Koniec 500 plus w 2021. Program nie daje wyników. 500 + zostanie zlikwidowane? [20.02.2020]

Fitz

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Koniec świadczenia 500 plus w 2021 roku? Czeka nas wyłączenie świadczenia rodzinnego gdyż nie daje on wyników? Sprawdźcie jakie plany związane z 500 plus mają rządzący. Czy w 2021 zostanie wyłączony program 500 plus? Najnowsze informacje dotyczące likwidacji programu 500 plus w 2021 roku.

500 plus w 2021 roku zostanie zlikwidowane? Co się zmieni w programie 500 plus?

Z powodu wzrostu cen Polacy oczekują nie tylko utrzymania, ale waloryzacji 500+ i podobnych świadczeń. Tymczasem ceny galopują m.in. właśnie z powodu 500 plus. Czy w 2021 PiS zatrzyma błędne koło, które wprawił w ruch? 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznaje, że przy dostatecznych wpływach do budżetu rząd mógłby podnieść świadczenie 500 plus według wskaźnika inflacji. Ale tego nie planuje.

Okres rozliczeniowy programu Rodzina 500 plus potrwa do 2021 roku. A co potem? Nawet członkowie Prawa i Sprawiedliwości mają różne zdania.

500 plus program 2021: Co dał program 500 plus?

  • Zwiększył poparcie wyborców dla PiS-u.
  • Zasilił budżety rodziców mających dzieci.

Jednak podstawowym celem wprowadzenia programu 500 plus w życie, przynajmniej oficjalnie, było zwiększenie dzietności wśród Polaków. Tymczasem program już nie przynosi spodziewanych efektów – ani pod względem siły wsparcia, ani pod względem dzietności, co zresztą się ze sobą wiąże: liczba urodzeń w 2019 r. znowu spadła m.in. dlatego, że niewaloryzowane 500 plus wobec wzrostu cen zaczyna być wsparciem pozornym.

500 plus 2020-2021: GUS alarmuje: najgorsza demografia od wojny

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego martwią: w 2019 r. luka pomiędzy zgonami a urodzeniami jest największa od czasów II wojny światowej. Zmarło o 35 tys. osób więcej niż się urodziło. Spadły także wskaźniki dzietności, co oznacza, że o zastępowalności pokoleń w przyszłości nie może być mowy. W 2019 r. zarejestrowano 375.000 urodzeń żywych, czyli o 13.000 mniej niż w roku poprzednim.

W 2019 liczba Polaków w stosunku do roku 2018 zmalała o 28.000 i wyniosła 38,38 mln. Rodzi się coraz mniej dzieci. 500 plus nie działa.

500 plus 2020 - 2021 – usychający kierunek

Na razie, czyli w 2020 r., rząd ograniczy świadczenia socjalne. Co to znaczy? 500+ dla dzieci, osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji i dla przedsiębiorców osiągających niskie dochody przetrwają, ale nie zostaną zwaloryzowane, a ponadto nie będzie nowych programów polegających na dawaniu pieniędzy do ręki.

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że nowa pomoc dla rodzin będzie następować poprzez usługi, a nie wypłatę pieniędzy. Nowa, czyli na razie ta, którą rząd opracuje dodatkowo, a nie zamiast programów już funkcjonujących.

500 plus – obawy Polaków

W roku 2020 Polacy więcej zapłacą m.in. za żywność, alkohol, papierosy, wywóz śmieci i prąd. Tymczasem nie wiadomo, jakie wsparcie usługami wprowadzi w tej coraz trudniejszej sytuacji rząd. Zastrzyk pieniężny to uniwersalny konkret, który można wydać na co się chce. Natomiast odnośnie do usług nie wiadomo, czy będzie to wsparcie niezbędne i niekłopotliwe w egzekwowaniu, czy może jedynie wygodne dla rządu – np. dlatego, że będzie on mógł je zepchnąć na samorządy. Co więcej: skoro organizacja i koszty usług spadną na władze lokalne, a władza centralna nie da im na to dość pieniędzy – a to się zdarza! – nowego wsparcia Polacy mogą nie odczuć.

Kolejna obawa beneficjentów 500 plus jest taka, że rząd celowo nie zwaloryzuje 500 plus i pozwoli na realne zmniejszenie wartości finansowej programu, aby w 2021 móc mniej boleśnie i bez wielkich protestów zacząć go wypierać zapowiadanym wsparciem usługowym, które przestanie być dodatkowe, lecz zastąpi gotówkę i się rozmyje.

Dotychczasowe programy „plus”

  • Rodzina 500+ czyli 500 plus miesięcznie na każde dziecko.
  • 500 plus mies. dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
  • 300 plus dla ucznia co roku.
  • 500 plus dla firm – mały ZUS dla przedsiębiorców osiągających niskie dochody, czyli średnio o 500 zł mniej opłat miesięcznie.
  • Emerytura plus, czyli 13 minimalna emerytura co rok (od XI 2021 czternasta).
  • Mama 4 plus – minimalna emerytura dla kobiet, które nie wypracowały świadczenia, ale wychowały co najmniej czworo dzieci.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 179

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna
19 lutego, 11:20, Gość:

Ja głosuję na Dudę. Za platformy zarabiałem 1300 tyś. zł.na rękę . A teraz za PIS zarabiam 4000 tyś.zł. PIS powinien zrobic porządek z trolami platformy obywatelskiej.

19 lutego, 13:30, Gość:

Za 1300 zylam i odłożyłam a teraz za 4000 żyje 3tygodnie a ostatni tydzień żyje za ożyć one bo takie ceny w sklepach.

19 lutego, 23:20, Gość:

Haha zabawne

Taka prawda ma rację i z czego głupie ha? Kiedyś za 2 tys się żyło ja mam to samo niby się tyle zarabia ale gówno widać kupisz żarcie a na resztę nie masz grosza żałosne

W
Wkurwiona

Ja pracuje a w sumie [wulgaryzm]m i też pobieram świadczenie i co z tego jest jak ceny wzrosły do takiego stopnia że [wulgaryzm] z tych pieniędzy niedługo nic się nie kupi w końcu wyrównują sobie to ostro zabierzcie 500 ale dajcie porządne pensje i dogodne ceny w sklepach by przeżyć nie dziwota że nikt nie chce rodzic więcej dzieci bo ja nie chcę bo jak patrzę na ceny wszystkiego to szkoda słów za co te dzieci niby utrzymać [wulgaryzm]ę się wyjadę za granicę zresztą wszyscy stąd w końcu uciekną bo polska to [wulgaryzm] nie kraj [wulgaryzm] ony PiS i wszyscy tam żeby ich [wulgaryzm] strzelił niech [wulgaryzm]a pozdrawiam..

U
Uczciwa Matka
18 lutego, 22:11, Gość:

Zakończenie programu 500 będzie końcem rządów PiS.

19 lutego, 8:27, pracująca matka:

Jestem ciekawa co te wszystkie samotne i wiatropylne maDki zrobią za jakiś czas jak skończy się to rozdawnictwo. Bo wcześniej czy później do tego dojdzie. A taka dalej będzie żebrać bo ma 4-5-6 gęb do wyżywienia zostanie i wszystkie samotne, mieszkające konkubentem,kolejnym łosiem i kandydatem na ojca. Gonić do roboty . Nie wolno promować pasożytnictwa i sponsorować patologię. Takim osobom nie wolno dać gotówki bo traktują to jak wypłatę a nie wsparcie dla dzieci.Jakim prawem tak kur...dostanie emeryturę za dawanie [wulgaryzm]. A my musimy pracować na to 40 lat. Uważam że zlikwidują ten chory program, pytanie tylko kiedy. Kaczyński nieśmiertelny nie jest, wtedy się posypie. Doczekamy się . Pozdrawiam wszystkie pracujące matki.

19 lutego, 12:29, Gość:

A Pan to kto Nitras z platformy obywatelskiej nierób i pasożyt podający się za kobietę? Każdy już wie że tu pisze patologia platformy. Tak trzeba zlikwidować pasożytów platformy w sejmie.

19 lutego, 16:08, Gość:

Nadmierny socjal rozłoży każdą gospodarkę. Tak tworzy się bezrobocie pokoleniowe, czyli żyjące z zasiłków.

Jestem pracująca matką. Ale moim marzeniem i mojego męża bylo to zeby mieć dużą rodzinę. Dzięki wsparciu 500 po urlopie macierzyńskim moge jeszcze dwa lata posiedzieć z dziećmi w domu a nie odrazu wracać do pracy. Wcześniej moje, starsze juz teraz, dzieci do babci mówiły mamo. Przykre dla mnie to bylo. Cieszę się że sytuacja już się nie powtórzy.

G
Gość
18 lutego, 10:17, Gość:

A mnie te 500 zł duzo pomogło. Mogłam je sobie co miesiąc odkładać i jechać z dzieckiem na ferie i wakacje. Z mojej wypłaty na pewno bym tego odłożyć nie mogła.

Zgadza się

G
Gość
19 lutego, 11:20, Gość:

Ja głosuję na Dudę. Za platformy zarabiałem 1300 tyś. zł.na rękę . A teraz za PIS zarabiam 4000 tyś.zł. PIS powinien zrobic porządek z trolami platformy obywatelskiej.

19 lutego, 13:30, Gość:

Za 1300 zylam i odłożyłam a teraz za 4000 żyje 3tygodnie a ostatni tydzień żyje za ożyć one bo takie ceny w sklepach.

Haha zabawne

G
Gość
19 lutego, 09:34, Gość:

Ja pracuje na pół etatu, wychowuję dzieci i nie dostaje 500plus i rodzinnego na dzieci dlaczego?Bo tatuś dzieci mieszka za granicą i sprawdzają czy czasem nie pobiera pieniążków na nie.Przy wypełnianiu wniosków musiałam zaznaczyć,że jest członkiem rodziny, masakra jakaś...11lat go na oczy nie widzieliśmy, nie mamy z nim kontaktu żadnego,jest pozbawiony praw do dzieci,płaci alimenty przez komornika.Czasami nie mam już sił na nic,bo muszę zapewnić dzieciom byt...Wycieczki szkolne kosztują jak i cała reszta.Syn kończy 8 kl.więc muszę mu kupić garnitur, bo poszedł strasznie do góry,opłacić bal i wycieczka klasowa w góry też grosze nie kosztuje.To są moje dzieci i wiem,że muszę je godnie wychować,tylko szlak mnie trafia,gdy patologia rządzi za pieniążki przeznaczone dla dzieci,a ja muszę wiązać koniec z końcem...

19 lutego, 16:17, Gość:

To prawda. Ale te nieszczęsne 500 to nie rzeczywista pomoc, tylko wspieranie ociężałego elektoratu PiS. Pomocy nie otrzymują chorzy przewlekle i potrzebujący. Liczy się gawiedź, która potem bluzga w Internecie. Istny powrót komuny.

Byłam w bardzo podobnej sytuacji, przez 6 lat sprawdzali koordynację i nie dostawałam pieniędzy z mopr.

G
Gość
19 lutego, 11:03, Gość:

Tak koniec niemieckich mediów w polsce jak ścierwo koszalińskie, pomorski pomyj platformy i reszta szamba z niemiec. Niestety 500 plus było jest i będzie a w 2021 bedzie 800 plus. Polacy chcą by banda pasożytów i nierobów platformy usunęła się z sejmu. PiS się bierze za mafię kast sądowych . Każdy sędzia oszust i złodziej zostanie karnie rozliczony. Polecam na TVP.INFO KASATA O 21.30 wspaniały program. Popieram tylko PIS i Andrzeja Dudę

A ileż to sąd zaaplikował odsiadki, że taka niechęć do wymiaru sprawiedliwości?

G
Gość
18 lutego, 13:38, Gość:

Tylko prawdziwe debile są za platformą i Kidawą ułomną ha , ha

Typowy wyborca PiS. Elegancki, elokwentny i przyjazny otoczeniu. Z przyrośniętą flaszką do łapy i z kapturem na czaszce.

G
Gość
19 lutego, 09:34, Gość:

Ja pracuje na pół etatu, wychowuję dzieci i nie dostaje 500plus i rodzinnego na dzieci dlaczego?Bo tatuś dzieci mieszka za granicą i sprawdzają czy czasem nie pobiera pieniążków na nie.Przy wypełnianiu wniosków musiałam zaznaczyć,że jest członkiem rodziny, masakra jakaś...11lat go na oczy nie widzieliśmy, nie mamy z nim kontaktu żadnego,jest pozbawiony praw do dzieci,płaci alimenty przez komornika.Czasami nie mam już sił na nic,bo muszę zapewnić dzieciom byt...Wycieczki szkolne kosztują jak i cała reszta.Syn kończy 8 kl.więc muszę mu kupić garnitur, bo poszedł strasznie do góry,opłacić bal i wycieczka klasowa w góry też grosze nie kosztuje.To są moje dzieci i wiem,że muszę je godnie wychować,tylko szlak mnie trafia,gdy patologia rządzi za pieniążki przeznaczone dla dzieci,a ja muszę wiązać koniec z końcem...

To prawda. Ale te nieszczęsne 500 to nie rzeczywista pomoc, tylko wspieranie ociężałego elektoratu PiS. Pomocy nie otrzymują chorzy przewlekle i potrzebujący. Liczy się gawiedź, która potem bluzga w Internecie. Istny powrót komuny.

G
Gość
19 lutego, 11:03, Gość:

Tak koniec niemieckich mediów w polsce jak ścierwo koszalińskie, pomorski pomyj platformy i reszta szamba z niemiec. Niestety 500 plus było jest i będzie a w 2021 bedzie 800 plus. Polacy chcą by banda pasożytów i nierobów platformy usunęła się z sejmu. PiS się bierze za mafię kast sądowych . Każdy sędzia oszust i złodziej zostanie karnie rozliczony. Polecam na TVP.INFO KASATA O 21.30 wspaniały program. Popieram tylko PIS i Andrzeja Dudę

Jakże wyważone opinie pojawiają się na forum. Prostactwo i chamstwo wylewa się zza brudnego kołnierza. Ale coś tam pisze, więc warto było skończyć podstawówkę.

G
Gość
19 lutego, 11:08, Gość:

Dla mnie platforma obywatelska to banda oszustów i złodziei. Żyją na koszt Polaków. Śmierdzące komunistyczne nieroby

Na koszt Polaków to żyją beneficjenci zasiłków. A komuna polega właśnie na rozdawnictwie niedorajdom.

G
Gość
19 lutego, 11:17, Gość:

Patologia platformy nie rządzi już polską , ten artykuł napisały trole platformy za niemieckie pieniądze. Niestety trole jak w 2021 roku bedzie 800 plus zostanie wam jechać do lasu , pętla na szyję i spotkanie z Bogiem. Musicie się pogodzić platformo , lewico że to was definitywny koniec . Zaczyna się program PISU CELA PLUS. ALBO LAS I ŻYLETKA

A co na to lekarz?

G
Gość
19 lutego, 11:20, Gość:

Ja głosuję na Dudę. Za platformy zarabiałem 1300 tyś. zł.na rękę . A teraz za PIS zarabiam 4000 tyś.zł. PIS powinien zrobic porządek z trolami platformy obywatelskiej.

A głosuj, głosuj. A porządek to zrobi się z trollami pisiowymi.

G
Gość
18 lutego, 22:11, Gość:

Zakończenie programu 500 będzie końcem rządów PiS.

19 lutego, 8:27, pracująca matka:

Jestem ciekawa co te wszystkie samotne i wiatropylne maDki zrobią za jakiś czas jak skończy się to rozdawnictwo. Bo wcześniej czy później do tego dojdzie. A taka dalej będzie żebrać bo ma 4-5-6 gęb do wyżywienia zostanie i wszystkie samotne, mieszkające konkubentem,kolejnym łosiem i kandydatem na ojca. Gonić do roboty . Nie wolno promować pasożytnictwa i sponsorować patologię. Takim osobom nie wolno dać gotówki bo traktują to jak wypłatę a nie wsparcie dla dzieci.Jakim prawem tak kur...dostanie emeryturę za dawanie [wulgaryzm]. A my musimy pracować na to 40 lat. Uważam że zlikwidują ten chory program, pytanie tylko kiedy. Kaczyński nieśmiertelny nie jest, wtedy się posypie. Doczekamy się . Pozdrawiam wszystkie pracujące matki.

19 lutego, 12:29, Gość:

A Pan to kto Nitras z platformy obywatelskiej nierób i pasożyt podający się za kobietę? Każdy już wie że tu pisze patologia platformy. Tak trzeba zlikwidować pasożytów platformy w sejmie.

Nadmierny socjal rozłoży każdą gospodarkę. Tak tworzy się bezrobocie pokoleniowe, czyli żyjące z zasiłków.

G
Gość
19 lutego, 11:20, Gość:

Ja głosuję na Dudę. Za platformy zarabiałem 1300 tyś. zł.na rękę . A teraz za PIS zarabiam 4000 tyś.zł. PIS powinien zrobic porządek z trolami platformy obywatelskiej.

19 lutego, 13:30, Gość:

Za 1300 zylam i odłożyłam a teraz za 4000 żyje 3tygodnie a ostatni tydzień żyje za ożyć one bo takie ceny w sklepach.

Podrap się środkowym palcem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3