Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolonoskopia pozwala szybciej zdiagnozować raka jelita. Nie unikaj jej

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Radosław Brzostek
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce na nowotwory umiera rocznie 100 tysięcy osób. Rak jelita grubego zajmuje drugą pozycję na liście „zabójców”. By się nie dać zabić należy regularnie robić badania.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby.
- Ogólnie w Polsce stwierdza się najwyższą dynamikę wzrostu zachorowań na raka jelita grubego w całej Europie i jeden z najwyższych poziomów umieralności z tego powodu - komentuje Anna Barcewicz, lekarka z Pracowni Endoskopii w koszalińskiej Poliklinice.

Przyczyny rozwoju raka są wielorakie, ogólnie można je podzielić na kilka kategorii. Pierwsza grupa to przyczyny środowiskowe, czyli dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i produkty tzw. wysoko przetworzone, niskie spożycie warzyw i owoców, niska aktywność fizyczna - a więc otyłość oraz palenie tytoniu. Kolejna grupa to wewnętrzne: tzw. nieswoiste zapalenia jelita grubego (choroba Leśniowskiego - Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego); polipy jelita grubego będące gruczolakami. Są i przyczyny genetyczne: zespoły chorobowe z dziedziczną predyspozycją do zachorowania na raka; krewni w I stopniu pokrewieństwa (dzieci, rodzeństwo, rodzice) chorego na raka po 50 roku życia badania to konieczność.

- Ilość zachorowań wzrasta znacznie po 50 roku życia, dlatego, aby uchronić się przed rakiem jelita grubego, konieczne jest - tak, jak w przypadku wielu innych chorób - zastosowanie badania profilaktycznego - tłumaczy nasza ekspertka. - W przypadku raka jelita grubego takim badaniem jest kolonoskopia. Trzeba pamiętać, że rak nie jest od razu rakiem, przez wiele lat jest polipem, który rośnie powoli i nie daje żadnych objawów. Wtedy jest czas na wykonanie kolonoskopii, podczas której usuwamy polip i eliminujemy zagrożenie jakim jest jego przekształcenie się w raka. Na tym polega profilaktyka. Pacjent często twierdzi, że nie ma potrzeby badać się, bo nic mu nie dolega; dlatego konieczne jest, aby uświadomił sobie, że jeśli zacznie coś dolegać - to rozpoznanie może nastąpić zbyt późno i możliwości leczenia radykalnego będą znacznie ograniczone.

Badanie do przyjemnych nie należy, ale nie można go też demonizować. Dr Anna Barcewicz: - Kolonoskopia polega na wprowadzeniu giętkiego aparatu zakończonego kamerą poprzez odbyt do jelita grubego, odpowiednio wcześniej oczyszczonego.
Lekarz wykonujący badanie ogląda wnętrze jelita grubego na monitorze, ocenia wygląd błony śluzowej i ma możliwość usuwania polipów oraz pobierania wycinków do badania histopatologicznego.

- Takie badania wykonujemy w Pracowni Endoskopowej ZOZ MSWiA w Koszalinie „POLIKLINIKA” ul. Szpitalna 2. w ramach Programu Badań Przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego “WIEM, BADAM SIĘ, ZAPOBIEGAM ”. Wystarczy zadzwonić 538 816 656 - udzielimy informacji i zapiszemy na badanie, nie potrzebujemy skierowania. W tym programie profilaktycznym zapraszamy na badania osoby między 55 a 64 rokiem życia przekonuje nasza rozmówczyni.

Pacjent zgłaszający się do pracowni otrzymuje do wypełnienia odpowiednią ankietę, instrukcję przygotowania do kolonoskopii oraz potrzebny do tego celu preparat. Termin badania jest krótki (kilka tygodni) zawsze dopasowany do preferencji pacjenta.

- W naszej Pracowni panuje przyjazna atmosfera, staramy się, aby komfort pacjenta był najwyższy, możliwy do osiągnięcia. Najczęściej jest tak, że pacjent, który boi się badania znosi je dobrze i potem stwierdza, że “gdyby wiedział jak to wygląda — nie bałby się tak bardzo” - i dziękuje nam — opowiada lekarka.

- Zbyt często widzimy w naszej pracy duże, “stare” guzy, które już w momencie rozpoznania stanowią ognisko pierwotne uogólnionej choroby nowotworowej; taki chory praktycznie nie ma szans na wyleczenie. Wiemy też, że gdyby przyszedł kilka lat wcześniej na kolonoskopię profilaktyczną — teraz byłby zdrowy. Pacjenci z tzw. niskim progiem bólowym mogą otrzymać dożylnie lek przeciwbólowy, który pomoże lepiej przejść badanie. Lecz nawet jeśli jest niewielki ból i dyskomfort, które zresztą szybko ustępują po badaniu — to jakie to ma znaczenie wobec faktu, że można uchronić się przed śmiertelną chorobą? Wielokrotnie podczas dotychczasowo wykonanych badań w ramach Programu zdarzało się nam rozpoznać i usunąć takie polipy, które na pewno w niedługim czasie stałyby się rakami, a też zdarzają się rozpoznania już raka we wczesnym stadium. - Uświadamiając sobie to wszystko należy dojść do wniosku, że bać się trzeba nie kolonoskopii, a ew. późniejszych konsekwencji faktu, że się jej nie wykonało. Dlatego konieczna jest profilaktyka i do niej serdecznie namawiamy, szczególnie, że zakończenie Programu zaplanowano na sierpień 2023 roku, zostało więc mało czasu i warto skorzystać — zachęca nasza rozmówczyni. Wystarczy zadzwonić 538 816 656.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera