Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowe ziemniaki, czyli zdrowy sposób na ożywienie popularnych przepisów

Agata Maksymiuk
Agata Maksymiuk
Kolorowe pyry mają takie samo zastosowanie  jak ziemniaki, które jemy od lat
Kolorowe pyry mają takie samo zastosowanie jak ziemniaki, które jemy od lat Holstar
Bywają przekąską, dodatkiem do posiłku, a nawet samodzielnym daniem - ziemniaki. W Polsce to jedne z najbardziej uniwersalnych warzyw. Okazuje się jednak, że w ich kwestii pozostaje jeszcze wiele do odkrycia, jak choćby ich kolorowe odmiany. W województwie zachodniopomorskim uprawia ja je firma Holstar.

Ziemniaki, można z nich przygotować niemal wszystko - od placków, przez kluski, do sałatek, zup i kotletów. Doskonale smakują w wersji gotowanej, pieczonej, smażonej, grillowanej czy duszonej, na słono lub słodko. W polskim rejestrze znajduje się, aż 71 jadalnych odmian ziemniaka, 40 polskich i 31 zagranicznych. Jedną z nich jest ziemniak fioletowy. Kolorowy smakołyk występuje w różnych odcieniach od śliwkowego, aż po burgundowy. A do Polski przybył aż z Peru.

Kolorowo na naszych polach
Jedną z nielicznych firm w naszym kraju zajmujących się uprawą egzotycznego brata naszego ziemniaka jest Holstar. To spółka będąca na rynku od 1995 roku. Firma działa na obszarze około 1000 ha, z czego 300 ha stanowią pyry. Wśród nich są tradycyjne ziemniaki odmian o żółtym miąższu, ziemniaki kolorowe i ziemniaki na frytki. Jak zapewniają przedstawiciele firmy - dla każdego klienta są w stanie dopasować taką odmianę ziemniaka, która spełni jego oczekiwania. W ofercie firmy są również wysokiej jakości pszenica, rzepak, żyto czy jęczmień.

Smacznie i zdrowo
Fioletowe ziemniaki, uprawiane na polach Holstar, powtarzają wartości odżywcze ziemniaków odmian białych lub żółtych a dodatkowo zawierają związki fenolowe o charakterze przeciwutleniaczy.

Właściwości prozdrowotne mają zwłaszcza odmiany o barwnym miąższu, zawierające antocyjany. Mogą one zapobiegać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów oraz degradacji siatkówki oka. Związki fenolowe i antocyjany odpowiedzialne za przeciwnowotworowe właściwości kolorowych odmian zachowywane są nawet po rocznym przechowywaniu przed przetworzeniem czy po upieczeniu.

Jak podawać?
Kolorowe ziemniaki mają takie samo zastosowanie jak ziemniaki, które jemy od lat. Najpiękniej udają się gotowane na parze, gotowane w mundurkach, pieczone lub tradycyjnie, obrane i zalane wodą, choć pierwsze dwa sposoby są najzdrowsze i pozwalają zachować w bulwach wszystkie wartości odżywcze.

Warto pamiętać, że jak każde ziemniaki i te fioletowe najlepiej czują się w towarzystwie ziół i przypraw. Do wersji pieczonej będą pasowały: tymianek, majeranek, rozmaryn czy cząber. Do wersji gotowanej nasiona kolendry, kminu rzymskiego, pieprzu, kminku oraz papryka słodka, wędzona i chili. Kolorowe warzywo daje ogromne możliwości kreowania dań, nie tylko pod kątem smakowym, ale też wizualnym. Można z nich zrobić fioletowe lub różowe pyzy, kopytka, gnocchi czy kluski śląskie.

Jednym z łatwiejszych w przygotowaniu przepisów i ciekawszych pod kątem prezentacji jest przepis na sałatkę z fioletowych (i nie tylko fioletowych) ziemniaków. Ugotowane bulwy wystarczy pokroić, a następnie połączyć z posiekanymi ogórkami kiszonymi, cebulą, ugotowanym żółtkiem jajka i koperkiem. Na koniec dodać 3 łyżki majonezu i odrobinę kolendry.

Smacznego!

Zobacz też: pieczone ziemniaki bez tłuszczu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera