MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec roku szkolnego w szkołach w Koszalinie. Zobacz zdjęcia z rozdania świadectw

Katarzyna Chybowska
Katarzyna Chybowska
Zakończenie roku w koszalińskich szkołach. Uczniowie odbierają świadectwa
Zakończenie roku w koszalińskich szkołach. Uczniowie odbierają świadectwa Radek Koleśnik
W piątek w koszalińskich szkołach, tak jak w placówkach w całym kraju, dyrektorzy stanęli przed trudnym wyborem: organizować koniec roku czy nie? Większość szkół zdecydowała się na wydawanie świadectw, wszystko w rygorze sanitarnym.

Ze względu na brak jasnych wytycznych co do zakończenia roku szkolnego, każda ze szkół sama decydowała, w jaki sposób się one odbędą. Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie zdecydował się na przełożenie końca roku.

– Planujemy połączyć koniec roku z inauguracją nowego we wrześniu. Wtedy też nastąpi wręczanie świadectw szkolnych – mówi Wiktor Kamieniarz, dyrektor II LO w Koszalinie. – Oczywiście umożliwiamy też odbiór świadectw teraz w czerwcu, tym osobom, które do jakichś celów ich potrzebują.

Podobna sytuacja miała miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym w Koszalinie.

– Szkoły są nadal zamknięte, a my nie chcemy narażać młodzieży i nauczycieli. Zakończenie roku w poszczególnych klasach, ale też z kilkoma słowami ode mnie, zorganizowaliśmy na platformach internetowych – wyjaśnia Rafał Janus, dyrektor I LO w Koszalinie. – Przygotowaliśmy też harmonogram odbioru świadectw, dla tych którzy mają taką potrzebę teraz.

W Zespole Szkół na 10 w Koszalinie ("samochodówce") uczniowie mogli w piątek odebrać świadectwa, tak jak odbierali je tegoroczni maturzyści. Szkoła otworzyła kilka wejść, podzieliła uczniów na trzy grupy, tak aby uniknąć dużych skupisk młodzieży na raz w placówce.

W szkołach podstawowych, 26 czerwca mimo epidemii i rygoru sanitarnego, nie brakowało kwiatów i podziękowań dla nauczycieli. Uczniowie, którzy pojawili się wraz z rodzicami po odbiór swoich świadectw, mieli okazję zobaczyć swoich wychowawców na żywo, po raz pierwszy od trzech miesięcy. Szczególnie uczniowie kończący naukę musieli w piątek odebrać świadectwa, aby móc wypełnić kolejny etap rekrutacji do szkół średnich. W tym roku ze względu na pandemię i przesunięte egzaminy ósmoklasisty, rekrutacja się wydłuży. Co sprawia, że wielu nauczycieli może zapomnieć o wakacjach w tym roku.

– Teraz czekamy na podania młodzieży i kopie świadectw, które składają do szkół pierwszego wyboru – wyjaśnił nam Bogdan Witek, wicedyrektor "samochodówki". – Ostateczna lista przyjętych zostanie podana dopiero 19 sierpnia.

W szkołach średnich trwają też nadal egzaminy - do 29 czerwca matury, a do 6 lipca egzaminy zawodowe praktyczne.

Wszyscy też zadają sobie pytanie, czy od 1 września wrócą do szkół i do nauki stacjonarnej. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, tak właśnie ma się stać. Dyrektorzy nie otrzymali jednak jeszcze żadnych wytycznych w tej sprawie.

Zobacz także: Konkurs "Pokochaj Koszalin" - rozdanie nagród zwycięzcom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński