Komisja Europejska skłoni nieprzekonane kraje do embarga na ropę z Rosji? Będzie nowa propozycja

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Poprawiona propozycja, którą wysłannicy UE omawiali na spotkaniu w piątek rano, obejmuje zaoferowanie Węgrom, Słowacji i Czechom więcej czasu na dostosowanie się do embarga i pomoc w modernizacji własnej infrastruktury naftowej.
Poprawiona propozycja, którą wysłannicy UE omawiali na spotkaniu w piątek rano, obejmuje zaoferowanie Węgrom, Słowacji i Czechom więcej czasu na dostosowanie się do embarga i pomoc w modernizacji własnej infrastruktury naftowej. flickr.com/Thijs ter HaarFollow/Public
Udostępnij:
Komisja Europejska zaproponowała zmiany w planowanym embargu na rosyjską ropę w celu pozyskania niechętnych państw – informuje Reuters, powołując się na trzy źródła unijne.

Poprawiona propozycja, którą wysłannicy UE omawiali na spotkaniu w piątek rano, obejmuje zaoferowanie Węgrom, Słowacji i Czechom więcej czasu na dostosowanie się do embarga i pomoc w modernizacji własnej infrastruktury naftowej.

– Propozycja obejmuje również trzymiesięczne przejście przed zakazem przewozu rosyjskiej ropy przez unijne służby żeglugowe, zamiast początkowego miesiąca – dodało jedno ze źródeł Reuters.

Zgodnie z poprawioną propozycją Węgry i Słowacja będą mogły kupować rosyjską ropę z rurociągów do końca 2024 roku, podczas gdy Czechy mogą kontynuować kupno ropy z Rosji do czerwca 2024 roku, jeśli wcześniej nie dostaną ropy rurociągiem z południowej Europy.

Zgodnie z pierwotną propozycją kraje Unii Europejskiej musiałyby zaprzestać zakupu rosyjskiej ropy naftowej sześć miesięcy po przyjęciu sankcji i wstrzymać import rafinowanych produktów naftowych z Rosji do końca roku. Węgry i Słowacja początkowo miały czas do końca 2023 roku na dostosowanie.

– Bułgaria również poprosiła o zwolnienie z embarga, ale nie zaproponowano jej ustępstw w terminach – powiedział jeden z urzędników „ponieważ nie mają one prawdziwego sensu”. – Pozostałe trzy kraje, którym przyznano więcej swobody, „mają obiektywny problem” – dodał urzędnik.

Premier Węgier Viktor Orban powiedział wcześniej w piątek, że Węgry będą potrzebowały pięciu lat i ogromnych inwestycji w rafinerie i rurociągi, aby móc przekształcić obecny system, który opiera się w około 65 proc. na rosyjskiej ropie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pogrzeb Franciszka Pieczki - video flesz

Więcej informacji na stronie głównej Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie