Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec ambitnego projektu. Kościoły w Koszalinie i Kołobrzegu po zmianach

Piotr Polechoński [email protected]
Wnętrze bazyliki w Kołobrzegu po remoncie. Wierni mogą już chodzić po odnowionych, ceglanych posadzkach i zobaczyć nowe szyby osłonowe w oknach z witrażami. Odremontowano też ściany empory i zamontowano nową instalację elektryczną.
Wnętrze bazyliki w Kołobrzegu po remoncie. Wierni mogą już chodzić po odnowionych, ceglanych posadzkach i zobaczyć nowe szyby osłonowe w oknach z witrażami. Odremontowano też ściany empory i zamontowano nową instalację elektryczną. Michał Świderski
Wraz z końcem stycznia kończy się też projekt, w ramach którego poddano restauracji koszalińską katedrą i bazylikę w Kołobrzegu. Oba kościoły przeszły gruntowne zmiany.

Jak informowaliśmy prace w bazylice w Kołobrzegu zostały przedłużone do końca stycznia tego roku. Teraz już wiemy, że wraz z końcem bieżącego miesiąca wszelkie prace zostaną zakończone. Przypomnijmy: o przedłużeniu terminu końca robót zdecydowano po tym, gdy podczas prowadzonych ostatnich prac w masywie wieżowym okazało się, że trzeba przebudować fragment tarasu widokowego i przedłużyć okap na fragmencie dachu.
- Te kilka dodatkowych tygodni zupełnie wystarczyło, aby uporać się ze wszelkimi pracami - mówi ksiądz Jacek Święszkowski, odpowiedzialny ze strony kościelnej za projekt. - Tak więc z końcem miesiąca kończymy cały projekt, a do połowy lutego zamykamy wszelkie sprawy związane z finansowymi rozliczeniami. Cieszymy się, bo udało się zrealizować wszystkie cele, które założyliśmy przed rozpoczęciem prac przy obu świątyniach. Dzięki nim oba kościoły zyskały nowe oblicza - dodaje

Wcześniej, przez długie miesiące, remontowano bazylikę w Kołobrzegu i katedrę w Koszalinie. Projekt ten został sfinansowany dzięki dotacjom unijnym i wkładzie własnym kurii koszalińsko-kołobrzeskiej. Cały koszt renowacji bazyliki to 4 mln 150 tysięcy złotych (wkład własny strony kościelnej to 1 mln 40 tysięcy złotych), a główny wykonawca to wyłonione na drodze przetargu warszawskie budowlane konsorcjum, którego liderem jest firma "Gorek Restauro". Za te pieniądze kompleksowo zmodernizowano kościelną wieżę, uporano się też z robotami przy pomostach ewakuacyjnych, przygotowano system toalet. Gotowe są też ściany empory, wstawiono nowe szyby osłonowe w oknach z witrażami, zamontowano nową instalację elektryczną. Odnowione zostały również ceglane posadzki i klatki schodowe. Zakończono prace na zewnątrz: przy kanalizacji deszczowej oraz przy przebudowie terenu wokół samej bazyliki.

Po zakończeniu remontu w bazylice funkcjonować zacznie muzeum. Te dzielić się będzie na dwie części: sakralną i świecką. W tej pierwszej części zwiedzający będą poznawać historię samej świątyni, a w drugiej historię naszego regionu. Nie jest jeszcze określony konkretny termin stworzenia takiego muzeum
A co tarasem widokowym, który ma zostać udostępniony turystom? - Tutaj też trzeba poczekać do końca remontu, a przede wszystkim do odbioru dokonanego przez odpowiednie służby pod kątem bezpieczeństwa, w tym straży pożarnej. Myślę, że pierwsi turyści będą mogli podziwiać z tarasu kołobrzeską panoramę wczesną wiosną - mówi ksiądz Jacek Święszkowski, odpowiedzialny ze strony kościelnej za projekt.

Z kolei na początku roku 2012 ostatecznie zakończył się remont koszalińskiej katedry. Kosztował on 1 mln 50 tysięcy złotych. Z tego wkład własny kurii to 270 tysięcy złotych. Przetarg na wykonanie prac wygrała słupska firma Tech-Bud. Miała na to czas do końca ubiegłego roku. Za te pieniądze wymienione zostało całe blaszane pokrycie wieży, pracownicy odnowili też jej drewniane elementy. Szczególnie skomplikowane prace towarzyszyły zamianie starego krzyża, który stał na szczycie wieży, na nowy krzyż, który ustawiono w tym samym miejscu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!