Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja pod hasłem Autyzm nie musi być wyrokiem

(I)
"Autyzm nie musi być wyrokiem" - pod takim hasłem w najbliższą sobotę (30 bm.) organizowana jest w Koszalinie konferencja naukowa. Jej uczestnicy omówią problemy osób dotkniętych autyzmem i współczesne metody diagnozy i terapii tego zaburzenia.
"Autyzm nie musi być wyrokiem" - pod takim hasłem w najbliższą sobotę (30 bm.) organizowana jest w Koszalinie konferencja naukowa. Jej uczestnicy omówią problemy osób dotkniętych autyzmem i współczesne metody diagnozy i terapii tego zaburzenia. archiwum
"Autyzm nie musi być wyrokiem" - pod takim hasłem w najbliższą sobotę (30 bm.) organizowana jest w Koszalinie konferencja naukowa. Jej uczestnicy omówią problemy osób dotkniętych autyzmem i współczesne metody diagnozy i terapii tego zaburzenia.

Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych liczba osób zmagających się z autyzmem wciąż rośnie, w ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła się dziesięciokrotnie. W Polsce, jak się szacuje, żyje około 30 tysięcy osób, u których rozpoznano autyzm.

Autystyczny oznacza zamknięty w sobie. Jest to specyficzne zaburzenie rozwoju, którego symptomy ujawniają się w ciągu pierwszych trzech lat życia. Jego objawy mogą być różne, ale najczęściej dziecko izoluje się od otoczenia. Zachowuje się tak, jakby nie słyszało, że się do niego mówi. Rzadko nawiązuje kontakt wzrokowy i z opóźnieniem, a nawet lękiem reaguje na nowe sytuacje. Dzieci autystyczne zwykle mają też problemy z mówieniem i wykazują skłonność do powtarzania określonych zachowań, np. chodzenia na palcach czy kołysania całym ciałem.
Rodzice, którzy podejrzewają u swojego dziecka autyzm, najczęściej bywają przerażeni.

Dzieje się tak dlatego, że wciąż wiedza na temat tego zaburzenia jest niewielka i stereotypowa. Do niedawna autyzm uchodził za schorzenie, którego nie można wyleczyć. Dziś sytuacja się zmieniła. - Badania potwierdzają, że jeśli osoba cierpiąca na autyzm zostanie objęta fachową i intensywną pomocą medyczną, psychologiczną, a także logopedyczną, to istnieją duże szanse na zniwelowanie wielu objawów tej choroby - mówi dr Justyna Leszka, dziekan Wyższej Szkoły Edukacji Integralnej i Interkulturowej w Poznaniu, która jest jednym z organizatorów sobotniej konferencji w Koszalinie.

Specjaliści radzą radzą, by w przypadku podejrzenia autyzmu nie wpadać w panikę, lecz jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pediatrą lub specjalistą z któregoś z ośrodków terapeutycznych zajmujących się leczeniem autyzmu. Zapewniają, że rodzice nie są w tej sytuacji osamotnieni - istnieje wiele możliwości pomocy, zarówno osobom cierpiącym na to schorzenie, jak i ich rodzinom. Podpowiadają też, że warto poszukać wsparcia i fachowej pomocy w organizacjach i fundacjach zajmujących się autyzmem, których jest wiele.
Cennym źródłem najnowszych informacji o tym zaburzeniu i jego terapii są także konferencje o charakterze otwartym, jak ta, którą w sobotę organizuje w Koszalinie poznańska uczelnia wspólnie z Fundacją Na Rzecz Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Nowa Nadzieja" i Przedszkolem Integracyjno - Terapeutycznym "Miś". Organizatorzy zapraszają na nią nauczycieli,. logopedów , terapeutów, rodziców oraz wszystkie osoby, które są zainteresowane problemem diagnozy i terapii dzieci z autyzmem. Zaprezentowana zostanie m.in. stworzona przez prof. Jagodę Cieszyńską krakowska metoda pokonywania tego zaburzenia.

Konferencja odbędzie się w Centrum Edukacyjno - Formacyjnym w Koszalinie przy ul. Seminaryjnej 2. Rozpocznie się o godz. 9.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!