Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny remont katedr w Koszalinie i Kołobrzegu

Piotr Polechoński [email protected]
Na szczycie wieży koszalińskiej katedry od pewnego czasu nie ma kilkumetrowego krzyża.
Na szczycie wieży koszalińskiej katedry od pewnego czasu nie ma kilkumetrowego krzyża. Radek Koleśnik
Trwa druga, tak poważna modernizacja dwóch najważniejszych świątyń w regionie. Za ponad 5 mln złotych gruntownie odnawiana jest katedralna wieża i poprawiana infrastruktura kołobrzeskiej świątyni.

Historia obu kościołów

Historia obu kościołów

Koszalin - Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, dawniej kościół farny, zbudowana została w latach 1300 - 1333. Po dziś dzień, pomimo częstych pożarów miasta i wielu wojen, zachowała się w niezmienionej formie architektonicznej. Przez 200 lat była świątynią katolicką, a potem przez 400 lat protestancką.
W 1914 roku miał cztery dzwony, które w czasie wojennym zostały zarekwirowane przez wojsko, a wśród nich ten z 1625 roku odlany w Szczecinie wadze ponad 2.550 kg. Obecnie katedra ma cztery dzwony odlane w Poznaniu w 1980.
Po II wojnie światowej świątynia zaczęła ponownie służyć katolikom. W 1972 roku dotychczasowy kościół parafialny został podniesiony do godności katedry. Nastąpiło to wraz z powołaniem przez papieża Pawła VI nowej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Kołobrzeg - Data budowy bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nie jest dokładnie znana. Przypuszcza się, że główną świątynię miejską zaczęto wznosić na początku XIV wieku na miejscu dawnego kościoła świętego Mikołaja. Wiemy, że pierwszą mszę świętą na placu budowy odprawiono w 1321 roku. Przez następne dwa wieku kościół był upiększany i rozbudowywany. Na skutek osiadania gruntu kilkakrotnie dochodziło do jego przebudowy. Pod koniec XV wieku połączono wieżę północną i południową a jeden masywny blok wieżowy. Od XVI wieku był świątynią protestancką.
W 1945 roku, podczas walk o miasto, kościół stanowił ważny punkt niemieckiej obrony. Został zburzony przez ostrzał artyleryjski. Po wojnie ruiny świątyni początkowo planowano rozebrać. W 1957 roku przekazano go jednak Kościołowi katolickiemu i rozpoczęto jego odbudowę.
W 1972 roku ustanowiono ją konkatedrą. W 1980 roku utworzono przy katedrze parafię. Sześć lat później, 10 czerwca, papież Jan Paweł II podniósł ją do godności bazyliki mniejszej.

Pierwszy remont zakończył się jakiś czas temu i swoim zakresem prac obejmował renowację czterech zachodniopomorskich świątyń, w tym także bazyliki w Kołobrzegu i katedry w Koszalinie (dwa pozostałe kościoły to katedra w Kamieniu Pomorskim i bazylika w Szczecinie). W tym przypadku niemal całą potrzebną kwotę udało się zdobyć w ramach funduszu norweskiego (13 mln zł). Za te pieniądze każdy z czterech kościołów został odnowiony i zabezpieczony. To, czego umowa z Norwegami nie obejmowała jest realizowane teraz, w ramach nowego projektu, który dotyczy już tylko dwóch kościołów: koszalińskiej katedry i bazyliki w Kołobrzegu.

Koszalin
Koszt remontu katedry to 1 mln 50 tysięcy złotych. Z tego wkład własny kurii koszalińsko-kołobrzeskiej to 270 tysięcy złotych. Reszta z pochodzi z unijnych środków, które strona kościelna dostała od Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Przetarg na wykonane prac w Koszalinie wygrała słupska firma Tech-Bud. Ma na to czas do końca tego roku.

Co za te pieniądze jest remontowane w katedrze? Wymieniane jest blaszane pokrycie wieży, pracownicy odnawiają też jej drewniane elementy. Od pewnego czasu nie ma też na niej kilkumetrowego krzyża, który prze wieki wieńczył katedralną wieżę. Przypomnijmy, że już od dawna. Krzyż ten niepokoił naszych Czytelników: ci zauważyli, że niebezpiecznie odchyla się on od pionu. - Teraz jest on odnawiany i prostowany przez specjalistów. Gdy ci zakończą pracę wróci on na swoje miejsce - informuje ksiądz Antoni Teofil,
proboszcz.

Bazylika w Kołobrzegu: oczyszczanie murów przy jednej z wież.
(fot. Michał Świderski)

Kołobrzeg
Znacznie większy zakres prac został zaplanowany w bazylice w Kołobrzegu. Prace idą tu już pełną parą. Do końca sierpnia 2012 roku jej wnętrze zostanie mocno zmienione i zmodernizowane. Koszt: 4 mln 150 tysięcy złotych (wkład własny strony kościelnej to 1 mln 40 tysięcy złotych). Prace wykonuje wyłonione na drodze przetargu warszawskie budowlane konsorcjum, którego liderem jest firma "Gorek Restauro". Zakres robót obejmuje kompleksową modernizację wieży (w tym pomostów ewakuacyjnych) oraz ścian empory, a także montaż nowej instalacji elektrycznej i systemu odprowadzania wód deszczowych. Zostanie przebudowany też teren wokół samej bazyliki, a niektóre witraże zostaną odnowione. To jednak nie wszystko.

- Mamy też ambitny plan, aby uruchomić w bazylice muzeum, które dzieliłoby się na dwie części: sakralną i świecką - mówi ksiądz Jerzy Chęciński, proboszcz. W tej pierwszej części zwiedzający mogliby poznać historię samej świątyni, a w drugiej historię naszego regionu. Mają to być bardzo nowoczesne prezentacje wykorzystujące multimedialne możliwości, w tym projekcję trójwymiarową. Swoją pomocą służyć będzie też przewodnik. - Oczywiście, nie zabraknie również tradycyjnych przykładów sztuki sakralnej - dodaje duchowny. Po remoncie wszyscy chętni będą mogli wjechać nowoczesną windą na wieżę, gdzie będzie czekał na nich profesjonalnie przygotowany taras widokowy. Stąd będzie można podziwiać piękną, kołobrzeską panoramę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!