Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Kobiet w Koszalinie. O prawach kobiet w cieniu pandemii

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
- Cieszę się, że jesteśmy razem, bowiem budowanie sieci wzajemnego wsparcia jest bardzo ważne – mówiła dziennikarka Dorota Warakomska.
- Cieszę się, że jesteśmy razem, bowiem budowanie sieci wzajemnego wsparcia jest bardzo ważne – mówiła dziennikarka Dorota Warakomska. Radek Koleśnik
Można w nim było uczestniczyć przez Internet. Wiele z wystąpień, wcześniej nagranych, wyświetlano na kinowym ekranie. Organizatorki 8. Regionalnego Kongresu Kobiet w Koszalinie włożyły wiele wysiłku, by dostosować go do reżimu sanitarnego. Zrobiły to, by porozmawiać o tematach ważnych nie tylko dla kobiet.

W piątek w Centrum Kultury 105 odbył się 8. Regionalny Kongres Kobiet w Koszalinie. Kongres to ogólnopolski ruch polityczno-społeczny działający na rzecz pań. Jego celem jest m.in. wpieranie wyrównywania szans i możliwości kobiet w życiu publicznym, ich aktywizacja, przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, edukacja w duchu równości, przeciwdziałanie stereotypom, wreszcie promocja działalności kulturotwórczej kobiet. Tematyka wydarzenia, organizowanego w Koszalinie przez Dorotę Różę Chałat, Fundację Era Dialogu oraz organizację Era Kobiet, dotyczyła praw kobiet w kontekście tego, co dominuje nasze życie do kilku miesięcy – pandemii koronawirusa. – Jesteśmy w nadzwyczajnej sytuacji, spowodowanej najpierw pandemią, potem lock downem, a teraz kryzysem ekonomicznym. Właśnie w takim momencie nasze spotkania są szczególnie ważne – podkreśliła Anna Karaszewska, prezeska Stowarzyszenia Kongres Kobiet w Warszawie, która zaprezentowała ideę Kongresu. – To unikalna okazja, by popatrzyć na to, jak sytuacja ta dotyka kobiet, jakie problemy przyniosła nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale i w regionie koszalińskim. To też okazja do rozmowy, jak rozwiązać te problemy, bo nikt za nas tego nie zrobi.

Annę Karaszewską można było zobaczyć na kinowym ekranie, zresztą wiele ze spotkań miało charakter wirtualny. – Kongres Kobiet od początku pandemii organizuje rozmowy w formie online na różne ważne tematy- zauważyła i wskazała dwie, jej zdaniem palące kwestie. – Pierwsza to alarmująca skala przemocy wobec kobiet, w wyniku pandemii znacznie większa niż dotychczas. Choć poprzedni rząd przyjął konwencję antyprzemocową, była realizowana w nikłym stopniu. Dziś rząd zapowiada, że ją wypowie. Polityka ta zmierza do marginalizacji problemu przemocy wobec kobiet – zaakcentowała. Drugim tematem, który poruszyła, jest sytuacja na rynku pracy, a dokładnie problem dyskryminacji płacowej kobiet.

O działaniach Koszalina na rzecz równouprawnienia opowiedział Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta miasta. - Koszaliński samorząd wspiera działania dotyczące równouprawnienia. W ubiegłym roku, właśnie na Kongresie, jako jedni z pierwszych podpisaliśmy deklarację równościową – przypomniał Przemysław Krzyżanowski. Opowiedział m.in. o strukturze zatrudnienia w Urzędzie Miejskim i instytucjach mu podległych. – To sfeminizowane środowisko – zauważył. – Jeśli chodzi o dyrektorów szkół i placówek oświatowych w czterdziestu na pięćdziesiąt placówek są to panie. Jeżeli chodzi o spółki i duże zakłady, to kobiety stoją na czele m.in. Zarządu Budynków Mieszkalnych, Zarządu Obiektów Sportowych oraz Zarządu Dróg i Transportu w Koszalinie. W Urzędzie Miejskim wiele stanowisk dyrektorskich zajmują kobiety, a jeśli chodzi o zarobki to dyrektor Wydziału Edukacji Krzysztof Stobiecki i dyrektorka Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Dorota Pawłowska zarabiają dokładnie tyle samo – zdradził.

Prezydent wskazał też na kilka inicjatyw samorządu, m.in. stworzenie Rady Kobiet i prowadzenia szczepień przeciw HPV. Podziękował też Erze Kobiet i stowarzyszeniu VivaMy za akcje szycia maseczek ochronnych. – W akcję zaangażowało się ponad 100 wolontariuszek i wolontariuszy. VivaMy zebrało na rzecz szpitali ponad 10 tys. zł, a uszyłyśmy 11,5 tys. maseczek. Nasza rekordzistka pani Irenka uszyła sama ponad 3 tys. maseczek – wyliczyła Dorota Róża Chałat i razem z panią Irenką przekazała kolejny tysiąc maseczek dla koszalińskich szkół.

Kongresowi od lat towarzyszy Konkurs Kobieta Regionu Koszalińskiego 2020 r. W kategorii „biznes” laureatką została Magdalena Dul, w kategorii „działalność w administracji i strefie publicznej” statuetkę odebrała Izabela Wesołowska, a za działalność społeczną nagrodzona została Irena Ciesielska. Nagrodę specjalną otrzymał Andrzej Bacławski, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koszalinie. Za działalność charytatywną specjalną nagrodą uhonorowano Elżbietę Zdanowską.

Kongresowi towarzyszyła wystawa pt. „Wychodząc z cienia”, która pokazała bogatą historię życia i działalności kobiet od średniowiecza aż po dzieje najnowsze. Spotkanie zakończyło utworzenie łańcucha solidarności z Białorusią.

Zobacz także: Postęp prac na budowie amfiteatru w Koszalinie

Polityk, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995–2005 pochodzący z Białogardu.

Są znani w całej Polsce. Oto sławni ludzie z Koszalina i regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo