Co ciekawe od zatrzymania ostatniego z członków grupy do skierowania przez prokuratora aktu oskarżenia upłynęło tylko 28 dni. W toku postępowania prokurator na poczet przyszłych kar i środków karnych zabezpieczył mienie o wartości blisko 3,5 miliona złotych.

- Jeszcze w toku trwania śledztwa ostateczni odbiorcy faktur kosztowych rozpoczęli spłatę należności publicznoprawnych wobec Skarbu Państwa - ujawnia prokurator, co oznacza, że zaczęli spłacać zaległe podatki.

Przestępstwa VAT-owskie od pewnego czasu traktowane są jako zbrodnia, podobnie jak np. fałszowanie pieniędzy. Dlatego zagrożenie karą jest tak wysokie (25 lat więzienia). W praktyce jednak sądy w Polsce nigdy nie wydały tak wysokiego wyroku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Księgowa, kilkudziesięciu wspólników i 133 przestępstwa. Kolejny cios w przestępczość w regionie - Głos Szczeciński