Koniec ciszy na jeziorze Drawsko

  Koniec ciszy na jeziorze Drawsko

  UM Czaplinek

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Radni wojewódzcy zgodzili się, by na jeziorze Drawsko pojawiły się motorówki.
  Na mapie jeziora Drawsko zaznaczone zostały trasy, po których mogą się poruszać statki spacerowe oraz obszar, po którym mogą pływać motorówki o mocy

  Na mapie jeziora Drawsko zaznaczone zostały trasy, po których mogą się poruszać statki spacerowe oraz obszar, po którym mogą pływać motorówki o mocy do 40 kW. Nadal obowiązywać ma całkowity zakaz poruszania się po jeziorze skuterów wodnych. ©UM Czaplinek

  Motorowodniacy mają powody do satysfakcji. Miłośnicy spokojnego wypoczynku na łonie przyrody - wprost przeciwnie.

  Podczas sesji Sejmiku Województwa Zachodniomorskiego radni podjęli uchwałę w sprawie Drawskiego Parku Krajobrazowego, przygotowaną przez Zespół Parków Krajobrazowych. Uchwałę wcześniej uzgodniono z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Szczecinie i gminą Czaplinek. Nowe przepisy, które obowiązywać zaczną po opublikowaniu uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego (najprawdopodobniej w połowie lipca - dop. aut.) praktycznie znoszą "strefę ciszy" na najpiękniejszym z jezior Pojezierza Drawskiego.

  O czym mówi uchwała?
  W okresie od 1 lipca do 31 października każdego roku, w godz. od 10 do godz. 18, po jeziorze Drawsko od Czaplinka do wyspy Bielawy - z wyjątkiem zatok - będą mogły pływać motorówki o mocy silnika do 40 kW. W uchwale jest również zgoda na ruch statków spacerowych powyżej ośmiu osób po wyznaczonych trasach w okresie od 1 maja do 31 października, w godz. od 10 do 18.

  Jest też ukłon w stronę wędkarzy. Ich łodzie wyposażone w silniki zaburtowe o mocy do 5 kW będą mogły pływać po całym jeziorze od świtu do zmierzchu.

  O opinię w tej sprawie poprosiliśmy wczoraj Andrzeja Cogla, komandora Czaplineckiego Bractwa Żeglarskiego.

  - Dobrze, że nie zgodzono się na skutery wodne. Jeżeli chodzi o małe silniki o mocy do 5 kW umieszczone na jachtach i łodziach rybackich, to sami postulowaliśmy wprowadzenie takiego rozwiązania, chociażby ze względów bezpieczeństwa - wyjaśnia Andrzej Cogiel. - Naszych wątpliwości nie budzi również dopuszczenie do ruchu po jeziorze stateczków wycieczkowych.

  W przypadku motorówek o mocy silnika do 40 kW sprawa ma się tak: jeżeli będą to nowoczesne łodzie z obudowanymi silnikami, a ich właściciele będą przestrzegali przepisów, to nie powinno się nic złego dziać. Gorzej, gdy na wodzie pojawią się stare łajby, bo wtedy może dojść do skażenia wody paliwem i olejami - usłyszeliśmy.

  W gminie Czaplinek jest prawie 50 jezior. Do tej pory na wszystkich akwenach obowiązywała strefa ciszy. Jednak na prośbę miłośników jazdy na motorówkach i skuterach wodnych burmistrz Adam Kośmider podjął działania na rzecz zmiany obowiązujących przepisów. Początkowo wnioskowano o dopuszczenie do ruchu jednostek z silnikami o mocy do 80 kW. Dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych nie wyraziła na to zgody, ograniczając moc jednostek, które bedą mogły pływać po jeziorze do 40 kW.

  Pozostaje jeszcze sprawa jeziora Czaplino. Gmina też czyniła starania o zniesienie strefy ciszy na tym akwenie. Decyzję podjąć mieli radni powiatowi.

  - Sprawa jest już nieaktualna. Nie ma sensu znoszenia strefy ciszy na obu jeziorach w Czaplinku. Dlatego strefa ciszy na jeziorze Czaplino zostanie utrzymana - powiedział nam wczoraj burmistrz Adam Kośmider.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.gk24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.