Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komputer i telewizor szkodzą oczom

Anna Miszczyk
Skarżymy się na dolegliwości oczu, ale rzadko chodzimy do okulisty.

Tak wynika z ankiety przeprowadzonej podczas ogólnopolskiej akcji badania wzroku.

Przepytano prawie 4 tysiące Polaków. Wyniki ankiet są niepokojące: stan zdrowia oczu Polaków nie jest w dobrej kondycji. Aż 68 proc. ankietowanych zadeklarowało, że odczuwa dolegliwości związane z narządem wzroku. Najczęstszym problemem w naszym społeczeństwie jest zmęczenie oczu - wymieniła je ponad połowa przebadanych. Do pozostałych dolegliwości oczu ankietowani zaliczyli: łzawienie (37,8 proc.), pieczenie oka (23,9), zaburzenia widzenia (16,9), swędzenie oka (16,4), zaczerwienienie oka - (16,2), wysuszenie oka, szczypanie w oku, ból oka i opuchlizna. Co ważne, co trzeci badany odczuwał przynajmniej jedną dolegliwość co najmniej raz w ciągu trzech miesięcy.

Niepokojący jest również fakt, że wielu Polaków posiada wadę wzroku. Najczęściej diagnozowanymi w badanych schorzeniami były: krótkowzroczność (28 proc.) i dalekowzroczność (16,9 proc.). Astygmatyzm zgłaszało 8,8 proc. badanych. Tak duża liczba przypadków krótkowzroczności nie dziwi okulistów. - To choroba cywilizacyjna. Obecnie większość czasu spędzamy skupiając wzrok na obiektach oddalonych od nas co najwyżej o pół metra: czytanym tekście, monitorze komputera, czy ekranie telewizora. Patrzenie z bliskich odległości zmusza nasze mięśnie oczne do stałego napięcia, a efektem tego jest właśnie krótkowzroczność. Wada ta jest coraz bardziej powszechna i pojawia się u coraz młodszych dzieci - mówi dr Ewa Wojciechowska, specjalista chorób oczu.
Polacy rzadko korzystają z pomocy specjalistów. Nie dbają też o odpowiednią profilaktykę.

Przeprowadzone badanie potwierdza, że na co dzień coraz bardziej nadwerężamy wzrok. Respondenci zadeklarowali, że w ramach obowiązków służbowych spędzają średnio 5 - 6 godzin dziennie w zakurzonych lub zadymionych pomieszczeniach, z czego średnio 5 godzin to czas spędzony przy komputerze. Niepokojące są również formy spędzania czasu wolnego - średnio 3,3 godziny dziennie siedzimy przed monitorem komputera i niemal 2 godziny przed telewizorem. Innymi wymienianymi aktywnościami były zakupy (12,1 godziny miesięcznie) i imprezy w klubach (13,4 godziny miesięcznie). Takie formy wypoczynku są zdecydowanie niekorzystne dla zdrowia oczu.
Polacy wiedzą, jak dbać o oczy. Najbardziej cenimy metody naturalne. Ponad 60 proc. ankietowanych stwierdziło, że na dolegliwości oczu pomaga im sen, ponad 30 proc. wymieniło odpoczynek i zamykanie oczu. Z kolei 20 proc. Polaków sięga po krople do oczu.

Specjaliści radzą, aby nie ignorować sygnałów, jakie wysyłają nam oczy. - Długo utrzymujące się zaczerwienienie może być spowodowane nie tylko przemęczeniem, ale też innymi czynnikami: od niewyrównanej wady wzroku począwszy, poprzez przewlekłe stany zapalne, a nawet tak poważne schorzenie jak na przykład jaskra - mówi dr Ewa Wojciechowska. - Zachęcam też swoich pacjentów, aby czas wolny spędzali w ruchu na powietrzu, aby dać swoim oczom odpocząć poprzez patrzenie w tzw. "dal". Pomocne są również ćwiczenia wzroku wykonywane przez kilka minut dzienne. Jeśli nie możemy zmniejszyć ilości czasu spędzanego przed komputerem, ważną rzeczą jest regularne nawilżanie oczu łagodnymi kroplami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!