Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu zasiłek chorobowy?

Ewa Brzozowska-Kowalka - Gazeta Pomorska
Pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy dopiero po upływie 30 dni od zatrudnienia.

Pracownik, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby po raz pierwszy w danym roku kalendarzowym, ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby. Jest ono wypłacane i finansowane przez pracodawcę i przysługuje za okres do 33 dni w roku kalendarzowym. Od 34 dnia niezdolności do pracy pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Zasadę tę stosuje się do pracowników, którzy nie ukończyli 50 roku życia.

Jeżeli pracownik ukończył 50 lat, to przysługuje mu wynagrodzenie za czas choroby łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, a od 15 dnia nabywa prawo do zasiłku chorobowego.

Okres wyczekiwania

Pracownik podlegający obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie nieprzerwanego podlegania temu ubezpieczeniu. Te pierwsze 30 dni trwania ubezpieczenia chorobowego nazywa się okresem wyczekiwania.
Należy dodać, że do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym.

Od pierwszego dnia

Od zasady, że zasiłek chorobowy przysługuje po upływie 30 dni zatrudnienia (ubezpieczenia) są wyjątki. Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy przysługuje:
- absolwentom szkół, jeżeli zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do niego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły,
- absolwentom szkół wyższych, jeżeli zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do niego w ciągu 90 dni od dnia egzaminu dyplomowego,
- gdy niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
- ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej dziesięcioletni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Rozwiązanie umowy

Zasiłek chorobowy przysługuje także pracownikowi, który zachorował w czasie zatrudnienia (ubezpieczenia) i jego niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie po jego ustaniu.
Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego nabędzie także osoba, która stała się niezdolna do pracy:
- nie później niż w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia albo
- nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania zatrudnienia - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od poczatku choroby.

Jeżeli osoba zachorowała dopiero po rozwiązaniu umowy dodatkowym warunkiem przyznania prawa do zasiłku jest nieprzerwane trwanie niezdolności do pracy przez co najmniej 30 dni. Zasiłek chorobowy za okres po ustaniu zatrudnienia wypłaca oddział ZUS.

Źródło: Prawo do zasiłku chorobowego - www.pomorska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!