Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konfiskata auta za jazdę po alkoholu. Nowe przepisy już od czwartku!

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Zatrzymanie pijanego kierowcy, które miało miejsce w ubiegłym tygodniu na trasie z Osiek do Łaz (z prawej)
Zatrzymanie pijanego kierowcy, które miało miejsce w ubiegłym tygodniu na trasie z Osiek do Łaz (z prawej) archiwum polskapress/Adam Wójcik
Już 14 marca wchodzą w życie zmiany w kodeksie karnym. Za jazdę pod wpływem alkoholu będzie można stracić samochód. Czy kierowcy z regionu mają się czego bać? Jak wyglądają lokalne statystyki dotyczące osób, które przyłapano na tym, że jeździły na tzw. podwójnym gazie?

Nowy przepis mówi o przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym lub przepadku jego równowartości (gdy na przykład ktoś prowadził nie swoje auto, wycena odbywać się będzie na podstawie średniej rynkowej wartości pojazdu lub tej zawartej w polisie ubezpieczeniowej).

Jeśli u zatrzymanej osoby zostanie stwierdzone przekroczenie 1,5 promila we krwi, to również na tej podstawie ma stracić samochód. Taka kara ma nie ominąć tych, którzy uciekną z miejsca zdarzenia, podczas którego doszło do śmierci innego uczestnika wypadku lub spowodowania uszczerbku na zdrowiu wielu osób.

Wśród wyjątków, przepadek równowartości nie będzie orzekany jeżeli sprawca prowadził nie swój pojazd w ramach czynności zawodowych/służbowych, co więcej nie aż tak surowo traktowani będą kierowcy zawodowi. Tu jednak trzeba liczyć się z zapłaceniem tzw. nawiązki w wysokości minimum pięciu tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Przedmiotem tymczasowego zajęcia nie mogą być pojazdy mechaniczne objęte umową leasingu, tzw. pojazdy firmowe lub objęte współwłasnością. W takim wypadku będzie orzekany przepadek jego równowartości lub wspomniana wcześniej nawiązka.

Jak informuje biuro prasowe zachodniopomorskiej policji, w roku 2023 drogówka w naszym regionie zatrzymała 4263 kierujących pod wpływem alkoholu (3344 w stanie nietrzeźwości i 919 w stanie po spożyciu alkoholu wynik od 0,2 do 0,5 promila). Nie ma danych, ilu z nich miało ponad 1,5 promila alkoholu, a taki wynik pozwalać będzie na konfiskatę pojazdu.

Co ciekawe, w zeszłym roku zanotowano znaczący spadek liczby ujawnionych pijanych kierowców. I to aż o ponad 20 procent - w roku 2022 policjanci na Pomorzu Zachodnim zatrzymali 5335 kierujących pod wpływem alkoholu (4281 w stanie nietrzeźwości i 1054 w stanie po użyciu alkoholu).

- W przypadku Koszalina wygląda to tak, że w 2023 roku zatrzymaliśmy 331 osób, które jechały na tzw. podwójnym gazie - powiedziała nadkom. Monika Kosiec, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie.

- Spośród tej liczby 224 osoby miały w wydychanym powietrzu powyżej pół promila. Pozostałe 107 to osoby po spożyciu alkoholu, czyli miały poniżej pół promila. Dodatkowo 32 osoby były pod wpływem środków odurzających. Jeśli chodzi o ten rok, to od stycznia do pierwszych dni marca zatrzymaliśmy 29 nietrzeźwych osób, czyli tych mających powyżej pół promila alkoholu - wylicza rzeczniczka, dodając przy tym, że wśród zatrzymanych dominują osoby, które miały poniżej 1,5 promila.

- Od 0,5, do 1,2 promila to najczęstszy przedział, z którym się spotykamy. To w dalszym ciągu za dużo, wsiadanie za kółko po spożyciu alkoholu albo po imprezie dzień później może doprowadzić do tragedii, a zatrzymane osoby muszą liczyć się z coraz dotkliwszymi karami - podsumowała Monika Kosiec.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera