Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny wyrok w sporze o Przedszkole Krasnoludek w Szczecinku. Chodzi o eksmisję

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Szczecineckie Przedszkole Krasnoludek
Szczecineckie Przedszkole Krasnoludek Rajmund Wełnic
Sąd w Szczecinku nakazał eksmisję spółki prowadzącej Przedszkole Krasnoludek. To sporu nie kończy.

Pod dwóch wyrokach korzystnych dla prowadzących Przedszkole Krasnoludek przy ulicy Przemysłowej w Szczecinku, zapadło orzeczenie korzystne dla miasta. Wyrok – na razie nieprawomocny – zapadł w poniedziałek, 29 maja, w Sądzie Rejonowym w Szczecinku.

- Zgodnie z ogłoszonym wyrokiem sądowym spółka musi opuścić dzierżawiony od miasta budynek 31 sierpnia 2023 roku –

Tomasz Czuk, szef miejskiej oświaty, mówi, że umowa dzierżawy z roku 2007 wygasła z końcem sierpnia 2022 roku.

- Właściciele przedszkola Krasnoludek odmówili jednak wydania zajmowanego lokalu, powołując się na fakt samoczynnego przekształcenia umowy dzierżawy w bezterminową umowę najmu.

Sąd pierwszej instancji podzielił argumenty miasta i nakazał eksmisję. - W wypadku uprawomocnienia się wyroku, wystąpimy do komornika o przeprowadzenie eksmisji, o ile oczywiście nieruchomość nie zostanie wydana dobrowolnie - Tomasz Czuk mówi, że miasto rozpocznie także „procedurę odszkodowawczą, która zostanie przez miasto wszczęta z tytułu bezumownego korzystania przez spółkę cywilną prowadzącą przedszkole Krasnoludek z nieruchomości należącej do miasta”.

- Sąd istotnie wydał wyrok w sprawie z powództwa gminy o wydanie, uznając, że była to jednak umowa dzierżawy, a nie najmu i jako dzierżawa wygasa –

czytamy w oświadczeniu Roberta Gałęskiego, prawnika spółki prowadzącej Krasnoludka. - Oczywiście wyrok jest nieprawomocny, a my zapewne będziemy wnosić apelację, ponieważ argumentacja sądu co do kwalifikacji prawnej umowy jest w naszej ocenie nieprzekonująca. Wystąpiliśmy o uzasadnienie orzeczenia. Na dziś trudno cokolwiek przesądzać, bo wyrok jest nieprawomocny, więc różnie jeszcze może być. Z uwagi na zachowanie gminy oraz interes społeczny mimo uwzględnienia żądania Gminy, Sąd pozostawił nam uprawnienie do korzystania z nieruchomości do końca sierpnia. Co bardzo ważne, sąd jednocześnie wyraźnie wskazał i uznał, że odmowa zawarcia umowy na kolejne lata dla naszego przedszkola podyktowana była przyczynami niegodziwymi, bezprawnymi. Sąd całkowicie zdyskredytował stanowisko miasta w tym zakresie oraz uznał, że wyłączną przyczyną było działanie złośliwe i sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Była to zemsta za dochodzenie roszczeń w związku z zaniżeniem dotacji.

To jedna z kilku spraw sądowych, jakimi zakończył się spór ratusza z prowadzącymi przedszkole na tle dotacji, które ich zdaniem miały być zaniżane w latach 2010-15. W kwietniu sąd II instancji utrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Szczecinku, który uznał, że rozwiązanie w kwietniu 2022 roku umowy miasta z firmą prowadzącą Przedszkole Krasnoludek przy ulicy Przemysłowej jest nieważne. Sąd uznał, że powody (stan techniczny różnych urządzeń na placu zabaw i postawienie bez zgody właściciela bilbordu reklamowego), były niewystarczające do rozwiązania umowy.

Drugi – jeszcze nieprawomocny – wyrok zapadł w sądzie administracyjnym, do którego prowadzący Krasnoludka zaskarżyli decyzję o wstrzymaniu z początkiem tego roku miejskiej dotacji na prowadzenie przedszkola. Powód wstrzymania finansowania to kilkudniowe spóźnienie z wnioskiem o dotację na nowy rok, który właścicielki placówki powinny złożyć do końca września, ale samolot, którym miały wrócić do Polski z pielgrzymki do Fatimy, został odwołany. Sąd podzielił ich zdanie, że opóźnienie powstało z przyczyn niezależnych od nich. Od tego orzeczenia miasto się odwoła.

Na wokandzie jest także spór, od którego zaczął się cały konflikt. Tu rozstrzygnięć nie należy się szybko spodziewać, bo przedłuża się oczekiwanie na opinię biegłego mającego wyliczyć, czy dotacje zostały zaniżone. Właścicielki przedszkoli Tęcza z ulicy Nowej i Krasnoludka zarzucały miastu, że w latach 2010-15 miało przedszkolom zaniżać dotacje. W wypadku Krasnoludka to 748 tys. zł, w Tęczy 929 tys. zł. Miasto tłumaczy zaś, iż dotację rekompensowały preferencyjne wówczas czynsze, a pięć pozostałych przedszkoli zawarło później z magistratem porozumienia rezygnując z roszczeń. I z nimi ratusz umowy przedłużył.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto