Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komary atakują. Jak z nimi walczyć?

Anna Niedzielska, Izabela Bednarz - Echo Dnia
Komary są w tym roku wyjątkowo aktywne. Ale jest sposób na nie. Jaki? Zapytaliśmy specjalistów.

Maria Szalecka, lekarz alergolog z Kielc: - Przede wszystkim odpowiednio się ubrać i używać środków odstraszających komary. Najlepiej pryskać nimi ubranie, bo wystawiona na działanie słońca skóra czasem źle reaguje na takie preparaty. Na szczęście osób mających alergię na jad komara jest naprawdę niewiele.

Ilona Sowa ze sklepu ze zdrową żywnością w Kielcach: - Nasi klienci bardzo często chwalą olejki - herbaciany, goździkowy i oczarowy jako sposób na komary. Można używać ich w kominkach aromatycznych, dodawać do wody i spryskiwać ciało czy dodać do oliwki i natrzeć się. Mamy też spray na komary z oczaru.

Anna Gołębiowska, farmaceutka z kieleckiej apteki: - Naszym pacjentom polecamy preparaty Orinioko, Sio i 100P. Mogą ich używać zarówno dorośli, jak i dzieci, odstraszają komary, meszki i kleszcze. Już po ugryzieniu, na złagodzenie świądu, można użyć takich preparatów, jak Fenistil gel albo Dermophenazol.

Hanna Świątkowska, zielarka z Bodzentyna: - Przede wszystkim nie używać słodkich zapachów, które komary przyciągają. Są jednak rośliny, których zapachów te owady nienawidzą. Takie właściwości mają jaskry, wrotycz pospolity, piołun bylica czy czosnek niedźwiedzi. W naparach tych roślin można wypłukać ubranie, można użyć też liści do natarcia skóry podczas spaceru. Trzeba jednak uważać na jaskry, bo to rośliny trujące.

JAK SIĘ BRONIĆ PRZED ATAKIEM KRWIOPIJCÓW? SPOSOBÓW JEST KILKA

Pierwszy to unik - komary składają jaja w wodzie, a więc na ogół trzymają się blisko niej. Lubią płytkie, spokojne zbiorniki, a nawet wiaderka z wodą i większe kałuże. Dlatego warto pilnować, aby w ogrodzie, szczególnie pod oknami domu nie stały beczki z deszczówką czy napełnione wodą konewki.

Druga ważna rzecz chroniąca przed komarami to ubranie - długie rękawy i nogawki do kostek nie gwarantują wygranej, ale mogą znacznie ograniczyć ilość ukąszeń. Komary szybko reagują na zapach rozgrzanego ciała. Wabią je niektóre znajdujące się w ludzkim pocie substancje, takie jak choćby kwas mlekowy. Dlatego utrzymać od nas z daleka - przynajmniej przez jakiś czas - może chłodny prysznic. Przyciągają je słodkie zapachy, więc szczególnie panie powinny zapomnieć o używaniu mocnych kwiatowych perfum.

Można zabezpieczać się także naturalnymi sposobami - wanilią, lawendą, miętą i cytryną. Komary nie cierpią tych zapachów, a poza tym aromatyczne olejki maskują wabiący je zapach ludzkiego ciała. Pomóc więc może najzwyklejszy waniliowy aromat do ciasta, ustawiona w oknie miseczka z olejkiem miętowym albo lawenda w doniczce.

Komar jest bardzo delikatnym zwierzątkiem, nieodpornym na wysuszające działanie promieni słonecznych. Dlatego komary nie lubią słońca. Unikają też otwartych przestrzeni i silnego wiatru. Ulubiona pora żerowania to dla komarów duszny, pochmurny dzień przed burzą, wieczór i świt. Wychodząc więc na dwór w tym czasie możemy sięgnąć po broń chemiczną.

Na rynku jest też dużo wytworzonych sztucznie preparatów, które skutecznie odstraszają komary. Jeśli planujemy wieczorne posiedzenie w ogrodzie, warto zaopatrzyć się w spirale, kadzidełka czy świece przeciwkomarowe, które można rozstawić w pobliżu stołu. Nowością są preparaty do robienia oprysków - dostępne w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych. Można kupić je w postaci proszku lub płynu do rozcieńczania i zrobić nimi opryski ścian domu, krzewów czy altanek, w których mamy zamiar siedzieć po zmroku. "Pożegnanie z komarami" czy "Bros bagosel" kosztują od 20 do 30 złotych. W zależności od ilości opadów i temperatur powietrza zapewniają nam spokój od komarów nawet do trzech tygodni.

W przypadku wyprawy poza dom - grillowanie w lesie czy wędkowanie nocą - wygodniejsze w użyciu będą spraye i żele dostępne w aptekach, którymi należy posmarować odkryte części ciała. Zestawienie najpopularniejszych preparatów i środków, którymi możemy się ratować, kiedy komary już nas dopadną - obok w grafikach.

Wiemy jak pokonać komary! Recepty specjalistów od medycyny i zielarzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!